Пътеводител |
Разписание |
|
|
Символите на Варна |
Снимка: Moreto.net |
Пантеонът
Пантеонът е разположен в Морската градина на Варна, в непосредствена близост до Двореца на Културата и Спорта. Цялото име на известния ни като "Пантеона" паметник е "Паметник на загиналите борци против фашизма и капитализма от град Варна и Варненски окръг в периода 1923-1944 г."
Основите на този паметник са положени, когато през 1945 г. на могилата Турна тепе била изградена Братска могила, в която били положени костите на загиналите борци против фашизма и капитализма. Това станало с тържествено шествие на 7 септември 1945 г. - тогава близките на роднините положили там малки червени сандъчета, в които се намирали останките на убитите. Десет години по-късно било решено да се преместят намиращите се тогава на мястото на Пантеона, Католически гробища и паметник на френските войници, починали от холера по време на Кримската война. А там, в нов паметник, да бъдат преместени костите от Братската могила. По-късно на мястото на старата Братска могила на Турна тепе, бил построен парк-паметника на българо-съветската дружба.
За изпълнението на новия паметник-пантеон били поканени скулптурите Веселин Начев, Христо Боев и архитектите Константин Яръмов, Камен Горанов и Пецо Златев. Първоначалната идея била Братската могила да бъде кух постамент с форма на пресечен конус и лавров венец върху куполната част. Цялата да е облицована с гладък врачански камък и с голяма желязна врата на самата костница.
В първите дни на септември 1958 г, всички сегменти, тежащи над 30 тона били монтирани. Насадени били цветя около Пантеона и на 7 септември 1958 г, без много шум сандъчетата с кости на бойците от Братската могила на Турна тепе били преместени в новата гробница, очакваща своето откриване. Преломен момент в историята на изграждането на Пантеона са заседания на Окръжния комитет на партията, в която Ламбо Теолов и съпругата ми Милка Пеева изказват мнение за недостатъчната внушителност на този паметник. Скоро било взето решение за премахване на венеца.
Започва работа по новата скица на проф. Любомир Далчев. Идейната композиция на паметника била свързана със сраженията на български политемигранти в съветски униформи. Главните фигури, изработени за около седем месеца над релефите, изобразяват двама бойци, единият от който е ранен, а другият славно продължава битката. Под тях, върху самата костница, върху седем каменни релефа, са изобразени различни сцени.
Така на 6 ноември 1959 г., съвпадащо с празнуваната тогава и в България 42-ра годишнина на съветската революция в Русия, Пантеонът бил открит. Дълги години на почетен караул стояли средношколци. Подобно на инициатива от Одеса, станало традиция младоженците да поднасят цветя и да се снимат за спомен пред Пантеона. През 1995 година костите са изнесени и дадени на близките на покойниците да бъдат погребани.
Днес Пантеонът е един от символите на града и, за щастие, е поддържан много добре. Едва ли новобрачните двойки, които и днес отиват там, знаят първопричината да се ходи. Но няма нищо по-хубаво от продължението на една традиция.
|
Виж още снимки в албум: Алеи, улици и площади Зимна Варна Морска градина 2004 Морската градина 2007-2008 Паметници, скулптури Пролетна Варна Символи на Варна
|
Коментари |
10:32ч. 2 Октомври 2015 #20 Krasi Голяма ни е простотията българска.Да има паметник на фашизма някъде -НЕ, а защо търпим паметник на комунизма щом жертвите му са май повече даже??????
Да "помним", "желони", дрън-дрън - простотията ни голяма, че не го съборихме поне горната част.Има си паметник в гробището на падналите герои и т.н., защо на такова лично място има комунистически.Да се сложи още един - по-голям на ЖЕРТВИТЕ.Каква борба, какви шумкари - те са си ТЕРОРИСТИ и Гешев даже не ги е прибирал ами им се смял, ама ИДВА СЪВЕТСКАТА АРМИЯ....................
11:36ч. 21 Януари 2015 #19 bylgarin Заради учители-"будители", като васил либерала, изгубих стимул за учене.
16:50ч. 25 Март 2013 #18 borko В човешката история има ужасни и светли страници,нека построеното от предците,да стои,за да знаят бъдещите поколения ,какво не трябва да правят!Глупаво е да се отрича всичко,да се руши и строи на ново...Паметниците са желони по които е преминало човечеството!
12:50ч. 21 Февруари 2012 #17 Lyuben На мен ми се повръща от автора на тази статия, както и от хората, които обевяват други за неграмотни, а те самите не могат дори да разсъждават. Да си направим паметник и на Златната Орда, някои от грамотните да знае защо го предлагам? :)
П.П. Ман, не става въпрос на избор дори. Целият цивилизован свят към, който се стремим осъди комунизма. Това все едно да твърдиш, че нацизма е хуманен строй.
03:15ч. 10 Септември 2010 #16 Николай Цаневски След като поднесе цветя на паметника, в профила си в Фейсбук на 9.9.2010 Кристиян Вигенин пише: "9.9.1944г. е начало на една уникална по своите мащаби и резултати социална трансформация в България. Нямаше богати, но нямаше и бедни. Нямаше неграмотни. Нямаше безработни. Хората нямаха контрол над властта, но имаха власт над собствения си живот. Униформите бяха задължителни, но младите не умираха от свръхдози, а момичетата не продаваха телата си... и т.н. Ей на такива размисли ме избива днес. Честит празник!"
Нека всеки сам си направи коментар.
13:23ч. 9 Май 2010 #15 Хриси Това наистина е ужасен паметник. Тук ли ще поднасят венци днес от БСП по случай 9 май?
12:06ч. 19 Февруари 2010 #14 Катя От такива като вас ми се повръща Марин
11:44ч. 19 Февруари 2010 #13 Марин Георгиев Този паметник е в памет на съветския войн, така наречения Альоша, за който има хиляди сведения че е изнасилвал жени в завоюваните територии, че е крал коне, каруци и овце. На него ли искате да се кланяте и да сочите за пример? Тази история ли искате да възхвалявате? Не е нужно да има паметник за да помним историята. Ако искате такъв, то поне го направете така че да показва истината – как съветския войн изнасилва и краде.
11:43ч. 19 Февруари 2010 #12 Марин Георгиев Правилно ви е казал човека. На 5 септ 1944 СССР обявява война на България въпреки изразения неутралитет на София 10 дни по-рано. Червената армия нахлува на територията на България и настанява комунистите на власт. Следват хиляди убийства и репресии на инакомислещите, насилствена национализация, затриване на индивидуалната свобода и установяване на тоталитарен режим. В следствие на Ялтенската конференция, България става сателит на Москва.
00:55ч. 16 Февруари 2010 #11 iva Napalno sam saglasna s mneniata na Man, dokato Liberala e sbarkal profesiata, vmesto uchitel e triabvalo da stane propovednik. Iasno e che ne e fen na komunizma, opredeleno ima zab na togavashnoto upravlenie. No kakav uchitel si ti sled kato zagarbvash sobstvenata si istoria ili iskash da prechistish sveta ot zloto, haide, haide, po-skoro si darven filosof! Sajaliavam za tova izkazvane, no komentarite ti me izdrazniha i ne mislia, che pametnik na kulturata ili istoriata ni triabva da se razrushi
16:45ч. 1 Февруари 2010 #10 Man Не бъди съдник кое е добро и кое зло, а остави всеки сам да помисли и да реши сам за себе си. Не е честно да втълпяваш своите идеали на другите и после да се очаква да има хора със свое свободно мислене.
01:42ч. 1 Февруари 2010 #9 Васил Либерала Наивно е да се надяваме някой днешен ученик да се заинтересува от нещо си защото видял паметник. Преподавай малко в някое училище и ще разбереш за какво говоря. Паметниците са правят не за да служат за мотивационен инструмент, а за да възхваляват. А ние не трябва да възхваляваме Злото.
01:36ч. 1 Февруари 2010 #8 Васил Либерала Мен, наясно съм какво знаят учениците и какво не - учител съм от 3 години. Няма нужда да знаят къде е бил мавзолея, нито пък кой е маршал Толбухин. Важното е да са наясно че комунизма е един престъпен тоталитарен режим който е бил наложен на България с военна сила отвън следствие на подялбата от Ялта.
16:08ч. 30 Януари 2010 #7 Man А ти наясно ли си колко от сегашните ученици знаят за тези личности, и колко от тях дори и да са чували имената им не ги свързват с нищо. Преди една седмица един 18 годишен ми заявявя, че не знае къде е бил мавзолея. Как мислиш, дали знае историята? Един паметник дори и да не знаеш на кой е поне ще те провокира да провериш. И какво общо има дали е зло или добро, то е история.
22:37ч. 29 Януари 2010 #6 Васил Либерала А трябваше ли да запазим имената на градовете Толбухин (сега Добрич) и Сталин (сега Варна) ? Няма ли да забравим сега за тези велики мъже след като вече нямаме градове на тяхно име? Съгласен съм, че народ без история е прост, но още по-прост е този народ, който има нужда от паметници на Злото за да си спомня за него!
22:29ч. 29 Януари 2010 #5 Васил Либерала Никой не е казал че историята трябва да се забравя. Напротив, тя трябва постоянно да се припомня и да се проверява правилно ли е написана. Това че разрушихме мавзолея на Г.Д. означава ли че сме го забравили. Всеки запознат с близкото минало знае че той е най-големия предател в българската история. Трябваше ли да пазим трупа на "вожда" че да си спомняме за него?
19:48ч. 29 Януари 2010 #4 Man Защо всички неграмотници като теб, Василе, си мислят че историята трябва да се разрушава и забравя! Прост е народа без история.
16:06ч. 28 Януари 2010 #3 Васил Либерала Член 1, алинея 1 от ЗАКОНА ЗА ОБЯВЯВАНЕ НА КОМУНИСТИЧЕСКИЯ РЕЖИМ В БЪЛГАРИЯ ЗА ПРЕСТЪПЕН (Обн. ДВ. бр.37 от 5 Май 2000г.) гласи: Чл. 1. (1) Българската комунистическа партия (тогава именуваща се Българска работническа партия /комунисти/) идва на власт на 9 септември 1944 г. с помощта на чужда сила, обявила война на България, и в нарушение на действащата Търновска конституция. Този паметник е възхвала на окупационната армия на СССР и моето мнение е че трябва да бъде разрушен.
15:26ч. 15 Октомври 2008 #2 angel4eto_f51 mnogo hubav pametnik.
04:26ч. 1 Декември 2006 #1 Дявола ААА,този паметник е доста внушителен!!!
Още от категория Символите на Варна |
Драматичен театър "Стоян Бъчваров" Катедрален Храм-Паметник "Свето Успение Богородично" Фестивален и Конгресен Център (ФКЦ) Морска градина - Варна Делфинариумът Аквариум Варна Дворец на Културата и Спорта (ДКС) Аспарухов мост Градският часовник Висше Военноморско Училище - Варна Вълноломът Морска гара Варна Военноморски музей
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Новини от Варна, региона и света |
|