Строителната площадка е открита преди почти 3 месеца. На място има поставени оградни пана и вече се забелязва техника, която работи по обекта.
Според информационната табела разрешението за строеж е от 11 февруари 2022 година. Инвеститор е „Филвик“ АД, а строител „Маврик билд“ ООД. Водещ архитект е арх. Светослав Станиславов. През миналата година той получи награда „Варна“ за архитектура заради „пpинoca мy в пocтигaнeтo нa бaлaнc мeждy ecтeтиĸa, фyнĸциoнaлнocт и дизaйн в пpoeĸтиpaнeтo и peaлизaциятa нa жилищни и oбщecтвeни cгpaди в гpaд Bapнa“.
Според документи на сайта на районно кметство „Одесос“ заповедта за одобряване на Подробен устройствен план за застрояване на имота е одобрена от зам. - кмета Пейчо Пейчев през юли 2020 година. Имало е няколко жалби срещу заповедта, но след дела е останала в сила. Възложители на ПУП са „Комар инвестмънт“ и „Филвик“ АД.
Съгласуван от Министерството на културата през 2016 и одобрен от Община Варна 2020. Предвиждат се две подземни и пет надземни нива.
Доскоро теренът се използваше като открит платен паркинг.
Картофената къща, получила прозвището си заради заведение, което се помещаваше в нея, бе разрушена през 2008 година. Дванайсет години по – късно след дълга сага от обещания и съдебни дела, стана ясно, че главния архитект на Варна трябва да одобри плана за застрояване на парцела находящ се на ъгъла на ул."Братя Миладинови" и бул."Княз Борис I" 57.
През 2020 година Върховният съд излезе с решение и задължи общинската администрация на Варна да одобри план за застрояване на имота.
„Собствениците на терена са завели дело за пропуснати ползи срещу Общината с иск за 5 млн. лв., което е спечелено от общинската администрация, но трябва да се изпълни и съдебното решение“, коментира коментира тогава главният архитект арх. Виктор Бузев
Този план за застрояване на парцела на Картофената къща, в крайна сметка ще стане факт, посочи още преди години арх. Бузев.
През злополучната 2008 година, когато сградата бе разрушена, тя фигурира в списък с архитектурни паметници. Това не попречва на придобилата я вече фирма "Комар инвестмънт" да предприеме стъпки за сриването й, като по-късно в медиите управителите на фирмата излязоха с мнението, че причината е лошото и опасно състояние на сградата.
Малко по-късно стана ясно, че "Картофената къща" е изтъргувана през 2006 година от тогавашната Областна управа на Варна с подпис в лицето на ексгубернатора Петър Кандиларов и одобрена от министъра на регионалното развитие и благоустройството, тогава - Асен Гагаузов, припомня Moreto.net
Така тогавашният губернатор заменя земя на бул. „Княз Борис І“ и бул. „Приморски“ с обща площ около около 635 кв.в в Гръцката махала за апартаменти из варненските квартали с площ около 205 кв.м.
Държавният имот т.нар „Картофената къща“ на ъгъла на бул. „Княз Борис І“ и ул. „Братя Миладинови“ представлявал една втора идеални части от дворно място, цялото с площ от 580 кв.м. Включващ втория етаж на къщата с площ от 157 кв.м , една втора идеални части от общите части и избите от 109 кв.м и таван с площ от 129 кв.м, който е придобит с анекс към договора от 29 юни 2006 г.
Вторият имот е представлявал дворно място с площ от 345 квадратни метра на бул. „Приморски“ 57. Там е имало триетажна сграда с площ от 102 квадрата и две малки постройки по около 10 кв.м.
В замяна „Комар инвестмънтс“ прехвърля на държавата следните имоти - апартамент от 79,55 кв. м. на ул. „Евлоги Георгиев“ 20, на 5-и етаж, апартамент от 40,34 кв.м в жк „Младост“, блок 158, ет. 3, апартамент с площ 84,73 кв.м в жк „Чайка“, блок 61, вход А, ет. 4, и офис в същия квартал с площ от 30,72 кв.м. При замяна са изготвени лицензирани оценки от оценители, които са изпратени в МРРБ за съгласуване. Писменото съгласие е дадено на 15 юни 2006 г. от министър Асен Гагаузов.
Заменените имоти, находящи се из варненските квартали, са с площ малко над 205 кв.м., за което "Комар инвестмънт" получават от областната управа на Варна земи и имоти в идеалния център на Варна с двойно по-голяма обща квадратура около 412 кв. м, и 635 кв. м. дворни места, а цените са занижени поне 4 пъти, според брокерите и пазарните цени във Варна по това време.
При събарянето сградата е на 95 години, строена през 1914 г. за дом на семейството на богатия търговец Димо Хаджидечев. По-късно в нея са живели и наследниците му. Декларирана е като архитектурен паметник още през 1982 година. 3-етажното здание е било част от ансамбловия паметник “Търговска академия - Френски колеж “Сент Андре”. В красивата къща някога е живял Иван Драсов. През годините в мястото се е помещавала арт галерия, а след това и редица заведения.
Само няколко месеца след бутането на къщата бе заведено дело за случилото се в Окръжен съд. В крайна сметка магистратите не намериха нищо незаконно в действията на собствениците „Комар инвестмънт“ ООД - Даниел Фучиджиев и Милен Петров и бяха оправдани през 2011 година.