Проектите са изработени от „Монетен двор“ ЕАД и ще се използват при производството на българските евромонети, които ще влязат в обращение със замяната на лева с еврото.
Всички евромонети могат да бъдат използвани навсякъде в 21 държави. Когато България стане член на еврозоната, освен в страните от еврозоната, евромонетите с българска национална страна ще могат да се използват и в редица държави и територии извън еврозоната, където еврото е официална или широко приета валута, като например: Ватикана, Андора, Монако, Сан Марино, Черна Гора, Косово, както и в отвъдморски територии извън Европа като Гваделупа, Мартиника, Френска Гвиана, Реюнион, Майот, Сен Пиер и Микелон, Канарските острови.
Националната страна на българските евромонети ще следва познатата символика от настоящите разменни монети в левове:
Мадарският конник ще присъства на монетите от 1, 2, 5, 10, 20 и 50 цента;
Свети Иван Рилски – върху монетата от 1 евро;
Паисий Хилендарски – на монетата от 2 евро.
Този избор цели запазване на приемствеността и утвърдената българска идентичност, като същевременно гарантира разпознаваемост за гражданите.
Съгласно европейските изисквания, всяка национална страна на евромонетите включва определени задължителни елементи. За българските монети това са:
Като допълнителни елементи, дизайнът включва:
Още през февруари 2024 г. Съветът на ЕС одобри предложените от България дизайни на националната страна на евромонетите, с което бе финализиран процесът по съгласуване. Общата страна на евромонетите, валидна за всички страни членки, е дело на белгийския дизайнер Люк Люикс и символизира единството на Европейския съюз.