За член на Съвета на директорите на предприятието е назначен Иво Янакиев, до провеждането на конкурсна процедура.
Решението е във връзка с дейността на дружеството по отношение на договора по удълбочаването на пристанище Варна, който е обект на проверки от МВР и прокуратурата.
Moreto.net припомня, че миналата седмица „Икономическа полиция“ приключи проверката за удълбочаването на двата канала на пристанище Варна, започнала в началото на 2022 г. по сигнал на Министерството на транспорта и съобщенията.
Изводът на разследващите е, че има данни за престъпление. Проверката е изпратена в прокуратурата с мнение за образуване на досъдебно производство за сключване на неизгодна сделка.
Според фондация "Антикорупционен фонд" (АКФ) Държавното предприятие „Пристанищна инфраструктура“ (ДППИ) е нарушило Закона за обществените поръчки (ЗОП), като е възложило „ин-хаус“ изпълнение на удълбочаването на плавателните канали на държавното дружество „Транспортно строителство и възстановяване“ ЕАД (ТСВ ЕАД), въпреки че е било ясно, че ТСВ ЕАД няма капацитет да извърши подобни услуги, а предметът му на дейност е съвсем различен. В последствие в нарушение на закона ТСВ ЕАД превъзлага дейността на частни изпълнители за сума от 393 милиона лева.
Поради липсата на капацитет ТСВ ЕАД превъзлага дейността на консорциума „ЕС Билд“, като сключва договор на стойност 393 милиона лева, от които до момента са платени почти 370 милиона. ТСВ ЕАД сключва договори и с други изпълнители на стойност 43 милиона лева.
Вместо от „ЕС Билд“ в крайна сметка дейността във Варненското пристанище е извършена от специализирани руски кораби дълбачки, собственост на компанията „Гидрострой“, регистрирана в Калининград. Липсва публична информация за договора, сключен между ТСВ ЕАД и „ЕС Билд“, както и за договора между „ЕС Билд“ и „Гидрострой“. Държавното ТСВ ЕАД отказва информация за тези договори дори на принципала си – министъра на транспорта, заявяват от АКФ.
"За да е законосъобразно ин-хаус възлагането, е било необходимо ТСВ ЕАД доказано да разполага с необходимите ресурси и капацитет за изпълнение на възложените му дейности.“, коментира Даниела Пенева, правен експерт в Антикорупционния фонд.
ТСВ ЕАД на свой ред нарушава Закона за обществените поръчки, като сключва договор с консорциума „ЕС Билд“ отново без да организира обществена поръчка, а чрез „прилагане на вътрешни правила“ и избор на изпълнител от специално изготвен за целта списък.