Пред "24 часа" министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов, уточнява: "Исках повече пари за фермерите и си навлякох гнева на Дянков". Всички министри от кабинета имахме тежка година. Не си позволявам никога да коментирам членове на правителството. За мен е важното, че в земеделието като цяло влизат повече пари. Факт е вече първият български продукт със защитено географско указание - горнооряховският суджук и ние трябва да адмирираме това. За ракията битката ще бъде много по-тежка, което означава и по-дълга. Тази година направихме и най-тежката и важна, поне за мен, реформа - създадохме Агенцията по безопасност на храните. Направихме нечуван контрол на производители и преработватели. Изключително много средства влязоха като субсидии и грантове по програмата за развитие на селските райони. По данни на Евростат българските земеделци са с най-голям ръст на приходите в целия ЕС.
Министър Дянков е в центъра на ретроспективен анализ за изминалата година - "Аман от изненади!" - направен от "Дума". Между Коледа и Нова година са най-светлите, изпълнени с много надежда дни. И затова очаквахме правителството поне за кратко да си затвори "устата" и да не произвежда недомислици, каквито две и половина години сипе безнаказано върху главата на българския народ. Но не би! Вчера Симеон Дянков не се стърпя и даде пореден принос към лъжите, глупостите и безхаберието на колегите си. Щял бил кабинетът да намали ДДС-то с 1-2 процента през идващата година и допълни, че било изненада кога ще стане това. Краят на изречението му е буквално - изправящ на нокти. Последно така "изненадаха" всички с шоковата си пенсионна реформа, че хората още не могат да се освестят. Преди това подобаващи изненади сполетяха майките, болните и безработните, на които им свиха още мизерните помощи. Голяма изненада преглътнаха и земеделците - в размер на 240 млн. лева орязани субсидии. Че и БДЖ го скъсаха от изненади, в резултат на което спряха половината влакове, 2000 железничари отиват на улицата, а печелившите хапки от компанията скоро ще ги глътне някой ГЕРБ-аджийски бизнеспартньор. Вчера финансовият бос пак заплаши, че първо щял да ремонтира вузовете и науката - не успя да закрие БАН, явно ще повтори през 2012! Е по тия и по сродни причини българите намразиха изненадите!
"Опитват се да "затворят" църковните досиета", коментира "Труд". Премиерът Бойко Борисов и ГЕРБ да поправят Закона за досиетата така, че вероизповеданията и БПЦ сами да решават да бъдат ли проверявани за агентурно минало. А президентът Георги Първанов да сезира Конституционния съд. Такова изискване поставя в свое становище Българското юридическо дружество, ръководено от бившия парламентарен шеф проф. Огнян Герджиков. Поводът е предстоящата проверка за агенти сред висшия клир. След като два пъти смени позицията си, Светият синод все пак изпрати имената и данните на митрополити, епископи и църковни настоятелства на Комисията по досиетата и работата по тях ще започне на 3 януари.
"Окончателно - газът поскъпва, парното - не", съобщава "Труд". Природният газ ще поскъпне с 4,34% до 620,17 лв. за 1000 куб. метра от януари, а парното ще запази досегашната си цена. Това реши на закрито заседание в четвъртък Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Причини за поскъпването е нарастването на цените на алтернативните на газа горива, както и отрицателната разлика в курса долар/лев. От обществения доставчик "Булгаргаз" ще обжалват пред съда решението на ДКЕВР за поскъпване на газа от януари, защото смятат, че е много ниско. Решението на ДКЕВР е временно и е взето, за да се задържи цената на парното до края на отоплителния сезон. От 1 април фирмите очакват ново увеличение на синьото гориво с до 18%, което ще оскъпи и парното с подобен процент. За цените на храните през новата година - Васил Симов, шеф на Софийската стокова борса - е категоричен - ще растат и постепенно ще се изравнят с тези в ЕС. Цените на горивата са вече еднакви с европейските.
"Домакинствата оставиха на влог 2 пъти повече средства за месец", информира "Класа". В края на миналия месец в банките са депозирани 411 млн. лв. или с 217 млн. повече в сравнение с месец по-рано. Статистиката на централната банка отчита, че печалбата на трезорите у нас от началото на годината до края на ноември е 550.4 млн. лв. Като цяло става ясно, че несигурността и кризата сред страните от Европейския съюз не се е отразила пряко на българските банки, въпреки че голяма част от тях са собственост на чужди трезори. През ноември общата сума на активите им намалява с 0.9% до 75.4 млрд. лв. под влияние на динамиката в привлечените средства. В годишен план активите на банковия сектор нарастват с 2.8 млрд. лв. (3.9%).
"Културното министерство не прави реформа, заради самата реформа, а за да бъдат артистите и изпълнителите - щастливи от своя труд и той да е справедливо възнаграден", цитира думите на министър Вежди Рашидов, произнесени в годишното му обръщение към медиите, "Труд". Театрите и музикалните институции посрещат новата 2012-а финансово стабилни. "Никога в историята на министерството не са давани толкова много пари за кино, както сега", изтъкна министърът. Успешно са завършени проектите за два нови музея - САМСИ (Софийски Арсенал) и Музея на социалистическото изкуство, завършен бе ремонтът на зала "България", операта в Русе и текущият ремонт на Националната художествена галерия. С особена гордост министър Рашидов припомни 5-годишния договор с президента на Лувъра, Анри Лоарет, за представяне на България в този музей, нещо, което никога досега не се е случвало.
"Българинът заряза брака", е водещото заглавие на "Монитор". Последни сме по сватби в Европа. Минаваме под венчилото най-рано на 27 г. Българите най-рядко слушат Сватбения марш сред всички останали европейци. Според проф. Марта Сугарева от департамента по демография в БАН, след промяната през 1990 г. започва бурен демографски преход у нас, раждаемостта пада драстично. Докато в България по времето на социализма на жена са се падали средно по две деца, през най-тежката криза - 2000 г. този показател има най-ниското си ниво - 1,13. Според професор Сугарева основните причини за ниския брой на браковете идва преди всичко от поведението на малцинствата у нас. Ромите например се женят с шумни и пищни сватби, но не се бракосъчетават. Част от спада на интереса към брака идва и от голямата емиграция. Страната напускат главно младите хора, а възрастните не мислят особено за сватби. Остават си актуални и чисто икономическите причини. Освен че се женим рядко, вече го правим и доста по-късно. Според статистиката българките, които минават за първи път под венчило, са на 26,9 години, а мъжете ни към 30 години. (БТА)