Една здрава птица от този вид без проблем може сама да си подсигури необходимата прехрана, а ежедневното му хранене от хората потиска вродените му естествени му инстинкти. Това може да промени коренно поведението на птицата и дори да принуди пеликана да остане на територията на града през зимата, вместо да мигрира с ятата прелетни птици на юг, което ще застраши не само здравето, но и живота му, предупреждават още специалистите.
Розовият пеликан е прелетна птица, която се среща в Мала Азия, Африка и Европа. В България е изключително рядко срещан вид и дори е включен в „Червената книга“ като изчезнал вид. Единственото място за гнездене на розовия пеликан на територията на страната ни е резерватът „Сребърна“, където преди време е забелязана двойка розови пеликани, а днес има малка колония.
Розовият пеликан зимува на континента Африка. Пролетната му миграция е през месеците март-април, а есенната – през месеците август-септември. Птицата гнезди колониално в обширни тръстикови масиви. Снася между 2 и 4 яйца, има едно поколение годишно. Храни се основно с риба, но са регистрирани случаи, в които си набавя храна под формата на малки пилета на други видове водолюбиви птици или земноводни. Естественият му хабитат са блата, езера, рибарници, язовири и полусолени водоеми.
Във връзка с притесненията на граждани относно пребиваването на пеликана в градска среда, експертите посочват, че гражданите могат да подадат сигнали за бедстващи или застрашени диви видове на „Зелен телефон“ в Регионалната инспекция по околната среда и водите – Варна (РИОСВ-Варна). Това е институцията, оправомощена да съблюдава Закона за биологичното разнообразие.