Снимка: Moreto.net |
Паметник на митрополит Симеон
Алея на Възраждането
Паметникът на митрополит Симеон е открит и осветен на 10 август 1930 г, но не на мястото му днес. Някога паметника е стоял в тревната площ, в началото на ул."Княз Александър Батенберг", близо до Аквариума. Днес той е разположен в Алеята на Възраждането, но само постамента му е част от оргиналния паметник. С много любов към дядо Симеон, варненската общественост очаквала паметника изработващ се от Иван Лазаров. На паметната дата на откриването му присъствали много хора. Същият паметник година по късно бил осветен и в Шумен. На 16 февруари 1935 г, по случай 95 годишнината по предложение на Общината, кръстили площадът пред Катедралата на името на митрополит Симеон.
В годината 1961 след XXII конгрес на КПСС в Москва, се взели няколко решения между които град Сталин да върне старото си име -Варна. Демонтирани били всички паметници в България на Сталин и незнайно защо и на митрополит Симеон. По сведения на очевдици бронзовия бюст бил изхвърлен в морето. През 1985 година отец Любомир Попов получил анонимно обаждане от гражданин, че е открил постамента на паметника , захвърлен в края на града. Заедно с друг свещеник без много шум те прибрали остатъка от стария паметник, очаквайки по-добри времена за паметта на Дядо Симеон. През 1898 година сдружение "Мати Болгария" популяризира идеята за въстановяване на паметника. Върху съхранения постамент поставили бронзово копие от гипсов бюст съхраняван на тавана на Митрополията. За съжаление, той не е с оргиналните размери на стария бронзов бюст и стои несъразмерно върху постамента. Така или иначе, на 29 декември 1990 възстановения паметник бил осветен на новото си място в Алеята на Възраждането.
Митрополит Симеон е роден на 09.02.1840 в Бургас. Рожденното му име е Одисей Попниколов. В семейството били осем деца, майка му била дъщеря на заможен търгове, а баща му е бил свещеник.. Още като малък записа в Патриаршеското богословско училище на о.Халки. След седем години заминава за Света гора атонска, където станал монах и приел името Симеон. През 1872 г., го избират за митрополит Преславски на новосъздадената Българска екзархия. По късно при обединяването й с Варненската епархия обявен за общ митрополит. Бил е обичан много от хората заради скромността, смиреността и добрите му дела. На 97 години вече (1937 година), макар в лошо здравословно състояние той приема поканата да присъства на осветяването на новия железен мост свързващ морето с езерото. В този октомврийски ден ледения вятър съборил митрополит Симеон на легло. Следствие на настинката седмица по-късно на 23 октомври 1937 г, дядо Симеон починал.
|