Снимка: Moreto.net |
Раннохристиянска базилика
Важно място в религиозния живот на християните заемат църквите. Най-ранната архитектурна форма на християнските храмове е базиликата.
Всеки главен византийски център е имал своята голяма църковна сграда за нуждите на голямата църковна общност. В една голяма базилика са се извършвали службите от местния епископ, докато по-малките храмове са се намирали в отделните квартали. На територията на Одесос (Днешна Варна) са открити около 10 византийски базилики. Особено голям интерес представлява комплекса от три базилики открит на ул."Хан Крум", строени последователно една над друга през периода IV-VI век.
Археологическите проучвания на този важен раннохристиянски център продължават над 30 години и са свързани с работата на изтъкнатите български археолози ст.н.с., д-р Димитър Димитров, проф.Михаил Лазаров и н.с. Александър Минчев. Базиликата е най-просторната в региона на Варна, като размерите й са 40 на 16 метра.
Най-ранната базилика е построена в началото на V век и е била със силно скъсени пропорции (т.е по широка от колкото дълга) и с една абсида. Просъществува само няколко деситилетия, вероятно е разрушена от заметресение. Притежавала е богата вътрешна украса от подови и стенни мозайки, стенописи и вътрешна архитектура от разноцветен мрамор. Богатсвото на украсара й подсказва, че това е била може би епископска църква на Одесос.
За построената на нейно място базилика това е сигурно. Построена е в първата половина на V век и е просъществувала 50-60 години. Тя е по-голяма, трикорабна, с два притвора. Изобразените върху мозайките й символи на ранното християнство са незабравими - пауни, цветя, птици.
След няколко деситилетия върху руините й е построена нова базилика, като колонадата от втория период е заместена от масивни стени, построени с преизползвани квадри от градската защитна стена на Варна. Тя е била със същия план като на втората базилика, но с мраморен под и вероятно е разрушена при превземането на града от славяните в 614 година.
Мозайките са изпълнение с разноцветни мраморни, глинени и стъклени кубчета, те са два вида с геометрични мотиви и с фигурални пана, представляващи различни християнски символи. По време на разкопките освен мозайките са открити и крипта под нивото на мозайките, в която има реликварий с капаче, изработен от цял къс алабастър, в който са се съдържали части от костици на неизвестна млада светица. Намерени са и медни монети от IV и V век, като най-късната е от 455г. и е на Петроний Максикус.
Тези мозайки и находки открити на ул."Хан Крум" показват, че за два века това място е било най-важният християнски център на Одесос
Находките можете да видите в Археологическия музей, там се намират и част от мозайките
|