„Трябва да е ясно едно - когато говорим за тази революция, тя стана възможна единствено и само благодарение на ясно заявената политическа воля на премиера Борисов, както в първия мандат, така и в настоящия момент в рамките на втория кабинет.
Процесът по стартиране на процедурата за търсене и проучване на дълбоко Черно море започна през 2012 г – тогава беше проведен конкурсът, бяха избрани трите компании – "Репсол", "Тотал" и "ОМВ", които да извършат съответно проучвателните дейности в блок „Хан Аспарух”.
Това са едни много важни, много трудни решения, които не всяко правителство намира сили да вземе.
Търсейки нефт и газ, се гарантират две неща – от една страна сигурността на доставките и съответно независимостта, т.е. така бленуваната диверсификация на източниците за доставка на природен газ, изобщо на енергийни ресурси, и от друга страна това осигурява конкурентни цени, което означава и конкурентна икономика.
На въпроса кой се съпротивлява на проучванията – руснаците или енергийната мафия, министърът каза, че не би се ангажирала кой точно и допълни, че, за да не се вземе толкова дълги години подобно решение - очевидно има някаква причина.
"Очевидно не е лесно да се вземе такова решение и да се предприемат такива действия. Ето защо това наистина е едно революционно решение и това, което се случи на 19 април като старт на първия проучвателен сондаж, който ще бъде извършен в Черно море, наистина е революционно".
Първоначалните геоложки проучвания са много оптимистични и ние всички се надяваме те да се потвърдят, каза още министърът. Тя допълни, че се очаква утре корабът да отплава на 128 км източно от Варна и там да започнат същинските проучвателни дейности.
Сондажът ще бъде на 5600 метра дълбочина и до 4-5 месеца се очаква да има яснота какво се крие в дълбокото Черно море.
Не съществува никакъв риск, както за екологията, така и за Черно море, за живота, за здравето на хората, категорична беше Теменужка Петкова. Тя допълни, че компаниите, които ще извършват проучвателни дейности са едни от световните лидери в бранша и работят по утвърдени и абсолютно безопасни технологии.
Ако открият нефт и газ, ще са нужни 7, 8 до 10 години преди да има реален ефект и започнем да го използваме, поясни министърът.
"Ако се открие нещо в дълбоко Черно море това ще ни даде възможност да си гарантираме сигурността на доставките. Тъй като това ще бъде местен добив ние ще спестим една голяма част от таксите, които към настоящия момент се заплащат, като такси за пренос, транспортни или други такива разходи, които натоварват цената".
Очакванията са, че тази цена ще падне с приблизително 30% при един такъв местен добив, добави Теменужка Петкова.
Тя поясни, че румънците задоволяват 90% от потреблението си само с местен добив. Техният блок „Нептун” е само на 15 км от нашия блок "Хан Аспарух". Там са открити залежи в размер на 84 млрд. кубични метра газ.
"Добивът ще се прави от концесионерите. Българската страна получава към настоящия момент такса площ, която се заплаща ежегодно от концесионерите. Получили сме 80 млн лв. при подписването на договора и те са внесени в Бюджета през 2012 година.
Близо 6 млн. лв. са таксите от площ, които сме получили за периода от 2012 година до 2015 година. След като минат проучвателните дейности в зависимост от рентабилността на добива ние бихме могли да получаваме между 2% и 30 % концесионно възнаграждение". До момента не сме плащали, само сме получили, поясни министърът.
Ползата за българската страна е, че тя ще продължи да получава тези концесионни възнаграждения, които ще бъдат в размер между 2% и 30%, допълни Петкова.
"Концесионерът ще бъде собственик на този добив, ние ще можем да го купуваме, но ще го купуваме на значително по-ниски цени, от тези, на които купуваме в настоящия момент нашите енергийни ресурси, тъй като основен елемент от тази цена е свързан именно с такси пренос, такси, които са свързани с транспортирането на тези ресурси. Всички тези такси ще бъдат спестени", заяви енергийният министър и поясни, че концесионерът, съвместно с българската страна, представлявана от Министерството на енергетиката, ще решава какво да изнася и колко да изнася.
Съгласно договора концесионерът трябва да извърши още един сондаж през 2017 година, за който в момента се извършват проучвания и сеизмични действия.
Във връзка с информацията в медии, че две току що прясно реконструирани компресорни газови станции - „Лозенец” и „Ихтиман” и една, чиято модернизация трябва да приключи идния месец, сега отново ще бъдат изследвани за рехабилитация, министър Петкова поясни, че всяка една компресорна станция се състои от между 2 и 9 компресора.
„Всеки един от тези компресори трябва да бъде подменен и трябва да бъде рехабилитиран. След като тези компресори бъдат подменени, съответно рехабилитирани, тогава говорим за цялостната рехабилитация на компресорната станция.
Това, за което пишат „Медиапул" - вероятно става въпрос за втората фаза от рехабилитацията на транзитната мрежа на „Булгартрансгаз”. Към настоящия момент ние сме подменили два компресора на съответната компресорна станция и сега искаме финансиране и получаваме такова от ЕС за рехабилитация и на останалите компресорни станции. Към момента се възлага обществена поръчка, която е свързана с получен гранд в размер на 850 000 евро от ЕС.
Този гранд е получен в резултат на подадени искания от страна на „Булгартрансгаз”. Нашите искания бяха за 1 милион и 700 хиляди евро. Тези дейности ще бъдат свързани изцяло с предпроектното проучване за втория етап от модернизацията на тези компресорни станции”.
В никакъв случай не става въпрос за дефект при първия ремонт, каза министърът.