Проучване на платформата за железопътни резервации Trainline сравнява пет национални маршрута, за които се очаква въздушният транспорт скоро да отпадне, и установява, че влаковете често предлагат почти двойно по-кратко време за пътуване.
Например пътуването от Рен до Париж отнема 3 часа и 21 минути със самолет, но само 1 час и 44 минути с влак. От Париж до Лион пътуването е 3 часа и 37 минути със самолет, срещу 2 часа и 11 минути с влак.
Причината е, че влаковете избягват времето, необходимо за трансфери до отдалечени летища, проверки за сигурност и изчакване за качване. Освен това, гарите са обикновено разположени в центъра на градовете, което допълнително намалява времето за придвижване.
„Макар и продължителността на полета да изглежда кратка, тя не отразява реалното време за пътуване, което включва транспорт до летището, чакане и проверки“, обясняват от Trainline. Дори при включване на препоръчителното 30-минутно предварително пристигане на гарата, железопътният транспорт остава по-ефективен.
Според същото проучване, пътуването с влак често е и по-евтино. Полетите са средно 1,8 пъти по-скъпи, а за конкретни маршрути разликата е осезаема. Например от Париж до Лион с влак се спестяват до 40 евро, а от Марсилия до Лион – около 41 евро.
Въглеродният отпечатък също е значително по-нисък – пътуването с влак може да отделя до 151 пъти по-малко CO₂ от аналогично пътуване със самолет. Например, полет от Париж до Лион генерира над 90 кг CO₂ на човек, докато същият маршрут с влак – едва 0,69 кг CO₂.
Въпреки това, ефектът от забраната върху общите емисии остава ограничен. Френската Генерална дирекция за гражданско въздухоплаване изчислява, че регулацията може да намали до 55 000 тона емисии годишно, което представлява едва 2,6% от общите емисии от вътрешни полети.
Забраната засяга всички полети, които могат да бъдат заменени с железопътно пътуване под 2,5 часа, с изключение на транзитните връзки. Мярката е част от Закона за климата на Франция от 2021 г., предложен от Гражданската конвенция за климата – обединение от граждани, натоварено със задачата да препоръча решения за ограничаване на въглеродните емисии.