Статията е базирана на видео, което Христо Иванов прави пред централата на Ахмед Доган.
„Това е Философският камък на Доган. Философският камък е това, което позволява от една купчина желязо да произведеш злато. Д-р Доган успя да направи това нещо, разбира се с наши пари (…) Това е мръсната тайна на българската политика. И тази мръсна тайна се свежда до едно просто нещо - куп желязо, от което философът д-р Доган успява да изкара през вашите сметки за ток, от вашите джобове сума от 54 милиона“, коментира Иванов в него.
ВКП ще провери дали има образувани преписки/досъдебни производства по повод изнесените в публикацията твърдения. Ако в хода на проверката бъдат констатирани данни за извършени престъпления, те ще бъдат докладвани на компетентната прокуратура. При наличие на нередности от административен характер прокуратурата ще уведоми съответните контролни органи за предприемане на действия по компетентност.
Българската общественост ще бъде информирана за резултатите от проверката след нейното приключване, допълват от държавното обвинение.
Припомняме, че проверка срещу продажбата на ТЕЦ-Варна беше започната от Специализираната прокуратура в края на февруари тази година по сигнала на член на Сената на парламента на Чехия Лукаш Вегентнехт. В края на 2019 г. чешкият политик сезира Софийската градска прокуратура за "общи стопански престъпления" на продавача и купувача на теца, който в края на 2017 г. беше придобит от бившия транспортен министър в кабинета „Орешарски“ Данаил Папазов, а през 2018 г. почетният председател на ДПС Ахмед Доган стана мажоритарен собственик. Изпълнителен директор на теца е Данаил Папазов.
Резултатите от нея обаче все още не са известни.
Вчера (20 юли) колективът на ТЕЦ-Варна изпрати отворено писмо, в което се обявява против орязването на квотите за студения резерв и политизирането на темата.
В писмото се заявява, че "централата не е просто сбор от котли и генератори, а е също и 240-те души, които работят в нея, повечето от тях висококвалифицирани енергетици - инженери, химици, професионалисти с дългогодишен опит в тази област".
Реакцията на служителите дойде ден след изпратена позиция до медиите на Асоциацията на индустриалния капитал в България относно премахването на модела "студен резерв".
В края на съобщението от АИКБ обобщават:
"Не е достатъчно да се „премести“ студения резерв от топлоелектроцентрали, свързвани с Доган или Ковачки, към държавната ТЕЦ „Марица-изток 2“ ЕАД. Трябва да се прекрати това ненужно оскъпяване на сметките за електроенергия на хората и предприятията за заплащането на „студен резерв“ и съответно наливането на десетки милиони лева всяка година в сметките на избрани получатели."
Какво разказа Иванов за приватизацията на централата - вижте във видеото: