Равносметка
Доволни сме, че участвахме в приватизацията. Има още какво да се желае, но сме поели правилен курс
Съкращенията
Едва ли някой ще е доволен от съкращенията, но това решение не е продиктувано от нас самите, а от историята и правилата на бизнеса
Стабилност
Параходството е свободно от дългове, но трябва да направим много ремонти
Злоупотребите
Важното е да гледаме позитивно – историята си е история. Никой не може да промени каквото се е случило
Решение
За да осигурим работа, преустройваме контейнеровозите в кораби за генерални товари
- Г-н Хан, мина почти половин година след приватизацията. Каква е вашата равносметка, съжалявате ли, че участвахте?
- Няма да скрия, че в този момент ситуацията е доста усложнена. Световната финансова криза е обзела целия свят. Сблъскваме се с много повече трудности. Но по принцип целият екип в България, всеки един човек, ни помогна много с разбирането, че трябва да настроим компанията към модерните времена. За изключително кратко време постигнахме голям напредък.
- И все пак доволен ли сте от сделката?
- Без съмнение нашата равносметка е добра, ние сме доволни. Има още доста какво да се направи, но смятам, че сме поели правилен курс.
- Как се отразява кризата на една суперкомпания като „Мартрейд шипинг“?
- Ние стоим доста добре. Ние се нагодихме към проблема, който предвидихме доста отрано. Очаквахме кризата малко по–късно, но все пак бяхме готови. В доста добра форма сме. За нас е доста добре, защото имаме товари, макар и по–малко, и постоянни клиенти. Досега не сме били в брокеража и не сме били корабособственици освен сега с БМФ. Ние сме добре, защото имаме товари и сме гъвкави. В кризата ние виждаме и добра възможност за развитие.
- Осъществява ли се вече преливане на товари от „Мартрейд“ към БМФ?
- Така мисля. Вие може по-добре да го разберете от мениджмънта. Ние разширяваме сътрудничеството с офиса в България, защото вярваме, че тук работят много добри хора. Специалист от България вече се обучава в офиса в Дюселдорф. Трябва да се настроят към международните карго операции, защото досега на практика БМФ работеше само на тайм чартър. Сега мениджмънтът трябва да преговаря директно с клиентите. Да няма посредник и да превозват директно товарите от производителя до купувача. Сега бордът на директорите реши да изпрати още двама души на обучение в Дубай и още един в Дюселдорф.
- Как оценявате управлението на параходството след приватизацията му?
- Както казах, аз съм позитивно настроен по отношение на посоката, поета от настоящото управление на компанията. В условията на преструктуриране и световна финансова и икономическа криза сме призвани да се справяме с нелеката задача както да запазим позициите на параходството, така и да подсилим търговското присъствие на предприятието на световния пазар. Това е свързано с вземането на бързи и ефективни решения. Кризата сама по себе си е предизвикателство, което налага максимална гъвкавост и адаптивност - качества, заложени в стратегията за развитието на БМФ. Управленският екип е предприел проактивен подход, воден от вътрешните и външни условия на компанията и пазара. Моята оценка е положителна.
- Какво наложи вземането на решенията за съкращения на 719 моряци. Как ще мотивирате тази решаваща крачка, която ще събуди много сериозно недоволство?
- След дълъг анализ на пазарната обстановка, търговското и финансовото състояние на компанията, структурата на разходите, управленската стратегия и не на последно място голямата световна криза се стигна до решение за оптимизиране на броя на плавателния състав. Новоприетата структура гарантира максимална гъвкавост както в работата, така и в процеса и бързината на вземане на решения. За съжаление поради извеждане от експлоатация на много от нашите стари кораби има несъответствие в броя на заетите лица на борда на корабите, броя на корабите в експлоатация и международните изисквания. Това оказа негативно влияние върху финансовото състояние на дружеството и ни принуди да вземем решението за съкращаването на 719 души от екипажите на нашите кораби. Предвидили сме обаче алтернативен вариант за тях чрез съживяване на дъщерната компания „Нептун Менинг”, която ще излезе на международния пазар и ще предлага български моряци на международния морски пазар. Така съкратените ще имат реалната възможност да се реализират в чужбина на кораби под чужд флаг, което неминуемо ще облекчи тяхното състояние. По време на криза се налага вземането на спешни мерки и аз твърдо заставам зад решението на УС. Това бе много важно за компанията заради световната криза. Трябва да бъдеш социално ориентиран към оставащите колеги, които ти помагат да запазиш бизнеса. Едва ли някой ще е доволен от това наше решение за съкращения, но то не е продиктувано от нас самите, а от историята и правилата на бизнеса.
- Преди покупката на БМФ включвахте ли в плановете си финансовата криза?
- Със сигурност. В шипинга кризата винаги се очаква. Въобще в развиващия се пазар криза винаги може да се очаква, защото преди имахме голям разцвет, а сега е нормално да наблюдаваме спад. Това беше колапс на икономическата система, защото банките не прецениха рисковете при кредитирането.
- Как оценявате финансовото състояние на БМФ в момента?
- Мисля, че БМФ е свободно от дългове, но ние трябва да направим доста ремонти и възстановяване на кораби, които да бъдат стабилни, а след това да видим как ще се развие пазарът. Въпреки всичко изпращаме много успешна 2008 г. Първата половина беше много добра, в средата стана по–трудно, всеки знае. Но очакванията в края на краищата са, че БМФ ще има най–добрия финансов резултат в историята си.
- Какъв е финансовият резултат на параходството за миналата година?
- Над 100 милиона лева преди облагане с данъци.
- Прогнозата ви за тази година - отново печалба или...
- Твърде е рисковано отсега да кажа. По принцип имаме доста добри шансове да постигнем печалба. Но никой още не може да каже със сигурност, най–малкото аз. Но ние трябва да направим оптимизация на разходите, реорганизация. Мисля, че сме на прав път.
- Когато влязохте в БМФ, беше обявено, че ще правите проверки как са водени всички разходи. Открихте ли злоупотреби и това ли е причината за увеличаването на печалбата?
- Това би трябвало да кажат мениджърите. Искам да кажа, че много неща са се променили. Кризата налага нов тип управление, нови хора с международен опит. Сигурно не всичко е било перфектно, но едва ли аз трябва да говоря за това в детайли. Това би създало лош имидж на компанията. Важното е какво сме свършили и резултатите. Важното е да гледаме позитивно – историята си е история. Никой не може да промени каквото се е случило.
- Използвахте ли нов модел при формирането на новата структура, или я определихте според хората, с които разполагате в момента?
- Моделът е европейски. Не е моделът на „Зодиак“ или „Цакос“, но се доближава до моделите на големите компании. Има си и своите специфики, които са съобразени с качеството и възможностите на нашите хора, вида на корабите, спецификата на работа, пазари. Моделът е европейски с малко специфики, които се съобразяват и със законодателството. Корабите са разделени на 4 флотилии, всяка със собствен мениджмънт. Бонусните системи мотивират да се взимат най–добрите решения и да се следят стриктно разходите, защото в даден момент разходите отиват за тяхна сметка. Всяка флотилия ще работи като отделна фирма.
- Какво става с досега съществуващите трампово и линейно плаване?
- Те не съществуват вече. Просто такова нещо няма. По принцип така действат водещите гръцки корабособственици като „Цакос“, който е 9 пъти по–голям от БМФ с 9 милиона дедуейт.
- Ще бъде ли намалена числеността на екипажа?
- Няма да намаляваме числеността на екипажа на кораба. Поддържаме определен минимум дори сме над този минимум, определен в международните конвенции. Дори скоро възнамеряваме да сложим допълнително още един човек на корабите – втори фитер. Това при условие, че още малко се пооправи пазарът.
- Усеща ли се вече поправяне на пазара?
- В момента скорошно подобрение изглежда трудно за вярване. Всеки предвижда нещо, но в 99,9% се оказва грешно. Аз мисля, че ще има подобрение, но след известен спад в средата на годината, защото програмите на правителствата все още не дават желания резултат, специално в Германия. Нужно е време. Има фактори, които ги забавят. По-натам очаквам нещата лека-полека да се подобряват. Но затова само може да се надяваме. Тук имаме добър екип. Мисля, че ще сме много конкурентоспособни в обслужването на клиентите.
- Бяха заявени амбиции за покупка на 200 хиляди тонни кораби, остават ли тези намерения?
- Това намерение пропадна за момента. Такова движение на руда вече няма, а този вид кораби имат точно това предназначение и не си заслужава.
- Ще има ли нови линии, по които да плават корабите на БМФ?
- Има съществена разлика с досега съществуващото положение. Преди корабите бяха чартирани от някого, който ги използваше както му е удобно. Сега се опитваме да установим директен достъп на нашите кораби до клиентите и техните товари и да контролираме качеството на обслужване. Силни сме в Средния изток, който е силен пазар, сложен, но голям пазар. Проверяваме и другите пазари, където БМФ може да има успех, не само като корабособственик. Важна стъпка е, че преустройваме корабите в момента, защото контейнерното плаване е в много затруднено положение. Става въпрос за 6 кораба контейнеровози, за които влагаме 3 милиона долара. „Гео Милев“ вече е кораб за генерални товари и вече е на път за Индия. На корабите “Гео Милев”, “П. Яворов” и “Ал. Константинов” ще бъдат поставени кранове. Така ще имаме възможността да пътуваме до пристанища, където няма кранове, например на места в Африка. Същото преустройство ще бъде направено и на другите два кораба. „Пловдив“, „София“ и „Русе“ също ще бъдат реновирани и ще бъдат предназначени за превоз на генерални товари. Това е начин да запазим работата на хората и да осигурим пазар за корабите. Може би най–добрият ни екипаж е на контейнеровозите. Само за тези 6 кораба става въпрос за около 270 души. Смятам, че това е отлично решение. Прогнозите са, че в следващите 2 години контейнерното плаване ще загуби 62 милиарда долара. Ако не бяхме спрели линията, щяхме да сме загубили 15 – 20 милиона само през последните месеци. Сега и други започват да го правят. БМФ реагира много бързо. Предвиждам огромни промени в шипинга. Ще оцелеят само най-гъвкавите компании. Мислим, че правим всичко възможно, за да гледаме оптимистично към бъдещето.