Снимка: Moreto.net |
Археологически музей
Варненският Археологически музей заема 2000 кв.м.площ и има 32 зали, в които са изложени постоянни експозиции: Праистория, Античност, Средновековие, Възрожденски иконопис.Тук се намира и най-старото златно съкровище в света. Неговата възраст датира от преди 4000г.пр.хр.
Съкровището бе открито случайно през 1972 година при строителни работи край Варна. Трудно е да си представи човек, колко време са прекарали под земята прекрасните златни накити и предмети, докато настъпи моментът, в който историците и археолозите от цял свят да заговорят за съкровището на халколитния некропол. Находката е от около 2000 предмета от почти чисто 23,5 каратово злато с общо тегло около 5,5 кг. Тя съдържа златни огърлици, гривни, нагръдни украшения и съдове. Това откритие преобърна представите на историците за развитието на човешката цивилизация. Един от най-поразителните експонати, които могат да се видят в музейната сбирка, е златният жезъл - символ на власт от монаршески тип. Изключително любопитна гледка представлява и пренесеният тук гроб № 43 със скелет на четиридесет - петдесет годишен мъж, покрит с повече от 100 златни украшения. Той очертава образа на вожда (царя), имащ сакрални функции и притежаващ символите на властта.
Самата сграда, в която се помещава днес археологическия музей, е на бившата Девическа гимназия, тогава 1893г преместила се в новопостроената в стил модерен ренесанс сграда по план на архитекта Петко Момчилов. Сградата била построена върху стари турски казарми. През 1894 г, получава името "Мария Луиза", а през 1945г "Д-р Петър Берон"(днес Математическата гимназия в кв.Чайка). Девет години по-късно-1954г, в девическата гимназия се допускат и момчета - става смесено училище (самата гимназия е създадена 1883г и се е помещавала в сградата на днешния Регионален исторически музей). И днес на главния вход на музея може да се види надписа "Народна девическа гимназия".
Първите археологически материали са били събрани от Карел Шкорпил и Анание Явашов в далечната 1887 година и на 3 юни 1887 с наличните находки уреждат музей в Градската библиотека. Четири години по-късно по нареждане на тогава Министерството на Народното Просвещение (1892г.), без желание варненските дейци са принудени да изпратят сбирката в София за създаване на централен музей (1893г). Това обаче не спира един от най-големите дейци във Варна и година по късно (1894г) Карел Шкорпил урежда нова музейна сбирка, която пренася в Девическа гимназия (1895г). Дълги години заради нежеланието на МНП да се създават музей извън София, археологическата сбирка се помещава в сутерена на Девическата гимназия. През 1906 тържествено в помещение на тавана на гимназията е открит Окръжен музей, следва отново местене из помещенията на сградата.
През 1993 сградата на девическата гимназия е изцяло заета от възстановения Археологически музей
Адрес: бул.”Мария Луиза”41
Телефон: 052/ 681 030
Работно време
Зимно: 10.00 ч. до 17.00 ч; Почивен ден: Понеделник и Неделя
Лятно: 10.00 ч. до 17.00 ч; Почивен ден: Понеделник
Цена билети:
възрастни - 10 лв.
ученици - 2 лв.
студенти - 5 лв.
Екскурзовод - 30 лв. - на всички езици
Беседи се изнасят на български, английски, немски, френски, руски език.
|