Преструктурирането се извършва в изпълнение на държавната политика за преминаване към едносменен режим. Още в края на 2018 г. от ръководството на СУ „Климент Охридски“ е изготвен план за постепенното му въвеждане през следващите години.
След преобразуване на училището няма да е необходимо пренасочване на училище към други учебни заведения, тъй като вече пет години СУ „Климент Охридски“ не осъществява прием в гимназиален етап.
От учебната 2025/2026 г. обучението ще се осъществява на едносменен режим само преди обяд. Във всеки клас ще има по пет паралелки, общият прогнозен брой на учениците от I до VII клас е близо 900, стана ясно на заседанието.
Съветниците дадоха също съгласието си около 430 нови адреса във Варна да бъдат включени в системата от правила за прием на първокласници. Това разширение на списъка се прави, тъй като адресът на детето е водещ критерий при прием в първи клас. Най-голям шанс за класиране имат учениците, чийто адрес попада в административния район на избраното училище.
На днешното заседание бяха разгледани и одобрени няколко предложения на групата на ПП „Възраждане“ в Общинския съвет. Едното от тях засяга изграждането на нова детска градина в ж.к. „Възраждане“. По този въпрос вече има взето решение от страна на Общинския съвет през октомври миналата година. Тогава, в отговор на възникнало обществено напрежение, свързано с изграждането на социални центрове, членовете на местния парламент решиха да се предостави общински имот за строителство на детска градина с яслени групи.
Съществува подходящ терен, който представлява частна общинска собственост с площ от над 19 200 кв. м. Съветниците настояват в бюджета за настоящата година да бъдат предвидени 240 хил. лева, предназначени за изготвянето на Подробен устройствен план (ПУП) и инвестиционен проект за новата детска градина, която ще разполага с общо осем групи. За да се пристъпи към конкретни действия по проектиране, първо е необходимо да се премине през процедура по обособяване на отделен парцел с отреждане за детска градина.
Друго тяхно искане е да се заложат средства за проектиране и изграждане на две адаптирани площадки за игра и спорт за учениците от Центъра за специална образователна подкрепа на ул. „Петко Стайнов“ №7. Индикативната стойност на съоръженията е около 75 хил. лева.
Сред останалите инициативи е изработването на задание, индикативна стойност на разходите за проектиране и количествено-стойностна сметка за основен ремонт на двора и санитарните помещения в ОУ „Св. Иван Рилски“.
Комисията одобри и предложението за осигуряване на 50 хил. лева от бюджета на Община Варна за закупуване на специализирана техника за деца с обучителни затруднения – дислексия, дисграфия и дискалкулия. Част от средствата ще бъдат насочени към обучения на родителите и учителите на учениците, които ще ползват асистиращи технологии. Устройства от този тип вече се използват експериментално в две училища във Варна и се отчитат положителни резултати, бе съобщено в зала „Пленарна“.
Предложенията на „Възраждане“ предстои да бъдат обсъдени и от финансовата комисия, а за да влязат в сила, е необходимо одобрението на Общинския съвет.