През 2012 г. консорциум между Total, OMV и Repsol подписа договор с държавата за проучване на едно от най-перспективните находища в дълбоките води на Черно море като плати рекорден бонус от 40 млн. евро.
Инвестицията в подготвителни дейности ще е от порядъка на 400-500 млн. евро. Първият етап – сеизмичните проучвания, приключиха по-рано тази година, като тази част от проекта се ръководеше от "ОМВ офшор България" (местният клон на австрийския участник в консорциума). Подготовката и реализацията на проучвателните сондажи се поема от Total, като компанията с най-голям опит в тази дейност. "Тотал Е&П България" вече обяви четири поръчки близо 10 млн. евро за доставка на оборудване и услуги, свързани с подготовката на сондажите. Те са за доставка на тръбни елементи за нефтен сондаж, кондукторни колони и системи на обсадна колона.
Сега компанията търси доставчик на платформа за двата проучвателни сондажа. Те ще бъдат направени в участък, където дълбочината на морето се очаква да е около 2000 метра, а самите сондажи ще достигнат дълбочина около 7000 метра. Първият е Полшков-1 и е планиран за пускане в средата на 2015 г. Ако проучването се окаже успешно ще бъде изграден втори, чиято цел е да потвърди резултатите и да даде по-пълна представа за залежите в "Хан Аспарух". Наскоро от OMV коментираха, че залежи най-вероятно са в в дълбоководните зони на находището. Блокът е с площ 14 хил. кв.м и започва на около 80 км от брега, а дълбочината му варира между 100 и 2200 метра.
Състезание за малцина
Изискванията към кандидатите са да имат оборот от 750 млн. щатски долара за последните три години, както и да са изпълнили (и приключил) поне един договор за сходни дейности: морски сондаж, с около 2 км дълбочина на водата и 7 км дълбочина на сондиране. Цената и техническото предложение имат еднаква тежест при избора на изпълнител. Оферти се набират до 14 юли тази година.
В световен мащаб има ограничен брой компании с опит в проучвателните сондажи, а още по-малко са тези с опит в района на Черно море. Според източници от бранша именно компаниите с платформи или интерес за развитие на дейността си в региона ще явят в процедурата.
Любопитен детайл в историята е и оттеглянето на няколко големи компании за проучване и добив на нефт и газ от преговорите за разработване на находища в Черно море заради анексирането на Крим от Русия. В последните месеци Shell и Exxon Mobil обявиха, че прекратяват преговорите за Кримския шелф, започнати по-рано от украинското правителство. Това ще са и първите компании с интерес към поръчката в България, коментират запознати.