"Моите уважения към господин Шматко, пожелавам му весела Коледа и честита Нова година, Русия няма да получи нито лев от България заради отказа на правителството от "Бургас - Александруполис", каза Борисов в Русе, където откри обновената сграда на Русенската опера и нова пречиствателна станция. В интервюто си за "Труд" министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков прави още един енергиен акцент, свързан с централата "Белене", според него трябва да има стратегически западен инвеститор, който да притежава дял от 25% от стойността на проекта. Вътрешнополитическите си новини изданието продължава с коментара за зам.-министъра на правосъдието - Деница Петкова, която се оказа в центъра на скандал, още преди да е встъпила в длъжност. Повод е фактът, че като магистрат в окръжния съд в Бургас Петкова е била член на един от четирите съдебни състава, осъдили двама местни журналисти. След това Европейският съд за правата на човека в Страсбург е осъдил България заради присъдите срещу въпросните репортери. Вестникът съобщава, че в последните дни от мандата си президентът е наложил вето върху промените в Кодекса на труда". Първанов е подписал указ, с който връща за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Кодекса на труда, с които се променят изискванията за представителност на работодателските организации, съобщават от прессекретариата на държавния глава. По-рано днес тази тема е била обсъдена на среща на президента с работодателските организации.
Изглежда, че вместо очакваните и от българското общество, и от европейските институции ключови реформи в системата, моделът на непрозрачните, безпринципни и съмнителни кадрови еквилибристики, по-скоро е на път да се бетонира като специалитет и на ГЕРБ под кодовото име - "Кариерен модел с десен "на калинки", прави анализ на скандала със зам.-министър Деница Петкова "Капитал Daily".
"Русия може да се откаже от реализацията на проекта "Южен поток", ако преговорите с Украйна протекат благоприятно за Москва, информира "Класа". Това заяви в понеделник ръководителят на "Газпром" Алексей Милер, цитиран от руските агенции. Така ако Русия получи контрола над газопреносната система на Украйна, то "Южен поток" чисто и просто ще стане ненужен, коментира gazeta.ru. Реализацията на "Южен поток" зависи от преговорите с Киев, проектът "винаги е бил привързан" към тази страна, признава Милер пред "Интерфакс". Според него газопроводът е замислен като алтернатива на украинската тръба, по която минават две трети от износа на "Газпром" за Европа. Преди месец от компанията промениха първоначалните планове за строителството на тръбата, като се отказаха от намерението си да строят газопровод, който да свързва Гърция и Италия. Вместо това оттам обявиха, че ще се прави една тръба, която няма да завършва в Австрия, а ще отиде в Северна Италия. В момента в строежа на газопровода, чието строителство се очаква да струва около 15 млрд. евро, участват България, Сърбия, Гърция, Унгария, Австрия, Словения и Италия. По план газопроводът трябва да минава по дъното на Черно море и да излиза на българския бряг в района на Варна.
"Банкерите смятат, че сливането на банки е неизбежно в лоши години", пише "Класа". Това каза Левон Хампарцумян, председател на УС на Асоциацията на банките в България, цитиран от БТА. Икономията от мащаба при банките е много ясно изразен процес и на всички по-развити пазари, независимо какъв е броят на банките, има няколко доминиращи. Агенцията цитира и управителя на БНБ Иван Искров, който неотдавна коментира, че трябва внимателно да наблюдаваме какво се случва в еврозоната през 2012 г. "Няма никакво съмнение, че правителствата ще стоят зад своите банки. Не изключвам да има и процеси на консолидация на финансовите институции, което е добре", категоричен бе Искров. БНБ подкрепя процесите по сливане на банки, защото това ще осигури капитализиране на структурите им. Според двамата финансисти банковата ни система е стабилна и високоликвидна, но 2012 г. отново ще бъде трудна за банковите институции. Най-големият проблем към днешно време в Европа е непредсказуемостта. Това създава пречки за корпорациите да инвестират, потребителите стават по-плахи в потреблението. Те спестяват, което не помага на икономиката. Хампарцумян видя в последните дни демонстрация на воля от еврозоната да се решат тези проблеми. Ако страните успеят да преодолеят несигурността, бизнесът ще може бързо да си планира действията, да се нагоди към новите условия и банките, разбира се, ще последват своите клиенти. "В момента, в който се появи платежоспособно търсене на кредити и желание да се потребява повече, нещата ще се балансират", предвижда Хампарцумян.
След 11 януари 2012 година - само три фирми ще правят "Горнооряховски суджук", съобщава "Монитор". Това става по силата на регламент 1370, подписан лично от председателя на ЕК Барозу, според който е регистрирано първото българско защитено географско указание. Над 180 компании спират да произвеждат известното мезе, защото е такъв европейският регламент, каза председателят на Асоциацията на месопреработвателите в България Кирил Вътев. Тези фирми са отпечатали етикети за няколко месеца напред и ще се наложи да ги унищожат. "Ние трябва да имаме самочувствието на нация, която произвежда хубави неща. Започваме с "Горнооряховския суджук", следват и други традиционни месни продукти. Имаме твърдото намерение да защитим и гроздовата ракия", каза министър Найденов при представянето на продукта. Още 6 други известни български месни храни чакат своето европейско признание в момента. Подадени са заявления за защитено географско наименование и за пастърма, филе "Елена", роле "Трапезица", врат "Тракия" и "Панагюрска луканка", уточни Кирил Вътев.
"Стандарт" твърди: "Парното скача с 15% от април". За второто тримесечие на 2012 г. "Булгаргаз" вероятно ще поиска поскъпването на газа да бъде 20%, което означава 15% по-скъпо парно. Скокът може и да е по-голям, защото ДКЕВР вероятно ще трябва да компенсира топлофикациите за поскъпването на газа от 1 януари 2012 г., което ще е около 4,53%.
Пред "24 часа" Мая Манолова, депутат от БСП, казва: "Няма кой да ни бие, ако Станишев и Първанов заработят в една посока. В политиката не е като на война, понякога дори по-важно от победата е как водиш една битка, каква кауза защитаваш. Лошото законодателство е емблемата на 41-ото НС, управляващите не уважават конституцията и законите, за тях правата на гражданите са празни приказки. Затова са и повечето от парламентарните битки, в които участвам. Ние - БСП - сме единствената алтернатива на това безотговорно управление и задачата ни е да предлагаме политики и решения в интерес на хората. За трета година например БСП предлага алтернативен бюджет - показваме как да се увеличат приходите, как да се стимулира икономиката, как да се защитят хората от кризата. А що се отнася до ситуацията в БСП, имаме двама политици, които са постигнали наистина върхово развитие - лидерът Сергей Станишев, който получи европейско признание, каквото нито един български политик не е получавал в новата ни история. И президентът Първанов, който е единственият избиран два пъти на този най-висок държавен пост. Коя друга партия разполага с такъв ресурс? Ако двамата заработят в една посока, няма кой да ни бие", убедена е г-жа Манолова.
Явор Колев, началник на сектор "Компютърни престъпления" в Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП), казва пред "Новинар": "Не отваряйте имейли от непознати". Сайтовете, от които пазарувате, трябва да се проверяват. Трябва да се чете внимателно какво гарантира сайтът. Сайт, който се е появил вчера, или обява просто пусната в пространството и на нея няма никакви данни, само е казано, че трябва да изпратите парите по някаква банкова сметка, то ясно е, че това са измамни сайтове. Те просто целят да ви откраднат парите и да ви вгорчат празниците".
За "24 часа" Йоханес Хан, еврокомисар по регионална политика към ЕС, казва: "Подкрепяме мерките за модернизация на железниците. Парите в еврофондовете са от джоба и на българските данъкоплатци. Ще инвестираме, ако сме сигурни, че тези пари се харчат отговорно. Състоянието на компанията - БДЖ - изисква действия, които ще я направят финансово стабилна и жизнена. Единственият начин е българите да оставят колите си и да предпочетат влака. Нуждата от по-модерни локомотиви и вагони в България е очевидна, но за тях трябва да имате и нови жп линии", заключава комисар Йоханес Хан.
"Цената на (без)отговорността", коментира "Дума". Българските граждани плащат, без да имат вина, милиони левове обезщетения заради нехайството и грешките на държавните чиновници. Европейският съд по правата на човека е другото лице на справедливостта. Осъждат България. Съдят я. И ще продължават да я съдят. В Международния арбитражен съд в Париж, в Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург, в Съда на европейските общности в Люксембург, в българските съдилища. Те са европейски институции. Те са компании - български и чужди. Те са български граждани - от обикновени и никому неизвестни до такива, задържали се месеци и дори години в топ новините на медиите. Присъдите по делата на всички тях ангажират отговорността на държавата. Онази отговорност, чийто финансов еквивалент платихме, плащаме и ще продължаваме да плащаме всички ние - гражданите на България, макар да нямаме НИКАКВА вина, участие, а често дори представа за онова, което ни се е случвало, случва се и предстои. Впечатляващи са и нехайството, и лекотата, с които държавата плаща обезщетения и глоби и не търси персонална вина за милионите евро, излизащи от бюджета. А виновни има. И те са лесни за идентифициране. Новата 2012 г. вероятно ще ни донесе наказателна процедура заради превишени норми на прахови частици във въздуха на 30 големи български градове. И това едва ли е всичко! И макар че за 22 години преход политици и всякакви структури, използвайки властта на медиите, успяха така да ни разделят, че вече трудно намираме нещо, около което да обединим усилия, то сякаш настъпи моментът да заявим, че не искаме да носим чужда отговорност. Още повече - да я плащаме. /БТА/