От фирмата, изготвила плана „Батимекс 1“, обясниха, че това се е случило поради липса на информация за заплащане на имота. Затова в плана на новообразувани имоти е записано името на бившия собственик.
Неделчев тръгнал по мъките да търси обяснение как имотът се е прехвърлил при друг човек. От кметството му обяснили, че планът е вече одобрен и оттук нататък може да си възстанови собствеността само чрез административния съд. Неделчев подал жалба до Варненския административен съд срещу заповед на областен управител на Варненска област за одобряване на изработен за плана на новообразувани имоти за селищно образувание Манастирски рид, Бялата чешма и Дъбравата.
Така възрастният човек е въвлечен в дело, което най-вероятно ще продължи с години и ще струва пари, непосилни за един пенсионер. „Тъй като за мен беше абсолютно необяснимо как така без съд и присъда един човек взема имота на друг, реших да направя собствено разследване“ - разказва Неделчев. Най-странното е, че до този момент не е имало дело и претенции от бивши собственици към парцела.
Неделчев първо посетил фирма „Батимекс“, на която е възложено изготвянето на плана. Според впечатленията на Неделчев служителите се държали „гузно и неучтиво“. „Посетих ги три пъти и получих три различни отговора. Първия път ми разказаха, че са работили по разписните листи, предоставени им от общината, но тъй като било много отдавна, вече не ги знаят къде са. Втория път обяснението беше друго, че наистина неговото име фигурира при тях (от стария кадастрален плат), но тъй като нямали нотариален акт, вписали... друг човек.
Неделчев попитал дали другото лице, вписано на негово място, има документ за собственост. Получил и ясен отговор „сигурно има, но нямаме право да ви го покажем“, жалва се пенсионерът.
Стоян Неделчев
Нахокаха ме, че съм спал
„От фирмата твърдяха също така, че кметство „Приморски“ е трябвало да им предостави нотариалните актове, но не е направено. Дори ме нахокаха къде съм “спал” , а не съм дошъл по-рано да проверя, когато са се правили корекциите. Аз съм стар човек, рядко слизам в града, а и в лозята няма будки за вестници. Искам също да добавя, че фирма „Батимекс“ е била длъжна по договор, но не е правила никакви измервания в нашия район, както твърдят. Ако беше така, нямаше шанс да не ги видя“ - категоричен е пенсионерът.
След това Неделчев посетил кметство „Приморски“ и поискал обяснение по случая. Техният отговор беше, че става въпрос за хиляди нотариални актове и те не са длъжни да ги предоставят на „Батимекс“. Редно е, ако нещо липсва или възникне въпрос, „Батимекс“ да изисква документи от кметството. И за да съм сигурен, че цялата преписка по закупуването на моя парцел наистина е в кметството, поисках да получа копия“ - заявява Неделчев, който след три дни получава такива от кметство „Приморски“. Така се убедил, че документи му са на лице. Според разписните листи в неговия парцел не фигурира лицето Добри Шопов.
Посетил и поземлената комисия, където разбрал, че Добри Шопов е бивш собственик на 11 дка земя в този район, които декари обхващат всички парцели наоколо. „Но до този момент този човек или негов наследник не е завел дело срещу нас или наши съседи“ - сигурен е Неделчев. Според него най-лесният и хитър начин да станеш собственик на имота без дела е влизайки директно в кадастралния план. Най-вероятно няма необходимите документи, за да отиде на съд, предполага Неделчев.
Документите, които не важат
За да удостовери собствеността си, Стоян Неделчев разполага с 8 документа, които явно не са достатъчни, за да запази имота.
1. Протокол № 14/21.11.1979 г. , с който му е предоставена хавра 600 кв.м - подписан лично от председателя на Общинския народен съвет Христо Тошков.
2. На това основание издадено удостоверение 416/4.05.1983 г. за предоставяне право на ползване на тази земя.
3. Скица и разрешение за строеж от 10.06.1983 г.
4. Одобрен план за строеж на къща от Приморски районен съвет - отдел „Архитектура и благоустройство“, подписан и подпечатан на 10.06.1983 г.
5. Оценителен протокол за земята от 26.10.1993 г.
6. Квитанции 3 бр. от 1994 г. за заплащане на земята и инфраструктурата на основание на оценителен протокол.
7. Удостоверение от 1994 г. за издаване на нотариален акт.
8. Нотариален акт от 1994 г.
„Батимекс 1“: Установихме липса на много данни
От фирма „Батимекс“ отговориха в писмен вид на запитването на „Народно дело“. „С договор № 000228/31.05.1996 г. за изпълнение на проучвателни и проектни работи и други технически дейности във връзка с прилагане на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи и правилника за прилагането му ни е възложено създаване на цифрови модели на два плана: 1. Кадастрален план „Крайбрежието” от 1956 г. за имоти преди образуване на ТКЗС, собственост на бивши собственици. 2. Кадастрален план на съществуващи имоти, изработен чрез попълване на кадастрални планове, изготвени през 1988 – 1989 г. Попълването на тези планове е извършено чрез преки геодезически измервания, където е необходимо, заснемане на липсващи ситуационни елементи (т.е. измерванията са частични, не на всички места, затова и вашият читател може и да не е видял преки измервания в своя имот) . В резултат на съвместяването на тези два плана е изработен т.нар. комбиниран план, който е основа за изработване на план на новообразувани имоти. Целта на последния е имотите, които са заплатени от ползвателите, да се ограничат до размера на платените площи и от разликите да се образуват самостоятелни имоти за възстановяване на бившите собственици.
При създаването на тези цифрови модели и регистрите към тях сме ползвали информация за ползватели, заплатили дадените им имоти по министерски постановления, предоставена ни от Община Варна като разпечатка на хартия, копия от разписната книга към кадастралните планове. В процеса на работа установихме, че има доста пропуски - липсващи данни за трите имена на ползвателите, както и данни за плащане на ползваните от тях имоти (аналогичен е случаят с г-н Неделчев).
Използват скици на половин век и анкети
За изработване плана на старите имотни граници е използван кадастрален план от 1956 г. и анкета, проведена със собствениците на земи, разположени в терените по параграф 4 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ) съгласно предоставените от поземлената комисия на град Варна списъци.
До първото обявяване на плана на новообразувани имоти на со Манастирски рид, Бялата чешма и Дъбравата през есента на 2004 г. сме приемали копия от документи за собственост, предоставени от граждани, и сме ги вписвали в плана, макар че това не ни е задължение по договор, обясняват от „Батимекс 1“.
Законът е предвидил обявяване на тези планове на разглеждане от заинтересуваните граждани в едномесечен срок, а след това и право на обжалване на заповедта на областния управител за утвърждаване на плана, като обявяването е задача на общината и по закон се извършва в „Държавен вестник“ и два местни всекидневника.
В този срок всеки ползвател и собственик може да приложи документи за собственост и да бъде вписан като собственик.
Случаят с г-н Неделчев е, че поради липса на информация за заплащане на имота в плана на новообразувани имоти е записано името на бившия собственик. При обявяванията на този план и извън периода на обявяване например в нашия офис също не е предоставена тази информация от негова страна, обясняват от фирмата.
Загубил имота заради небрежност
Като заключение можем да кажем следното: планът на со Манастирски рид, Бялата чешма и Дъбравата е най-дълго изготвяният план, с най-голяма площ, най-много имоти (около 3500), целият град разбра, че се изготвя такъв план и само небрежността и незаинтересоваността могат да са причина за пропуските, обясниха от „Батимекс1“
Относно последното изречение Теодора Петкова, дъщеря на Стоян Неделчев, добави, че небрежност и незаинтересованост при всички случаи има, но от страна на фирмата. „Никой нормален човек няма да прояви незаинтересованост към собствения си имот. Когато беше изложен първият план, собственикът беше в болница вследствие на инсулт, за което ще предоставим документ“ - разказва Петкова.
Стягат протести срещу реституцията
Протестни настроения се надигат сред ползвателите на земи по параграф 4, научи „Народно дело“. За това потвърди председателят на Национално сдружение за защита на правата на ползвателите на земи по параграф 4 Иван Дърмонски. Възможно е първите открити протестни действия да се реализират през пролетта. Парцелите бяха раздавани преди 1989 г. за самозадоволяване потребностите на населението и бяха с площ от по 600, 800 или 1000 кв.м. В момента наследниците водят съдебна битка за почти за всеки декар от вилните зони.