Вчера в местността се оформи импровизиран протест, в който участваха двайсетина стопани, повечето пенсионери, срещу които се водят дела. Голяма част от тях са загубили свои близки по време на процесите.
Възрастните хора са най-безпомощни при безпощадните процеси. Как да водим дела с една пенсия и като едва ходим, питат се местните. За тях няма изход. Някои са вадени от къщите им от представители на реститути.
Ползвателите обаче съзнават, че битката е жестока и отсрещната страна – реститутите, имат своите основания да търсят дядовите си земи. „Няма лошо, щом техните родители, баби и дядовци са имали земи. Те не са виновни. И ние не сме виновни, щом държавата ни го е дала. Но защо държавата допусна такъв конфликт. Това са парцели, раздадени преди половин век. Сега има ток, вода и комуникации.“ - споделя жена, която от десетилетия има терен в местността, а от години води дела, за да си го запази. „Пекат ни на бавен огън. Идете в кметство „Владиславово“, идете при Кирил Йорданов и ги питайте кой ще сложи край на тези дела един път завинаги“, призоваха местните.
Типичен пример за това как държавата е ощетила невинни хора е случаят на Димитричка Иванова. Навремето дедите й имали имот в Балъм дере. През 1968 г. й го отнемат за строителството на бъдещо военно поделение и като обезщетение й дават парцел от 1 декар в Ментешето. Тя изпълнява всички задължения по закон, за да стане собственик и заплаща терена, прекаран е ток и вода и е построена малка постройка. Преди няколко години реститути си я осъждат и тя го губи, никой обаче не й връща парцела, върху който сега е построено военно поделение. Подобни случаи са десетки и стотици.
Най-мощният реститут в Ментешето твърди, че има 21 декара. Според ползвателите обаче това е била държавна земя и никога не е била частна. Според тях тук е било само драки и хавра. Това ставало ясно от лесоустройствен план от онези времена. Според ползвателите наистина може гагаузите от Владиславово да са имали земеделски земи, но те са били на мястото на блоковете. До момента 7 – 8 ползватели са спечелили дела. Загубилите обаче са 30. Реституирани са над 100 декара.
Феноменална памет : Дете на 1 годинка чертае граници на имоти
Един от най-куриозните моменти от делата по Параграф 4 представиха ползвателите. На едно от делата е призован като свидетел, роден през 1927 г., който дава показания за спомените си за имот с точни граници от 1928 г. Той запомнил кои били съседите, площта и други точни данни. Феноменална памет, излиза, че свидетелят е запомнил всичко това, когато е бил само на... 1 годинка, чудят се ползвателите и призовават да бъде започнато дело за лъжесвидетелстване.
Районът като шахматна дъска
Най-парадоксално в ситуацията в Ментешето е, че повечето от десетките реституирани парцели са безстопанствени. Районът прилича на шахматна дъска, ползвателите с право или без, обработват имотите си прилежно, точно с целта, с която им са раздадени преди десетилетия. Повечето реституирани терени са буренясали и пусти, в очакване да бъдат продадени. На реституирано място в Ментешето са изникнали и две нови къщи, току-що измазани. Според ползвател, работещ във ВиК, отдолу минава водопроводът Китка – Варна. А връз него е направена септична яма.
Двама реститути се борят за един парцел
Парадоксална е ситуацията на Пембе Расимова. Тя е съдена два пъти за парцела си от 600 кв. м от... различни лица. Заради делата от инфаркт е починал мъжът й. Първото дело спечелила, по-късно обаче се появил нов претендент. „Първо трябваше да се разберат кой е собственик и тогава да ме съдят“ - чуди се Расимова.
В Закона за собствеността има абсурден член, който на практика позволява всеки да заведе дело срещу всеки, твърди Янчева. „Харесвам парцела ти и завеждам дело срещу теб. Ти трябва да докажеш, че си собственик. Ако си загубил доказателствата, аз го взимам. Много от възрастните хора не могат да докажат границите на имотите си. За реститутите е лесно, защото имотите им са с големи площи, а за ползвателите не, защото всеки трябва да посочи границите си“ - посочва тя.
Друг казус е стигнал още по-далеч. Парцел е взет от две различни фамилии, обяснява ползвателката Стилияна Тодорова, която представи и документите, издадени от кметство „Владиславово“. Явно са забравили, че са го дали на едните и сега пак го дават на други, твърди Тодорова. Първата заповед за отнемане и даване на реститути е от януари, втората е от август 2009 г. Сега може два различни реститута да се изпокарат чий дядо е бил собственик. Все пак може и да е станало техническа грешка.
„Когато се отива на дело, ползвателите не трябва да са ответник, а заинтересована страна. Всъщност ответник трябва да е общината, защото тя се е разпореждала с имотите. Там са издавани документите“ - посочва Цветанка Янчева.
Цветанка Янчева, организатор на ползвателите : Заповедите за въвод са нищожни
- Какви са исканията ви?
- Трябва всички случаи да видят бял свят, защото има фрапиращи злоупотреби с документи. Доказа се, че планът за новообразуваните имоти, който е в основата на правата на областния управител и кмет да издават заповед за въвод във владение и отнемане в С.О. Ментеше, е изработен, но не е приет, не е интегриран. Вече има случай Административният съд да обяви заповед на областния управител за нищожна. Разпоредбата на параграф 4 е нарушена. Следва, че всички случаи на възстановяване, които лежат върху тази заповед, са нищожни. Става въпрос за над 200 върнати парцела. Някъде вече има и построени къши, които не може да са законни.
- От тук нататък какво следва?
- Искаме да бъдат преразгледани всички дела и решенията да са само въз основа на писмени доказателства за право на собственост. Може ли едногодишен човек да запомни формата, съседите и площта на парцел. Балъшки работи са това. Процедурата трябва да тръгне наново. Имаме документ от 1934 г., където пише, че някой е ползвал земите и е плащал данъци. Докато реститути нямат. Ползвателите имат всички документи, че са изпълнили условията за собственост. Идват хора, които искат да вземат готов имот. Ако ползвателят се съгласи, трябва да му бъде платено по пазарна цена.