Предколедно и по повод - 55-годишнина - Гери Паси успя да накара Соломон да замълчи, организирайки му тайно - парти-изненада за рождения ден, пише "Труд". Евроатлантикът е удивен от опазването на тайната, въпреки участието на толкова много жени и на - Българска телеграфна агенция, чийто ръководител Максим Минчев е близък приятел на семейство Паси.
"Брюксел ни дава 6 месеца за пълна образователна реформа", съобщава "Сега". Европейската комисия критикува изоставането на България в просветните приоритети и липсата на реформи в областта на образованието. До средата на 2012 г. България трябва да разполага с два закона - за предучилищното и училищното образование и за висшето образование. Комисията препоръчва подобряване на качеството на обучението чрез инвестиции в квалификацията на преподавателите и стимулиране на сътрудничеството между университетите и индустрията. В анализа се отбелязва, че въпреки увеличението през последните години делът на висшистите у нас все още остава под средното равнище за ЕС - през 2010 г. младите (на възраст 30-34 години) с диплома от университет са 27.7%, докато средното за Европа е 33.6%. Финансирането на образованието като процент от БВП продължава да е под средното равнище, отбелязва още докладът. Двата най-важни закона за образованието са многократно отлагани от 2009 г. насам. ЕК иска от България и стъпки за преодоляване на бедността, промотиране на социалното включване и по-специално за уязвимите групи, да се вземат мерки за модернизиране на публичните услуги по наемане на работна ръка и да се подпомагат младите хора със слаби умения.
"Недисциплинираните страни не заслужават стимули", разясни пред министрите си своето виждане за европейския фискален пакт премиерът Борисов, пише "Труд". "И затова сме толкова категорично против по темата за петте процента кофинансиране на тези наши съседи, които не се справят с финансовата си рамка. Няма никаква логика дисциплинираните да дават средства на по-богати недисциплинирани държави. Ние ще предложим на Европейския съюз, освен до 3% бюджетен дефицит, и горната граница от 60% външен дълг за страната ни да се свали до 40%", обяви плановете на управляващите Борисов.
"Платеният преглед няма да върви с напълно безплатни изследвания", отразява думите на здравния министър Стефан Константинов "Сега". От догодина за пръв път пациентите ще имат възможност на безплатни изследвания и допълнителни консултации, назначени от специалист в доболничната помощ, при когото са били на платен прием. Досега това беше възможно само ако човекът е отишъл при лекаря с талон от личния си лекар. "Когато човек отиде при специалист без направление, защото бърза и не може да чака да му се издаде такова, а същевременно е здравно осигурен, специалистът има право да му даде направление за допълнително изследване, което обаче не може да се гарантира, че ще бъде поето от здравната каса", поясни министърът. Според него проблемът се състои в това, че безплатните изследвания на лекарите са лимитирани от НЗОК. "Така се получава дилемата на кого да бъде дадено направлението - на този, който идва с талон по касата, даден от личния лекар, или на този, който си плаща. Така някои специалисти естествено решават да дискриминират хората с талони за сметка на тези, които са готови да си платят за прегледа. Тези схеми не са никак правилни и здравословни. Затова решихме да се сложи лимит от 10% на направленията за изследвания, които специалистите ще имат право да дават на пациентите, пожелали да си платят прегледа", каза Константинов.
"Труд" цитира онколог номер едно: "Идва ад за болни от рак и джипита". Той ще настане от 1 януари, категоричен е националният консултант по медицинска онкология доц. Константа Тимчева. Този път причината е в направленията, защото всеки пациент ще бъде принуден за куп процедури да тича до личния лекар за талон. Първият скандал с лечението на раково болните избухна във вторник - вместо около 50 млн. лв., както е през т. г., за 2012 касата и лекарският съюз са определили за химио- и лъчетерапия едва около 20 млн. лв. Здравният министър д-р Стефан Константинов реагира веднага и настоя проблемът да се реши. Той поиска да се премахнат и всички текстове от договора, които са в ущърб на онкоболните. Гергана Павлова, шефката на надзорния съвет на здравната каса, и директорката й д-р Нели Нешева го увериха, че ще отстранят заложените опасности. Доц. Тимчева обясни - до края на тази година по клиничната пътека за химиотерапия - щ298, преминалите болни ще са около 62 600, за които здравната каса ще е платила 37,7 млн. лв. Догодина през болница по тази пътека ще могат да минат само 25 000, и то за всеки ще се плащат не 603 лв., а 470 лв. На всички останали пациенти вливанията ще се извършват амбулаторно, за които касата ще дава 150 лв. По тази процедура е заложено да минат 110 000 българи (независимо че т. г. всички пациенти на химиотерапия са 62 600).
"Джипитата стават и кардиолози. Промените влизат в сила от 2012 година", окръгля здравния пъзел "Монитор". Личните лекари ще поемат диспансерното наблюдение на пациентите с ендокринни и сърдечно- съдови заболявания, предвижда Националният рамков договор за 2012 г. От МЗ увериха, че това е улеснение за болните, тъй като на семейните лекари се дава и правото да пускат талони за скъпи изследвания, като ехокардиография например. От догодина НЗОК увеличава парите, които ще плаща на специалистите за рентгенови изследвания с 6% и за патоанатомите с 35 на сто. От януари за бъбречно болните, които са на хемодиализа, вече ще бъде осигуряван и безплатен транспорт с линейки.
Пред "Стандарт" проф. Радослав Райчев заявява: "Докато здравето е стока, ще ходим по мъките. Моделът на българското здравеопазване е непоправимо грешен. Системата е като колос на глинени крака."
"Не археолозите саботират магистралите", информира "Новинар". Забавянето на строителството на магистралите "Хемус" и "Струма" не е по вина на археолозите, а заради непрекъснатото променяне на трасето на магистралите. От друга страна Агенция "Пътна инфраструктура" късно уведомявала археолозите за измененията, а процедурите по отчуждаване на частни имоти по трасето на магистралите драстично закъснявали. Учените смятат, че правителството има проблем с изграждането на магистралите "Струма" и "Хемус" и виновни за това са археологическите музеи в
Шумен, Кюстендил и Перник, които, според строителния министър Лиляна Павлова "саботират строителството".
"Труд" цитира министъра на икономиката Трайчо Трайков, според когото: "Ромите са резервът на икономиката". Думите му са по повод на Националната стратегия за интеграция на ромите, приета последното правителствено заседание в сряда. Според Трайков първото, от което трябва да се започне е образованието, защото 20 на сто от населението до 9 години са роми, а над 80 години са почти нула процента. В резултат процентът на квалифицираните работещи роми също е незначителен. "Образование, здравеопазване и жилищна политика. Това е!", е обобщил според проблемите на ромите и вицепремиерът Цветан Цветанов.
"Проблемните кредити са набъбнали на 9,1 милиарда лева", отразява показателите на последните статистически данни на БНБ от днес "Труд". В края на ноември делът на заемите с усложнения в обслужването е 22,10% (9,10 млрд. лева) от всички отпуснати 51,894 млрд. лева. В статистиката са включени данни както за лошите, така и за преструктурираните заеми, които могат впоследствие да преминат към графата на безпроблемните банкови кредити.
На годишна база обемът на кредитите, отпуснати на фирми, нараства с 4,2 на сто и в края на ноември те достигат 32,926 млрд. лв. /БТА/