Придобиването на частния превозвач не е задължително, се чу от различни страни в зала „Пленарна”. Общинският съветник Янко Станев директно заяви, че още в самото начало се е знаело, че проектът може да се реализира и без частта, обслужвана от „Транстриумф”. „В документацията е посочено, че е необходимо да има общински транспорт. Никъде не пише, че той трябва да покрива цялата градска мрежа. Не е записано, че дружеството трябва да е собственост на общината”, изтъкна Станев.
Той е категоричен, че сделката с „Транстриумф” не прави Община Варна заложник по отношение на проекта. „Икономическата среда не е достатъчно благоприятна за осъществяването на сделката. Затова съм съгласен с предложението да се потърси по-широк кръг от помощ за реализацията на този проект. Явно няма да стане по начина, по който е било досега. Много дълго стана и ако се забавим още два-три месеца, може и да и загубим парите по проекта”, не изключи възможността общинският съветник.
Председателят на транспортната комисия Иван Луков също призна, че сделката за купуването на „Транстриумф” също не е задължителна. „В разговор с консултантите по проекта в МРРБ миналата седмица заместник-кметът Димитър Николов и Петър Радушев от общинската администрация са стигнали до извода, че тази сделка може и да не се случва. Към момента обаче това е само говорене по темата, все още в комисията по транспорт не сме получили необходимата документация по въпроса. Нямаме нищо черно на бяло”, каза Луков.
На днешното си заседание общинските съветници отмениха свое решение за гарантиране на сделката по придобиването с пари от местния бюджет. Това се случи, след като кметът оспори гаранциите.
Те решиха следващата седмица да се състои разширено заседание на комисията по транспорт с представителите на фирмите превозвачи, на което въпросът за сделката да бъде окончателно изяснен.