МВФ публикува актуализация на своите прогнози за световната икономика, едва десет дни след като президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви всеобхватни мита за почти всички търговски партньори, както и по-високи ставки — засега спрени — за редица страни.
Фондът понижи прогнозата си за глобалния растеж с 0,5 процентни пункта до 2,8% за 2025 г., и с 0,3 процентни пункта — до 3% за 2026 г., спрямо предишната прогноза от януари, според която растежът трябваше да достигне 3,3% и за двете години.
В доклада се посочва, че инфлацията се очаква да спадне по-бавно от предвижданото през януари, поради ефектите от митата. Очаква се тя да бъде 4,3% през 2025 г. и 3,6% през 2026 г., със „значителни“ корекции нагоре за САЩ и други развити икономики.
МВФ определи доклада като „референтна прогноза“, базирана на събитията до 4 април, подчертавайки изключителната сложност и динамика на настоящия икономически контекст.
„Навлизаме в нова ера, тъй като глобалната икономическа система, функционираща през последните 80 години, преминава през пренастройване“, заяви главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуриншас.
Фондът отбеляза, че рязкото нарастване на търговското напрежение и „изключително високата несигурност“ относно бъдещата политика ще окажат сериозно влияние върху глобалната икономическа активност.
„Това е доста значимо и засяга всички региони по света. Виждаме понижен растеж в САЩ, еврозоната, Китай и други части на света“, каза Гуриншас.
„Ако напрежението между САЩ и други страни се задълбочи, това ще засили несигурността, ще доведе до допълнителна нестабилност на финансовите пазари и ще затегне финансовите условия“, допълни той. „Комбинираният ефект от всичко това ще намали още повече перспективите за глобален растеж.“
По-слабите перспективи за растеж вече са довели до понижено търсене на долара, но корекциите на валутните пазари и ребалансирането на портфейли, наблюдавани досега, са логични, посочи той.
„Не наблюдаваме паника или масово изтегляне от пазарите“, каза Гуринчас. „На този етап не сме притеснени относно устойчивостта на международната валутна система. Ще е необходимо нещо много по-сериозно, за да се стигне до това.“
Средносрочните перспективи за растеж остават слаби — петгодишната прогноза се задържа на 3,2%, което е под историческата средна стойност от 3,7% за периода 2000–2019 г. Няма индикации за подобрение при липса на значими структурни реформи.
МВФ също така понижи прогнозата си за растеж на световната търговия с 1,5 процентни пункта — до 1,7%, което е наполовина спрямо ръста, отчетен през 2024 г. Това отразява засилващата се фрагментация на глобалната икономика.
Рязко увеличените мита между САЩ и Китай ще доведат до значително по-ниска двустранна търговия между двете най-големи икономики в света, отчитат още от МВФ.