Както „Народно дело“ писа, завчера представители на Моряшкия професионален съюз (МПС) алармираха за добре изпипана схема, чрез която новото ръководство ще може да извършва „скрити уволнения“, без да се нуждае от разрешение от Инспекцията по труда.
Според версията служители от бреговия състав и администрацията ще бъдат прехвърляни в съживеното дъщерно дружество „Нептун менинг“. От там излишната работна ръка вече ще може да бъде освободена много по-лесно.
През септември с писма до институциите, определени в Кодекса на труда и Закона за заетостта, те заявиха, че ще съкратят близо 500 брегови работници и служители и обявиха новото щатно разписание.
Бързината, с която бе взето решението за новото щатно разписание, явно им е изиграла лоша шега, защото към настоящия момент се оказва, че е трябвало да бъдат съкратени повече бройки. Да се стартира обаче нова процедура по масови уволнения, ще бъдат необходими поне два месеца.
През това време тези, които ще трябва да бъдат уволнени, ще получат две брутни заплати. Ако веднага след изтичането на срока по процедурата бъдат връчени заповедите за уволнение, ще трябва да им се плати една брутна заплата за неспазено предизвестие. Освен това всеки, който един месец след уволнението не е постъпил на работа, има право на обезщетение една брутна заплата. По този начин от момента, в който собствениците вземат решение за масови уволнения, до окончателното приключване на формалностите по уволненията потърпевшите ще получат най-малко по четири брутни заплати.
„Явно това за собствениците се оказва прекалено висока цена и те предприемат проверения механизъм още при предните съкращения. Устно разпореждат на ръководителите на звена да предлагат на подчинените си попълване на молби за прекратяване на трудовите договори по взаимно съгласие срещу устно обещание за награда от три основни заплати“ - твърдят от Моряшкия професионален съюз.
Синдикати предупреждават: Не се поддавайте на изкушението
Тези, които се съгласят с предложението за прекратяване на трудовите договори по взаимно съгласие, трябва да са наясно, че ще получат с 40% по-малко от нормалното, ако бъдат уволнени при съкращения в щата. Овен това, ако бъдат съкратени, те ще имат право да бъдат 12 месеца на борсата на труда с максимално обезщетение, докато при предложението на работодателя ще бъдат само 4 месеца при минимално обезщетение.
Допреди няколко дни инициираният от работодателя начин на напускане бе предложен на служещите в контейнерно плаване и на шофьорите на контейнеровози от автостопанството.
Фирмата пращала моряци на еврейски компании
Парадоксално, целта на създаването на „Нептун менинг“ е била да наема служители, а сега е може би точно обратната, да ги разкара. Фирма „Нептун менинг” бе създадена през 1990 г. като дъщерно дружество от фирма „Български морски флот“, обединяваща тогава основно сега съществуващите дружества Параходство БМФ, Пристанище Варна и кораборемонтен завод „Одесос” . Целта на това дружество бе да наема и изпраща моряци за еврейски корабособственици. След като фирма БМФ бе разформирована, „Нептун менинг” стана собственост на Параходство БМФ. През 1994 - 1995 г. Параходство БМФ реши да замрази дейността на „Нептун менинг” по чисто субективни причини. По-късно по време на управлението на бившия министър на транспорта Вилхем Краус дейността на дружеството бе съживена, но вече с друга цел. Идеята беше първоначално дружеството да наема моряци за корабите под удобен флаг на параходството с цел да не се плащат данъци и осигуровки за тях в България, по-късно дейността на целия отдел кадри на параходството да премине в менинг агенцията и накрая тя да се приватизира. Тази идея обаче не можа да се реализира - дали поради смяната на министър Краус, или поради последвалата смяна на генералния директор на параходството, не стана ясно.
Сега новите собственици отново съживяват „Нептун менинг”. Преди финансовата криза да засегне корабоплаването, те имаха намерение чрез „Нептун менинг” да се изпращат на чужди корабоплавателни компании моряци от параходството, които са в излишък към определен момент с цел да не ги уволняват. Сега вече намеренията им са разширени. Според актуалната регистрация едноличен собственик на „Нептун менинг“ е Параходство БМФ. Управител е Пепа Иванова Трифонова (досега секретарка на изпълнителните директори).
Предмет на дейност на фирмата е посредническа дейност по информиране и наемане, комплектуване и изпращане на работа в страната и в чужбина на цели корабни екипажи или отделни членове на екипажи за „Параходство БМФ“ АД, както и за други корабособственици, както и обучение на екипажи, корабоплаване, пилотаж и влачене, бункероване, външна и вътрешна търговия, агентиране, посреднически и брокерски услуги, спедиторска дейност, сървейорство и пристанищни услуги и всякаква друга дейност, незабранена със закон.
Схемата
Първо се напуска параходството по взаимно съгласие с награда от три основни заплати.
- За да не бъде напусналият на трудовата борса само 4 месеца с минимално обезщетение, му се предлага назначение със срочен договор и срок на изпитване в “Нептун менинг”.
- След известно време се оказва, че той е неподходящ за длъжността и се освобождава в срока на изпитване. След това вече има право да бъде на трудовата борса 12 месеца с максимално обезщетение.