Бойното поле обхваща 20 местности и 30 000 ползватели
Засегнатите от дела за собственост на земи по пар 4 ще са хиляди, ако ли не и десетки хиляди, прогнозира Иван Дърмонски. „Скоро ми предоставиха информация, че във Варна ползвателите са около 35 - 40 хиляди души, а в страната около милион, милион и половина. Разбира се, не всички са засегнати. Голяма част от тях са уредили отношенията си с бившите собственици, тъй като са имали материални възможности. Когато учредявахме сдружението през това лято, бяхме учредители 90% ползватели от Горна Трака. Дотогава познавах съществуването на Ракитника, Ален мак и Манастирски рид, понеже имам приятели, които живеят в тях. Едва на опознавателната среща, която организирахме на 24 октомври в Община Варна, научих, че са над 20 местности“ - спомня си Дърмонски. Сред тях са Ментешето, Добрева чешма, Боровец-север, Боровец-юг, Боровец-кантара, Перчемлията, Крушките, Галата, Виница-север (Розмарин), Дилбер чешма, Балъм дере, Дъбравата, Лафолу и още много други не само около Варна, а и Бургас, Балчик, Каварна и цялата страна.
Новите планове наляха масло в огъня
Според Иван Дърмонски ескалацията на напрежението в последните месеци е очебийна. „Бившите собственици, или реституентите, както ги наричам, защото има и коректни граждани измежду тях, за разлика от другите, които наричам реститути, станаха много активни особено след влизане в сила на т.нар. планове за новообразувани имоти със заповеди на областния управител на Варна за всички селищни образувания. Въпреки че на по-голямата част от тях имотите им бяха възстановени в стари реални граници или в нови с планове за земеразделяне, други, обезщетени с компенсационни бонове, много от тях къде правомерно, къде не, ударно започнаха да обжалват плановете и да съдят ползвателите за имотите, които в продължение на 40 г. добросъвестно ги облагородяват и застрояват“ - казва Дърмонски. Според него варненските съдилища са задръстени от дела между реституенти и ползватели, а броят им вече надвишава 1000. Прогнозите му са, че всичките ще се точат не по-малко от 5 – 8 години.
Де юре – 3 условия спасяват обитателите
Параграф 4а от ЗСПЗЗ гласи: ползвател, който има първо: надлежно учредено вещно право на ползване, второ: построил е законно сграда до 1.03.1991 г., и трето: заплатил е цената на земята по цени на МС на бившите собственици, става собственик. „Дотук проблеми няма или ако ги има, имат 10 – 20% от ползвателите на земи. Проблемите започват оттук насетне. Доколкото контактувам с десетки или стотици ползватели, 80% от тях добросъвестно и честно са извършили към държавата своите задължения, така както повелява законът. Т.е. те вече трябваше да трансформират правото си на ползване в право на собственост и да си живеят без никакви дертове“ - посочва Дърмонски. В съдебните зали обаче се случва нещо съвсем различно.
Иван Дърмонски : Защитаваме мизерстващите в кьошкове, не милионерите в дворците
- Г-н Дърмонски, защо ползвателите вече губят делата за собственост и как са атакувани в съда?
- И трите предпоставки на закона, които изброих по-горе, трябва да са осъществени, за да превърнат ползвателя в собственик. По една от тях ако има проблем, ползвателят губи правата си. Например първата предпоставка – надлежно удостоверение за учредено право на ползване. Много ползватели биват атакувани от бившите собственици в съда, че не могат да бъдат представени. Изминало е много време, човешко е, може да са изгубени оригиналите. Други не могат да ги възстановят от общинските служби и губят дела. Най- фрапантното, което се случва в съда, е оспорването от рестутиенти подписа на протоколите на председателите на някогашните ОНС, че е положен от заместник, който не е компетентен и следователно документът не поражда права. Лично аз съм търсил в архивите заповед, с която председателят е делегирал функции на своите заместници и съм намирал всички други, но точно такава заповед никой не може да открие. Много загадъчно?! Въпросът е може ли един ползвател, изпълнил перфектно горните три задължения, заради това да си загуби имота? Аз лично не съм действащ адвокат, но съм завършил икономика и право и споделям, както и много други експерти прависти, следната правна аргументация. Решението в протокол, подписан не от титуляра, въпреки всичко е официален свидетелстващ документ с положен държавен печат, формирал и реализирал воля на орган снабден с държавна удостоверителна власт, поради което се ползва с обвързваща доказателствена сила, поради което съдът е длъжен да приеме за настъпили фактите – предмет на удостоверителното изявление, а не факта на подписалия го субект. Древна традиция е в България и всички знаем, че великите български царе Симеон, Калоян са доказвали държавността в Средновековието с държавния печат, а цар Иван Асен II е полагал държавния печат върху исторически известните грамоти - Дубровнишката и Ватопедската. Още една несправедливост е тази, когато са били раздадени пустеещи земи на ползватели от някогашните ТКЗС и ДЗС със специални удостоверения, подпечатани и подписани надлежно от ръководителите и същите са имали намерения да ги закупят. След 1992 г., когато на тези ползватели се предоставя такава възможност, при определени условия същите тръгват с надежда да търсят списъците, с които са утвърдени от ОНС и се натъкват на ужаса, голяма част са загубени и унищожени и ако вярвам на един ползвател, били предадени на вторични суровини, поради което отпада възможността да се ползват от пар. 4 от ЗСПЗЗ.
- Какви са другите подводни камъни?
- Ами вторият момент е този със законните строежи на сгради между 20 и 35 кв.м в предоставените за ползване имоти. По-голямата част от ползвателите навремето са построили такива постройки, съществуващи и до днес, със законни разрешения за строеж, отбелязано върху самата строителна документация съгласно тогавашната практика от техническите общински служби като сезонни за временно ползване обекти. Искам пак да изпреваря нещата: лично аз и моите колеги от сдружението никога няма да страдаме за ползватели, които изградиха цели дворци и палати в имотите си. Битката е да спасим тези, които мизерстват още в 30 - 40 кв.м кьошкове и им е единствено жилище. В съда се постановяват решения, с които не се признава законността на строежа, като се аргументират с наредба 5 от ТСУ от 1995 г. Според мен и други прависти това също е неправомерно лишаване на ползвателя от правото му да придобие собственост. Нали в края на краищата, когато те са строили сградата, са спазвали тогавашното законодателство и са доказали законността на строежа си до 1.03.1991 г. А въпросната наредба, както и самият правилник за прилагане на ЗСПЗЗ, излезли по-късно, не са били действащи тогава. Известно е в правото, че всеки закон има правно действие към момента на настъпване на юридическото събитие. Още един пример по този въпрос: при раздаването на земи на ползватели в сегашната местност около с. Осеново на същите с акта, с който им е учредено право на ползване, изрично им е забранено да строят, което са декларирали с подпис. Повечето добросъвестно изпълняват задължението си към държавата. Някои, разбира се, нарушават правилата и строят незаконно жилища. По-късно, когато им се предоставя възможност да си закупят имотите по силата на пар. 4, те са лишени от тази възможност и стават жертви, защото са спазили закона, а тези, които са го погазили, се възползват и придобиват имотите.
- Третата предпоставка на пар. 4 е свързана със заплащане цената на земята на бившите собственици. Има ли пробойна и тук?
- Ползвателите, които са изпълнили това задължение, днес също имат проблеми в съдебните зали. Реституентите оспорват оценителните протоколи, издадените удостоверения за заплатена цена от районните кметства, че не били правомерно подписани от кметските наместници, че не са спазили срока на заплащане и ред др., някои ползватели не са запазили платежните банкови документи. Ако съществува справедливост, може ли тези незначителни факти да спънат ползвателя в съда, като се има предвид, че дори и да липсват, всеки от тях притежава констативен нотариален акт, който към момента на съставянето му е акумулирал тези доказателства и нотариусът е удостоверил правото на ползвателя за собственик на имота по пар. 4а от ЗСПЗ. Именно в нотариалното производство правото на ползвателя е преценено наведнъж и това би следвало да бъде достатъчно доказателство, с което същият да бъде признат за собственик. Още повече че пар. 4а от ЗСПЗЗ дава приоритет на правото на ползвателя.
(Следва)