Директорът на „Градски транспорт“ изрази надежда, че возилата ще тръгнат по градските улици поне през август. Така най-сетне ще бъдат заменени старите автобуси без климатици, които тормозят варненци в жегата. Ежедневно постъпват жалби от пътници заради липсата на климатизация в някои от автобусите.
По думите на инж. Антонов няма какво да се направи, защото около 40 – 50 от колите в автопарка са произведени фабрично без охлаждаща техника. В по-новите автобуси климатици има, но и те понякога се нуждаят от ремонт.
Електробусите, които са 60 на брой, бяха показани официално в края на май. Тогава бе направена и първа копка за изграждане на зарядните станции. Очакванията бяха работата да приключи до юли. Към днешна дата обаче са приключени около 50% от дейностите, каза инж. Антонов. По думите има обстоятелства и бюрократични процедури, които не зависят от тях.
В началото на юни народният представител Коста Стоянов е отправил питане към министъра на околната среда и водите във връзка забавено изпълнение на проекта. Той пита какъв точно е статусът на проекта и какви мерки са предприети с цел навременното му завършване? На какъв етап е изпълнението на всички дейности по проекта? Има ли вероятност от загуба на финансови средства и от налагане на финансови корекции при ненавременното изпълнение на част от дейностите по проекта?
По време на парламентарен контрол на 23 юни министър Юлиян Попов отговаря следното:
„С цел приключване изпълнението на дейностите по Проекта в срок от страна на Управляващия орган на Оперативна програма „Околна среда“ – ОПОС, в рамките на мониторинга на проектите през 2021-а и 2022 г. бе извършен текущ контрол на изпълнението на дейностите по Проект „Екологично чист транспорт за Варна“, който показва отклонение от първоначално заложените срокове основно поради обжалване на процедури за избор на изпълнител. В тази връзка периодично от Управляващия орган е изискван актуален план за действие от страна на бенефициента – Община Варна, съдържащ конкретни коригиращи мерки и действия, обуславящи предпоставките за успешното му реализиране и отчитане.
В допълнение към представените от Община Варна планове за действие и с оглед приключването на Проекта в сроковете за допустимост на разходите по ОПОС 2014 – 2020 г. и минимизиране на финансовия риск бе инициирано и изменение на срока за изпълнение на дейностите. Към настоящия момент заложените в Проекта дейности се изпълняват съгласно актуализиран график, съгласно който изпълнението на всички дейности следва да приключи в края на месец август тази година.
Относно въпроса за актуалния статус на дейностите следва да се отбележи, че към момента са сключени всички договори за изпълнение по Проекта, като същите са в процес на изпълнение съгласно утвърдените графици. Текущият контрол по изпълнението, спазването на сроковете и приемането на извършените дейности е изцяло в оперативната самостоятелност на възложителя по Закона за обществените поръчки.
В процеса на изпълнение на административния договор за безвъзмездна финансова помощ бенефициентът докладва текущо относно напредъка по изпълнението на Проекта, като предоставя на Управляващия орган на ОПОС периодично технически и финансови отчети, доклади за напредък, съдържащи пълна информация за всички аспекти по Проекта.
Съгласно актуалната отчетна информация за напредъка в изпълнение на дейностите инвестиционните проекти, необходими за изграждане на зарядните станции за електрическите автобуси, са изготвени. Стартирали са дейностите по изграждане на трафопост с кабелни линии средно и ниско напрежение на електрическото захранване на зарядните станции за градския транспорт. Доставени са 40 броя електрически автобуси тип „соло“, 20 броя електрически автобуси тип „съчленен“, доставени са 60 броя станции за бавно зареждане, както споменахте и Вие, и 2 броя станции за бързо зареждане.
Дейностите по оптимизиране експлоатацията на новопридобитите превозни средства, която ще се осъществи чрез монтаж и интегриране на системи, свързани с управлението, отчитането, таксуването и позиционирането на новопридобитите превозни средства към изградената и внедрена в Община Варна Интегрирана система за управление на транспорта, вече са започнали.
Към днешна дата в Управляващия орган на ОПОС има внесено искане за удължаване срока на изпълнение на дейностите по Проекта с три месеца, като очакванията на бенефициента, както и на Управляващия орган на ОПОС са всички оставащи дейности да бъдат завършени в новопредвидения срок за изпълнение, тоест до края на август 2023 г..
По отношение на поставения от Вас въпрос за вероятност от загуба на финансови средства и от налагане на финансови корекции при ненавременно изпълнение на част от дейностите е необходимо да се направи пояснение, че такъв риск съществува, при условие че същите не приключат в определените срокове. В тази връзка е възможно част от направените разходи след изтичане на новия срок за изпълнение на дейностите в края на месец август тази година да останат за сметка на бенефициента.
В допълнение следва да се отбележи, че евентуално неизпълнение в цялост на дейности по Проекта, финансирани от ОПОС 2014 – 2020 г., до края на 2023 г. може да доведе и до необходимостта същите да бъдат завършени под формата на нефункционален проект, тоест ще следва да се изпълнява до цялостно приключване на всички дейности със средства, осигурени само от бенефициента, като крайният официален срок за завършване ще бъде до определения срок за финалното отчитане за затваряне на програмния период, а именно края на 2026 г.
Преценката за допустимостта на разходи по Проекта, които предстои да бъдат отчетени от бенефициента, ще се извърши в процеса на верификация от страна на Управляващия орган на ОПОС чрез управленски проверки. Управленските проверки – свършвам – ще се извършат въз основа на конкретни отчетни документи, които ще бъдат предоставени от бенефициента (председателят дава сигнал, че времето е изтекло), след установяване на физически и финансов напредък по Проекта чрез проверка на място, преди окончателното плащане по Проекта съобразно приложените нормативни актове.“