На страниците на "Монитор" проф. Михаил Константинов предупреждава: "900 000 са фантомите в списъците. Експертът предлага различни варианти за изчистване на мъртвите души, включително индивидуално заявяване на желание за гласуване на съответния вот, като се позовава на провелото се тази година преброяване.
"Капитал" задава въпрос: "Какъв президент искаме и какъв се надяваме да е следващият?" Има президенти, които оставят след себе си толкова много, че в историята за тях ще има цели глави. Други заслужават само страница или един абзац. За Георги Първанов историята едва ли ще бъде толкова щедра. Поуките от десетте години политическа баналност, конформизъм и плоски клишета на Георги Първанов са тъжни - нямаше скандали, защото посредствеността не ги произвежда. Наистина президентът в България няма почти никакви правомощия, но това може да е оправдание само за слабия политик. Постът на държавен глава дава възможност на човек с лидерски потенциал да бъде двигател на промяната. Да формулира посока, към която да се върви и да увлече хората натам. "Ако твоите постъпки вдъхновяват другите да мечтаят повече, да научават повече, да правят повече и да се превърнат в нещо повече, ти си лидер", казва в средата на XIX век един от първите американски президенти - Джон Куинси Адамс, за такъв водач мечтае нацията.
"Край на куфарната доставка на лекарства отвън", информира на първа страница "Труд". Над 30 животоспасяващи медикамента, за които днес болни българи, техните роднини или приятели обикалят Европа, за да ги купят, ще бъдат доставяни у нас. Това гарантира проектонаредба на здравното министерство. Става дума за лекарства срещу ракови, онкохематологични, неврологични и други тежки заболявания. Част от тях досега не се внасяха, защото не са регистрирани в България. Други са регистрирани, но производители и търговци нямат интерес да ги осигуряват, защото са предназначени за много малко пациенти, изключително скъпи са или пък прекалено евтини, обясниха от министерството на д-р Стефан Константинов. Всеки един от тези над 30 медикамента се приема от 20 до 400 болни, а годишното им потребление варира от 20-30 до 3000-4000 опаковки.
"Сега" продължава здравната тема със съобщението: "Проверяват всички договори на болници с касата". Инспекторатът на здравната каса ще трябва да провери всички сключени договори с лечебни заведения за несъответствия, след като се появиха съмнения, че три кардиоболници не отговарят на условията за работа с НЗОК. Това е решил Надзорният съвет на касата в сряда.Причина за проверката са специализираните болници по кардиология в Ямбол, Габрово и Велико Търново. Кардиологичната болница в Ямбол например работи без задължителното рехабилитационно отделение на територията на населеното място, тъй като в целия град няма такова. Вместо това здравното заведение има договор с болницата в Сливен, но това не е позволено в условията за сключване на договор по съответните клинични пътеки.
"Торбичките отиват в историята, връща се пазарската мрежа", пише "Новинар". Плетените мрежи, ползвани в миналото от бабите ни, ще се върнат на мода в България. В петък екоминистърът Нона Караджова обяви, че от 2013 г. ще бъде въведена такса и за плътните полиетиленови торбички. Екотаксите за пликчетата с по-голяма плътност ще бъдат определени в началото на следващата година, съобщи Караджова. С въвеждането на таксата цената на пликчетата за потребителите трябва да бъде най-малко 15 стотинки.
"Екоданък и за старите коли" - е новината на "Монитор". На става дума само за стари коли, а и за онези, чиито дизелови и бензинови двигатели замърсяват повече околната среда. Водещи критерии ще са количеството на отработените газове и видът на мотора. На вътрешните страници на изданието Симеон Дянков, министър на финансите, заявява: "Дълговата криза не застрашава България". Още през 2009г. страната ни е предприела силни мерки за свиване на разходите си и е успяла да ограничи дефицита си, без да прибягва до външни заеми. Въпреки, че все още имаме незавидната позиция на най-бедната държава - членка на ЕС, предприетите мерки ни предпазват от рисковете, чиито резултати наблюдаваме днес в Гърция и други държави от Южна Европа", категоричен е министърът.
НСИ намали дефицита в бюджета с 61,2 млн.лв., съобщава "24 часа". Дефицитът в бюджет 2010г. е 2,208 млрд. лв. и по-малък с 61,2 млн.лв. от предварително обявения. Новите окончателни данни са потвърдени от „Евростат" без резерви, т. е. няма съмнения в тях. Но държавният дълг бележи увеличение. За 2010г. той е 11, 458 млрд. лв., или 16,3 на сто от БВП. Средно с 6,1 % са спаднали пазарните цени на жилищата у нас през последната година, показват публикуваните данни от НСИ.