Основен ремонт започва в храм „Св. Архангел Михаил“ в централния гробищен парк във Варна, съобщи още владиката като добави, че мястото има крайна нужда от подобрение, защото не е подобаващо за изпращане на покойниците. През последните три и половина години са преодолени трудности с оформяне на документацията по ремонта, проблеми с ВиК системите и съгласуването с НИНКН, тъй като обектът е паметник на културата. За ремонта има отпуснати 150 хиляди лева от Община Варна, а останалото ще поеме митрополията.
След Великден ще бъде обявена и дарителска кампания за набиране на средства в помощ на дейностите по гробищния храм. Митрополитът припомни, че опела не се извършват в крематориума, защото кремацията е крайно чужда, несъвместима и нехарактерна практика на православната традиция на погребването на покойниците.
Сред другите задачи пред Варненската и Великопреславска митрополия е изграждането на нов по-голям храм в квартал „Чайка“ във Варна. Планът е той да бъде 150 квадратни метра. Настоящият храм „Св. ап. Андрей Първозвани“, който е осветен през 2011 г., все още не е получил констативен нотариален акт, водят се действия по узаконяване на терена, каза владиката.
В Добрич продължава строителството на храм „Св. Лука Кримски“. В Шумен предстои мащабен ремонт на храма „Възнесение Господне“ и Архиерейското наместничество, за който са подготвени всички документи. Кметът на града проф. Христо Христов е поставил идеята за изграждане на нов храм на името на Света Богородица, за което е започнала дарителска кампания, каза още митрополитът и припомни, че преди две години в града бе осветен нов храм „Св. Райко Шуменски“, който се издигна само за три години.
По думите на владиката ремонтни дейности се извършват непрекъснато в почти всички храмове във Варненска еперхия. В село Звездица митрополията участва с 10 хиляди лева в изграждане на нов покрив и цялостно подобрение на сградата на черквата „Св. Иван Рилски“. В Куманово също местните хора инициират ремонт на храма си, като активно набират средства за каузата. Нужда от подобрения имат храмовете „Св. вмчк Димитър Солунски“ и „Св. Петка“ във Варна.
Около катедралния храм и черквата „Св. Петка“ във Варна се събират хора, които създават проблеми и мърсят, сигнализира владиката. По думите му районът около митрополитския храм е превърнат в тоалетна и трябва да се вземат мерки за решаване на въпроса, по-съществени от кастренето на храстите.