Снимка: Moreto.net |
Природонаучен музей
Природонаучният музей във Варна изучава и популяризира организмовия свят на Черно море и българското черноморско крайбрежие. В научно отношение експозицията е построена въз основа на еволюционния принцип и е обособена в три раздела: Геология, Растителност и Животински свят.
Напълно реорганизиран е раздел „Геология и палеонтология”, където на съвременно научнопопулярно ниво е представена пълната класификационна схема на минералите, произхода на скалите, съвременната геохроноложка таблица, фосили от мезозоя и неозоя, включително и впечатляващи останки от хоботни бозайници, населявали нашето крайбрежие. За първи път са изложени уникалните за България фосилни зъби от открития в гр. Аксаково праисторически слон Продинотериум баварикум.
Обновената ботаническа експозиция дава информация за всички характерни типове растителност по българското черноморско крайбрежие и флората на морските водорасли. Особена ценност представляват изложените растителни видове с природозащитен статус. Освежени са и трите зали, представящи фауната по класове: риби, земноводни, влечуги, птици и бозайници, където e експонирана световно защитената червеногуша гъска. У посетителите интерес биха предизвикали двете нови диорами, внасящи колорит в микросредата на музейната експозиция със силно наситени и контрастни изображения и светлини по две специфични теми – горски свят и водоплаващи птици.
За учебни цели е онагледена пълната класификация на минералите съгласно последната систематична скала на световноизвестния български учен-минералог акад. Иван Костов от 1993 год
В диорамата „Водоплаващи птици” е експониран препарат от черен щъркел, намерен мъртъв край Добрич през 2008 г.
Местоположение: Морската градина
Тел. 052/618 011
Работно време:
Зимно: 10.00 ч. до 17.00 ч; Почивен ден: Събота и неделя
Лятно: 10.00 ч. до 17.00 ч; Почивен ден: Понеделник
|