Цената
Днес цената на БМФ ще е в пъти по-ниска. Даже ще клони към нулата
Нови кораби
Очаквам до лятото, че ще успеем да купим поне два и амбицията ни е, ако може, да купим и 8, и 10, и 12
Мениджмънт
Ние не съсипваме, а правим логични неща
Съкращенията
В бреговия състав приключихме 99%. Със сигурност ще има подмяна на някои кадри, които виждаме, че не се справят, но това е нормално за всяка фирма
За него
Кирил Домусчиев е приятен събеседник и въпреки че е млад, от пръв поглед си личи, че зад гърба си има опит и познания, на които биха завидели и най-големите лъвове в бизнеса.
Това, че е ново лице във Варна, очевидно не е недостатък, защото бързо се е ориентирал в обстановката. Поне за това сочат думите му: „Крадецът вика дръжте крадеца.“ Много хора не са доволни. Знам, че те са хиляди. В това число визирам освободени служители, отрязани доставчици, хора, на които кранчето е спряло, и нормално е всичко това да създаде негативна нагласа срещу това, което се случва в параходството.
Кризата не го стряска, работата в БМФ му е интересна и очевидно здраво е запретнал ръкавите: „Доста интересно ми е и съм оптимист, че БМФ ще извлече доста ползи от кризата и ще успее да излезе от нея като победител“, казва той пред „Народно дело“.
Признава си: „Много от мерките не бяха популярни, защото се стигна до махане на определени директори. Веднага последва - защо ги уволняваме добрите хора. Но примерно в дирекция „Снабдяване“ разходите паднаха между 30 и 50%.“
- Г-н Домусчиев, купихте БМФ в много благоприятна пазарна ситуация, сега виждаме безработни кораби в езерото. Ситуацията изглежда доста драматична отстрани. Удари ли ви сериозно световната финансова криза?
- За много компании ситуацията е тежка. Хубавото за БМФ е, че за разлика от други големи корабособственици няма кредити и това поставя дружеството в малко по-различни условия. Не е необходимо да генерира ресурс, който впоследствие да се изплаща, защото това нещо е много трудно в условията на криза. Миналата година и през 2007 година беше пик в шипинга, ставките бяха много високи и през този период работеше всяко корито – без значение от възрастта. Имаше работа за всички. Независимо че нашите анализи показват, че дори и в този период параходството не е било на печалба от старите кораби. В най-добрия случай е било на нула.
- Вероятно са били много големи дневните разходи на корабите...
- Ние заварихме рънинг кост между 10 и 11 хил. долара, което беше отчайващо високо. Заради високите ставки БМФ пак излизаше на печалба, но в крайна сметка реално тази печалба е могла да бъде много по-висока. Нормално беше в този период от време един кораб да се движи между 4 и 5500 долара рънинг кост. Тъй като разликата е много висока, се наложи да направим анализ защо е така. И в крайна сметка, след като се направи проучване по дирекции, защото в рънинг коста има една съвкупност от разходи (административни, за снабдяване, масла, горива, за резервни части, застраховки, ремонти и т.н.) и се прегледа перо по перо, се набелязаха мерки. Естествено, много от мерките не бяха популярни, защото се стигна до махане на определени директори. Веднага последва - защо ги уволняваме добрите хора. Но примерно в дирекция „Снабдяване“ разходите паднаха между 30 и 50%.
- Тази разлика зарази лош мениджмънт ли е била, или заради злоупотреби?
- Не сме прокуратура, не сме се опитвали да разследваме, защото не сме имали и време да се връщаме периоди назад, но се постарахме да сложим подходящите хора в звената и те успяха да договорят съвсем различни цени с доставчиците и се стигна до намаление на разходите за един и същи продукт. Така че слухове има всякакви, но важното за нас е, че успяхме рънинг коста да го свалим в рамките на няколко месеца до ниво от 4000 до 5500 долара, което вече е в международните стандарти. Естествено, това повлия на много хора, много бяха освободени по тази причина. Много хора бяха освободени поради грешки, допуснати от тях, и съответно много врати на доставчици бяха затворени към БМФ, което доведе до едно много голямо недоволство, интриги, слухове. Как сме щели да фалираме. Крадецът вика дръжте крадеца. Много хора не са доволни. Знам, че те са хиляди. В това число визирам освободени служители, отрязани доставчици, хора, на които кранчето е спряло, и нормално е след всичко да се създаде негативна нагласа срещу това, което се случва в параходството. Как гордостта на България се съсипва. Ние не съсипваме, а правим логични неща.
- Един от слуховете е, че ще продавате сградата....
- Сградата въобще няма да я продаваме. Дори преди срещата с вас бях с една архитект- дизайнерка, която започва да прави реконструкции в сградата. Активи, които са свързани с дейността – складови бази, административната ни сграда, нямаме никакви намерения да ги продаваме.
- Финансовата криза ще се отрази ли върху инвестиционните ви намерения?
- Един мой приятел тези дни ми каза, че има йероглиф в китайската азбука, който означавал криза и възможност едновременно. Тази криза ни удари много лошо, от една страна, но от друга - ни дава възможности да изпълним инвестиционната си програма с по-малко средства, защото корабите струват вече на половината от цената, която имаха миналата година, когато сме правили инвестиционна програма. Сега е моментът да се купуват нови кораби. Естествено тежко е, защото трябва да се осигури финансиране и ние работим много активно в тази посока. Беше важно, за да освободим ресурс, да успеем да реорганизираме компанията, иначе в тази криза ние щяхме да губим огромни средства. Ясно е, че ако ставките бяха 6000 - 7000 хиляди долара на ден, а ти имаш рънинг кост 11 хиляди долара, компанията щеше да има огромни загуби. Ние правим всичко възможно компанията не само да не губи, но и да печели, за да има свободен кеш, който да използва за инвестиции през тази година. Очаквам до лятото, че ще успеем да купим поне два кораба и амбицията ни е, ако може, да купим и 8, и 10, и 12. Всичко зависи от разговорите, които провеждаме с банки, защото сега е времето.
- Има ли смисъл сега да се купуват, при положение че имате вързани в езерото?
- Нашите кораби, които са вързани, не са чак толкова много. На рейда има много кораби, които са чужди. Не малка част от тях бяха вързани и преди да влезем в дружеството заради изтекъл ресурс. Не може да очаквате, че 40-годишен кораб ще намери товари. Химикаловозите също са стари и не отговарят на съвременните изисквания. Има кораби, които просто не са подходящи. Корабите, които са вързани, са такива, които им се търси купувач и един по един се продават. Те не са работили и когато беше пикът на пазара. Нашата амбиция е час по-скоро да се отървем от тях, дори и с продажба за скрап, защото те дори и неработещи, носят не малки разходи всеки ден. Ние имаме между 40 и 50 кораба, които са под 25-годишни. Колкото по-нов е корабът, толкова по-голяма печалба носи.
- Значи вие в момента оперирате с около 50 кораба?
- Между 45 и 50, защото има някои кораби, които са кантарът на възрастта и по-трудно им се намират товари.
- Те основно на тайм-чартър ли са?
- Откакто влязохме, много се увеличи процентът на вояджите. БМФ се опитва да се върне на пазара, да си върне старата слава. Вече контактуваме директно с големи товародатели и сключваме договори за превоз, а делът на тайм-чартърите по-лека лека намалява. Преди няколко дни взехме решение и създадохме собствен чартъринг депъртмънт, който ще отговаря за сключването не само на договорите за тайм-чартър, но и най-вече за вояджите. Имаме вече хора от този чартъринг депъртмънт пръснати във всички точки на света с цел осигуряване на товари. Имаме наш служител, германец, на чартъринг отдела в Хамбург, имаме наш представител в „Мартрейд“ в Дюселдорф, който ще отговаря за координацията по осигуряването на товари. Имаме представител в Лондон и няколко души в Истанбул, които отговарят за каргото от региона. Общо взето, основната координация е от Варна, но се създава това, което навремето БМФ е правело. Новите кораби печелят, дори и в тази тежка криза. Те в момента издържат параходството. И за това искаме да купим нови кораби. Старите губят и корабособствениците масово по света ги продават.
- Какъв ви е разчетът за продажбите тази година?
- Всичко над 25 години разчитаме тази година да го продадем, което значи около 16.
- Ще се освободи ли голям брой от плавсъстава? Какво ще правите с тях?
- В момента се опитваме колкото се може да сме по-натоварени. Дори някои товари ги превозваме с нулев резултат, дори и на малка загуба. Целта ни е екипажите максимално да са натоварени, за да не стоят вкъщи и да могат да получават командировъчни, защото всичките наши хора имат кредити, ипотеки. Трябва по всякакъв начин да ги подпомагаме. Предвид и намаляване на бройката на корабите, оптимизацията, която направихме, и плавсъставът от години не е редуциран, не е пипан според реалностите и бройката кораби, ние възстановяваме дейността на „Нептун менинг“. Идеята да се осигуряват български моряци за чужди корабособственици. Имаме много запитвания от колеги и амбицията ни е най-късно от края на март „Нептун менинг“ да заработи.
- Може би и това ще ви донесе нови неприятели, защото този бизнес също е доста развит във Варна и вие ще бъдете силна конкуренция...
- Не, ние не смятаме, че това е бизнес, който ще ни носи кой знае какви печалби и може би там ще се опитаме да се кооперираме с други менингови агенции. Примерно Моряшкият професионален съюз имат подобна. Ние нямаме проблеми чрез тяхната агенция да търсим работа на излишни екипажи. Тази дейност ние ще сме катализаторът в момента на криза да помогнем максимално на конкурентни менингови агенции с цел да се осигури работа на българските моряци.
- Появи се напрежение между синдикатите вътре в параходството. На какво се дължи това според вас?
- Пак ви казвам - много интереси има в БМФ. Всеки е имал някакъв бизнес, приход и т.н. Съответно това създава много конфликти. При синдикатите конфликтът, който аз виждам, се дължи най-много на бройката членове, на минаването на моряци от един към друг синдикат, стремежът да се увеличава или запазва бройката. Съответно това създава напрежение. Все пак тези съкращения, които се направиха в администрацията, по един или по друг начин повлияха на синдикатите и на тяхната приходна част. Нормално е да търсят варианти да се борят за брой членове.
- Можем ли да кажем вече, че съкращенията са приключили?
- В бреговия състав приключихме 99%. Със сигурност ще има подмяна на някои кадри, които виждаме, че не се справят, но това е нормално за всяка фирма. Ние сме били винаги много взискателни към качеството на работата и това е в основата на успехите ни.
- Да не би да се опитвате да приложите схема с по-високи задгранични дневни командировъчни за сметка на бройката на моряците?
- Не, командировъчните ги вдигнахме и в момента при този пазар не са никак ниски. Виждате, че и някои менингови агенции спряха дейността си, защото няма търсене в световен мащаб. Изискванията станаха много сериозни. Докато миналата година качваха кого ли не само и само да плава корабът. Сега нещата ще се променят и качеството на плавсъстава ще е важно нещо. Предстои през март да вземем решения какви ще са нашите изисквания за качество и работа на плавсъстава. Дори и в екипажите при несправяне с работата никой няма да бъде застрахован. Там също ще видим какви реорганизации ще правим, но за момента се стремим да осигурим максимално работа на всеки един член.
- Т.е. няма да има машинално съкращение – 10%, 20%?
- Не, просто наблюдаваме процеса дали кризата ще се усили, или ще намалее. В последните една-две седмици има увеличение в товарите, в ставките, което създава умерен оптимизъм. Много е непредсказуем пазарът и затова сме предпазливи в решенията.
- Очевидно става въпрос за слухове, че БМФ ще фалира. Може би ще успеете да излезете и на печалба?
- При всички положения 2008 година я завършваме на печалба. Мисля, че ще бъде рекордна.
- Ако днес трябваше да платите за БМФ, същата ли щеше да е цената?
- Категорично не. Днес цената на БМФ ще е в пъти по-ниска. Даже ще клони към нулата, защото в тази криза цена има ноухау-то, което вкарваме, а не старите кораби и неща, които от банките се оценяват на скрапната им стойност.
- А съжалявате ли?
- Аз лично не съжалявам. Доста интересно ми е и съм оптимист, че БМФ ще извлече доста ползи от кризата и ще успее да излезе от нея като победител.
- А партньорите ви от „Мартрейд“? Те доволни ли са?
- Те специално са доволни от това, което трябваше да стане, защото имаха силни притеснения около сроковете и т.н., но българският екип успя да се справи с реорганизацията, оптимизацията и от тази гледна точка са доволни. Естествено, не са доволни от кризата и от цената, която сме платили. Но и те като нас работят интензивно, за да могат да осигурят колкото се може повече логистика. И по-специално в товарите, където са силни, и в това отношение работим доста добре. Има вече и наши колеги в техния офис, за да се подобри координацията. Те също са оптимисти, че ще се справим.
- Някаква нужда от държавна помощ?
- Вижте, и да кажем, че имаме нужда, едва ли държавата ще помогне. Нашата държава е била винаги така устроена, че не оказва никаква помощ на бизнеса, което е много лош начин на мислене и непознаване на практиките. В държави като Гърция и Германия морският бизнес среща много голяма подкрепа и в момента в тази криза тя е под формата на пари и какви ли не допълнителни облекчения, докато това в България е немислимо.
- Това ли е причината да рефлагирате корабите?
- Това е една от причините. Те са много. На първо място банките. Те държат, особено сега, за новото финансиране, корабите да са качени на офшорна компания и да са с удобен за тях флаг, а българското законодателство дава приоритет на държавата и това не устройва нито една банка, която се занимава с шипинг. Много са и другите преимущества. Естествено, спрели сме се на европейски флагове - основно Малта. Част от корабите ще плават под български флаг, част под малтийски. Вече сме поканени да бъде членове на малтийската организация на корабособствениците, която е с много силно лоби в Европейската комисия. С доста голям респект се отнесоха към немския ни партньор и към БМФ и смятам, че си създаваме механизъм за лобиране и за участие във вземане на решения в ЕС чрез малтийската корабна асоциация. Общо взето рефлагирането има много позитиви.