Г-н Минчев, ТЕЦ „Варна" ще бъде затворена в края на годината. Служителите на централата протестират и обещават да продължат. Защо се стигна дотук?
Това е едно много трудно, но наложително решение предвид състоянието на енергийния сектор в страната и регулаторната среда от последните години. Условията в сектора са такива, че нямаме възможност да работим - ТЕЦ Варна беше изключена от регулирания пазар, нямаме квота за осигуряване на студен резерв, а цените на регионалния пазар на електронергия са такива, че на практика не можем да работим. В цяла Европа се закриват въглищни мощности. В България след две години политическа нестабилност не само ние, но и целият бизнес е изправен пред много тежки предизвикателства.
Въпреки това, ние не се отказахме да търсим решение за бъдещето на централата и запазихме служителите, макар че реално през последните две години ТЕЦ „Варна" е работила по 6-7 месеца годишно, а финансовите загуби нараснаха значително.
Какво бе направено досега, за да продължи ТЕЦ „Варна" да работи?
През годините разгледахме различни възможности, включително сами да екологизираме централата, да изградим алтернативна мощност или да привлечем партньори в лицето на държавните институции и БЕХ. Но за съжаление въпреки желанието ни, не бе намерено работещо решение за удължаване на живота на централата, нито подходяща регулаторна среда за работата й. Няма инвеститор, който да може да си позволи да работи и да работи в една неблагоприятна среда в продължение на години, без изгледи за промяна и за някаква възвръщаемост на инвестицията. Всеки бизнес има нужда от предвидимост и трябва да може да си покрива минимум разходи и да си осигури разумен доход в средносрочен план. Когато, както в случая с ТЕЦ „Варна", бизнесът не може да си покрива дори разходите, се налага вземането на подобно трудно решение. За мен лично, то е изключително тежко. Защото това решение засяга над 300 мои колеги и техните семейства. Това са хора, с които работихме заедно през годините, добри специалисти и всеотдайни служители. Благодаря им за добрата работа и подкрепата във всички трудни моменти и предизвикателства, през които преминахме заедно през последните 9 години.
В какви условия работят служителите на ТЕЦ „Варна"?
Ние винаги сме били коректен работодател и сме защитавали интересите на нашите служители, въпреки трудната ситуация, в която се налага да работим. Независимо от финансовите загуби ние запазихме хората на работа, изплащахме коректно и навреме работните заплати, внасяхме редовно задълженията към хазната под формата на данъци и осигуровки. Винаги сме търсили диалог с нашите служители, които са сред най-добрите специалисти в българската енергетика и сме се вслушвали в техните препоръки.. През годините работихме активно и конструктивно със синдикатите за осигуряване на оптимални условия на труд и заплащане. Спазвали сме стриктно всички законови изисквания по отношение на здравословните и безопасни условия. Регулярно са провеждани профилактични прегледи, правени са необходимите анализи на микроклимат, изпълнявали сме изискванията на наредбата за предпазна храна, провеждани са обучения и квалификационни курсове т.н.Стремежът ни винаги е бил да се грижим за нашите работници и служители. Тази практика продължава дори и сега по отношение на определянето на компенсациите.
Какви компенсации ще получат служителите на ТЕЦ „Варна" след нейното затваряне?
Служителите, за които няма да има реализация в централата след 1 януари, ще получат компенсационни пакети, които са два пъти по-големи от стандартните. Съгласно браншовия колективен трудов договор, компенсацията е до 5 работни заплати, а ние ще осигурим до 11 работни заплати. Размерът на компенсацията ще бъде съобразен със стажа в централата на всеки един служител. Това е в съответствие с програмата, която бе разработена съвместно със синдикатите и заложена в колективния трудов договор.
Освен материални компенсации ще предложим на нашите служители и друга помощ. Имаме готовност да им предложим подкрепа и съвет при регистрацията в бюрото по труда. На всички освободени колеги ще дадем персонални препоръки. Разделяме се с тях с голямо съжаление, защото са добри специалисти и съвестни служители.
Какви са перспективите?
За нас битката все още не е приключила. Ние продължаваме усилено да търсим решение за бъдещето на ТЕЦ „Варна". Имаме готовност да преговаряме с всички заинтересовани страни за дългосрочно отдаване на централата под наем, продажба или съвместно управление. Ако се намери решение, предстои поне двугодишна сериозна работа по изпълнение на проекта за екологизация, защото централата в настоящия си вид няма да може да работи след 1 януари. През това време част от експлоатационния персонал ще трябва да бъде освободен независимо кой е собственик или инвеститор в ТЕЦ-а и какво решение се вземе за нейното бъдеще.
С повторното пускане на централата в експлоатация ще бъдат разкрити и работни места. При такова развитие на ситуацията се надяваме, че част от сегашните служители ще могат да се върнат на работа. В енергетиката подготовката на добри и квалифицирани служители за работа в сектора отнема доста време и средства. Лично аз мога да гарантирам и напиша препоръка за всеки един от моите колеги.