Министърът на вътрешната сигурност Кристи Ноем е изпратила остро писмо до университета, в което настоява за предоставяне на подробни данни относно „незаконни и насилствени действия“, извършени от студенти с чуждестранни визи до 30 април тази година. В противен случай Харвард може да загуби своята сертификация за участие в програмата за студенти и обменни посетители.
Сертификацията позволява на учебните заведения да издават документи, чрез които международните студенти могат да кандидатстват за визи за обучение в САЩ, уточняват от ведомството.
Говорител на Харвард заяви, че университетът е запознат с писмото, но остава на позицията си, че „няма да се откаже от своята независимост или от конституционните си права“.
„Ще продължим да спазваме закона и очакваме същото и от страна на администрацията. Ако бъдат предприети действия срещу член на нашата общност, очакваме те да се основават на ясни доказателства, да следват установените правни процедури и да зачитат конституционните права, предоставени на всички лица“, се казва в изявлението.
Според студентския вестник The Harvard Crimson, в писмото се отправят обвинения срещу Харвард в създаване на „враждебна учебна среда“ за еврейски студенти.
„Да бъдеш чуждестранен студент в Харвард е привилегия, а не гарантирано право“, се казва още в писмото, цитирано от изданието.
Министерството настоява университетът да предостави информация за „известни заплахи от страна на притежатели на визи към други студенти или служители на университета“, за „възпрепятстване на учебния процес“ и за всички дисциплинарни мерки, предприети в отговор на заплахи, участие в протести или други свързани действия.
Тези действия идват в контекста на решението на администрацията на Доналд Тръмп да замрази над 2 милиарда долара в многогодишни грантове и договори с Харвард, след отказа на университета да направи определени промени в политиката си — промени, които Белият дом изисква и от други водещи американски висши учебни заведения.
Сред исканите промени са: премахване на програмите за многообразие, равнопоставеност и приобщаване; забрана на носенето на маски по време на протести в кампуса; въвеждане на базирани на заслуги критерии за прием и назначения; както и ограничаване на влиянието на преподаватели и администратори, които администрацията определя като „по-отдадени на активизма, отколкото на академичната работа“.
От администрацията твърдят, че тези мерки са насочени към борбата с надигащия се антисемитизъм след бурните студентски протести във връзка с конфликта между Израел и Хамас в Ивицата Газа.
Освен това, администрацията е предприела действия за анулиране на визите на стотици студенти, преподаватели и изследователи в различни университети из САЩ. В някои случаи става дума за предполагаема подкрепа на терористични организации, а в други – за по-незначителни нарушения, включително отдалечени във времето престъпления.