Според Христо Христов недоволстващите служители ще връчат и декларация на областния управител Стоян Пасев. Обезверени и изгубили перспективи за бъдещето, работещи в топлоцентралата ще поискат чрез губернатора държавата да вземе отношение по казуса. Според Веселин Мичев от КНСБ, в момента смисъл от блокиране на улици или ексцесии няма, но обществеността трябва да е наясно, че спирането на ТЕЦ-а може да остави цяла Североизточна България без ток.
226 служители на централата ще отидат на борсата през януари, след като на 31 декември спре производството на електроенергия. Съкращенията ще обхванат 90 процента от персонала на дружеството. В първите три месеца на годината за извеждане на площадката от експлоатация на работа ще останат 89 служители, но само трийсетина от тях са работници, а всички останали са ръководни кадри, уточни Христо Христов.
По думите му, спирането на ТЕЦ- Варна от експлоатация може да застраши сериозно енергийната сигурност на системата. Доказателство за това, според него е силният снеговалеж от преди седмици в Северозападна България, който остави хората без ток повече от десет дни без ток след скъсване на далекопровод. „Всички казват, че ТЕЦ – Варна е ключов за енергийната система, но никой не обърна внимание. Искахме държавата да помогне, централата да остане да работи. Дано да е топла зимата, защото при минусови температури всичко ще замръзне“, коментира още синдикалистът.
Според Цветелина Панбукчиян – от младежката организация на КНСБ в Енерго Про пък, след съвместните протести на енергетиците, електроразпределителното дружество е оказван натиск върху някои от служителите. По думите й, липсата на поддръжка и инвестиции по мрежата създава реална опасност цяла Североизточна България да остане без ток. Затова и 85 бивши служители на енергото в отворено писмо ще сезират европейските институции.