"Кабинетът не обясни по най-добрия начин пенсионната реформа", казва в интервю за "24 часа" Росен Плевнелиев, избран за президент на България. Според него правителството можеше спокойно да извърши тази реформа през 2010 г. Още тогава кабинетът направи куп компромиси, за които сега се плаща цената, включително на социалното недоволство. "Винаги ще има недоволни, когато се правят реформи. Важното е икономиката да произвежда защото, ако вие не правите пари, няма какво да разпределяте. И чак след това ще има средства и за пенсии, и за БДЖ, и за по-добра инфраструктура. А в момента ние отнемаме и малкото, което можем да дадем на икономиката, за да го дадем на нереформирани сектори", отбелязва Плевнелиев.
Памперс на властта или президент на републиката, коментира "Сега". Не зная колко време ще мине - сигурно година-две, преди Росен Плевнелиев да разбере, че е избран за държавен глава на България. Не за кмет на Гоце Делчев, не за домоуправител на "Резиденшъл парк", пише авторът. Беше ясно, че той не е достатъчно политически ошлайфан за тази работа, но това наистина не би трябвало да е проблем - има достатъчно време, за да разбере какво е спечелил от тотото и как да се държи пред камери. Този човек или не е наясно с какво се е захванал, или е избран за Мистър Клише. Президентът на България не се занимава с инфраструктура, с енергийна ефективност, с наука, образование, иновации, култура, административна реформа, той не подобрява бизнес климата, не строи заводи, не копае градинки. Това са политики, които се движат от правителството. И в задълженията му на баща на нацията не влизат тв изяви за смяната на памперси. Ако Плевнелиев не започне да се държи като президент, сигурно ще остане в историята с определението на Таня Дончева: "Най-празноглавият в политически смисъл на думата човек".
Пироманите взривиха остатъците от авторитета на МВР, коментира "Сега". Невероятно - оказва се, че МВР може успешно да пребори организираната престъпност (по вътрешния министър Цветан Цветанов), да спечели вечна дружба с ФБР, Сикрет сървис, МИ-5,6,7 и т.н. (по премиера Бойко Борисов), но не и да се справи с един или няколко пиромани, които вече месец си устройват зрелищно барбекю в различни квартали на София. С всеки подпален автомобил самочувствието на извършителите нараства, наглостта им - също. И те вече вандалстват не само в крайните квартали на столицата, но и под носа на СДВР или минути след като полицията се е похвалила, че е задържала виновника. Нищо чудно скоро примерът им да зарази и провинцията. Засега се твърди, че подпалената кола в Бургас няма връзка със софийските случаи, но знае ли човек... Съвсем логично - авторитетът на МВР се срива.
В анализа на "24 часа" Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията коментира вълната от подпалвания на автомобили напоследък. Той посочва, че за разлика от класическото престъпление с взрив подпалването на автомобили е много по-"просто" престъпление. Защото, ако в единия случай трябват специални познанства, за да бъде намерено взривно вещество, бензинът е достъпен за всеки. Освен че пламъците са зрелище, самата повторяемост на палежите в различни квартали и очакването на следващите предизвикват изключителен психологически ефект. А доказването на вината за подобно престъпление може да бъде изключително трудно или евентуално случайно.
"Палежите може да са и за отвичане на вниманието на полицията от други престъпления или, казано по друг начин - за дестабилизиране на обстановката в София. Вижте какъв ресурс от полицията отива към този случай. Може някой да иска и да цели точно това", е предположение на шефа на СДВР старши комисар Валери Йорданов в интервю за "Телеграф".
Цял щаб гони подпалвачите, става ясно от интервю в "Стандарт" със заместник-шефа на СДВР комисар Христо Терзийски. По думите му хората не се страхуват да съдействат на полицията. "По-скоро има нежелание за свидетелстване. Просто повечето палежи са в късните часове. И хората са заспали или си почиват вече. Може би част от тях, които нещо са забелязали, не искат да се занимават. Но това наистина е огромен проблем, защото при повече от случаите свидетелите са изключително малко. А за броя на очевидците може да се каже, че е почти никакъв", посочва Терзийски.
Достъпът на децата до енергийни напитки забранен от 1 юни, пише на първа страница "Сега". След цигарите и алкохола от 1 юни ще бъде въведена и забрана за продажба на енергийни напитки на деца. Кабинетът прие вчера промени в Закона за здравето, които ще ограничат употребата на енергийни напитки. "Те ще бъдат забранени за продажба на всички до 18 години, на територията на детски градини, училища, общежития и лечебни заведения. Напитките няма да могат да се предлагат на спортни прояви и обществени мероприятия за ученици. Освен това ще се забрани и рекламата на тези напитки, ако е насочена към децата и младежите", съобщиха от здравното министерство.Под енергийни напитки в МЗ разбират безалкохолни с високо съдържание на кофеин (над 150 mg/l). С приетите от кабинета промени в Закона за здравето се въвежда и пълна забрана на тютюнопушенето на закрити обществени места от 1 юни 2012 г.
"Спестявайте в левове", съветва в интервю за "Труд" Георги Прохаски, председател на Центъра за икономическо развитие. Той обяснява, че левът е обвързан с еврото и каквото и да стане с единната европейска валута, няма опасност левът да се обезцени. Дори при евентуално връщане обратно към обвързаноста с марката, което е чисто теоретичен вариант. Според Прохаски левът ще остане обвързан с еврото по сегашния курс до момента, в който ще влезем в еврозоната и ще започнем да оперираме в страната с единната европейска валута. Минаването на доларова позиция би било по-рисковано. Прохаски посочва, че към този момент параметрите на българската икономика не предполагат една по-лоша 2012 година, освен ако няма неочаквани сривове в международен план.
Пазарът на труда се свива, но продължава да е хаотичен, отбелязва "Сега". На пазара на труда в последните години се струпва нещо като перфектната буря. Делът на нискоквалифицираните работници продължава да е много висок. Липсата на добри специалисти до такава степен вече пречи на бизнеса, че той я приема като по-голям проблем за българската икономика от безработицата. Самата безработица, макар и не рязко, напоследък само расте. Работните места намаляват. На всичкото отгоре населението едновременно намалява и застарява. Професионално-квалификационната структура на заетите лица продължава да бъде неефективна и силно деформирана, отчита анализ на Българската стопанска камара. Бизнесът предлага изграждане на електронна платформа от съвместими електронни регистри за образователното и квалификационното равнище на заетите лица, която да се поддържа от просветното министерство и НАП и да е елемент на е-правителството. Според него страната ни трябва да има ясно определени потребности от кадри на национално и секторно ниво.
Земята става ценна като златото, казва в интервю за "Монитор" Борислав Петков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи. Той определя 2011като годината на земеделските земи. Пазарът на ниви е стабилен. В сектора е отчетен сериозен интерес от нови инвеститори. Има голям брой купувачи, а обемът на сделките към края на деветмесечието са повече, отколкото за цялата 2008 г., когато все още не бяхме навлезли в кризата. Голяма част от инвеститорите се насочиха към вложенията в земеделска земя, за да си гарантират сигурност. Цената на парцелите ще расте с 10 на сто годишно. След 2014 г. собственикът на ниви ще бъде ухажван заради правото на субсидии, прогнозира Петков.
ГЕРБ използва фискалния пакт на ЕС като билет за еврозоната, отбелязва "Сега". Българското правителство възнамерява да използва новия фискален пакт на ЕС като трамплин към еврозоната. "Нашият дневен ред сега е да станем част от еврозоната по начин, по който да защитим това, което е важно за България, но без да пречим на задълбочаването на европейската фискална и икономическа интеграция", обяви външният министър Николай Младенов. Той уточни, че най-важно за страната ни е да запази правото си на самостоятелна данъчна политика. "Ние няма да се присъединяваме към договори, които ще увеличат данъците и ще намалят конкурентоспособността ни", увери шефът на МВнР. По отношение на възможността България да плаща за финансово закъсалите страни в ЕС той обясни, че нашата страна не участва и няма да се ангажира нито с европейския механизъм за стабилност, нито с МВФ. Младенов обеща на депутатите, че правителството няма да поема никакви ангажименти, без да се консултира с парламента.
Въпросът за изчезването на еврото не е на дневен ред, заявява в интервю за "Новинар" евродепутатът от ГЕРБ Андрей Ковачев. Ще бъдат направени всички усилия еврото и бюджетите в отделните страни от еврозоната да се стабилизират и правителствата да бъдат задължени да спазват бюджетната дисциплина. От друга страна, е много важно да се осигури растеж и конкурентоспособност на икономиките, защото без растеж и само с финансова дисциплина също няма да излезем от кризата. Трябва да се работи срещу дисбалансите в отделните страни членки. ГЕРБ участва активно в дебата за еврозоната на всички нива, уверява Ковачев.