Снимка: Moreto.net |
Паметник на приморците паднали в Сръбско-българската война
Паметникът на приморците паднали в Сръбско-българската война е осветен на 25 септември 1894 година. Мястото, където първоначално бил построен е пред Катедралата. Реално това е било средата на кръстовището на бул."Княгиня Мария-Луиза" и бул. "Владислав". Средствата за паметника били събрани основно от офицерите служещи в приморски полк. Това е и причината днес да виждаме плочата на северната част на паметника гласяща: "И те паднаха за защита на отечеството, за увековечение тяхната памет от другарите им приморци. 1894 година".
С отпуснати средства и от общинския съвет, под контрола на инж.Павел Каракулаков, започнал градеца, продължил пет месеца. Поставени били 4 плочи, като на едната са изписани част от имената на убитите войници - 54 на брой (всички имена са изписани върху плочите на паметника портал на ул."8-ми приморски".
На западната страна в памет на командира на Трета приморска дружина, загинал през 1885 година е изписано: "Капитан Златев (Иван Атанасов). Командващ 3-та дружина, убит на 12-ти ноември, в сражението при гр.Цариброд". На фронталната част на паметника бил монтиран шестоконечен кръст, а под него поставена плоча гласяща следното" Въздигнатъ въ паметъ на убитите чинове от 8-ий пеший приморский полкъ при участието му в сраженията противъ сърбите: 4-ий действующи дружини на 11-ий и 12-ий ноемврий 1885 година при привзиманието на гр.Царибродъ и на 14-ий и 15-ий ноемврий при превзиманието на гр.Пиротъ, а запасната му дружина въ състава на Видинския отрядъ на 14-ий и 15-ий ноемврий при селата Арчаръ и Гайтанци".
На откриването на паметника била отслужена панахида от митрополит Симеон. Присъствали лично княз Фердинад с майка си Княгиня Клементина и съпругата му княгиня Мария-Луиза. Паметникът е бил открит без днешната му ограда. Семейството на Фердинадн дарили 4000 лв за да дооформяне на паметника. Изградени били циментова площадка, снаряди калибър 28 в четирите ъгъла, оградени с верига, както и четири междинни снаряди калибър 20. Ако имате спомен, че този паметник сте го виждали пред бившия НИПКИК то паметта ви не ви лъже. До 1995 година той в действителност се е помещаваше там. Преместен е още през 1958 г от старото си място, тъй като започнало построяването на подлезите. С поставянето му между Археологическия музей и община Варна е възстановена циментовата площадка с оградата от вериги и снаряди.
|