През уикенда един от символите на Варна бе брутално изринат със земята, без общината или Националният институт по паметниците на културата да са давали съгласие. Председателят на Общинския съвет Борислав Гуцанов и зам.-кметът Венелин Жечев заявиха, че ще сезират прокуратурата за деянието.
Завчера Жечев заяви пред журналисти, че е бесен заради унищожаването на един от бисерите на „Княз Борис І“, а собственикът на парцела „Комар инвестмънтс“ няма да получи строително разрешително за нов обект. Стана ясно и че задължителният при събаряне „проект за безопасност и здраве“ е подписан от уволнената преди дни Людмила Юрукова, експерт в „Пътна инфраструктура“. Шефът на фирмата, разрушила паметника, „Комар инвестмънтс“ Даниел Фучиджиев пък каза, че е спазил закона и смята да строи многофункционална сграда на мястото.
Арх. Георги Угринов, шеф на НИПК
Събарянето на паметника е в абсолютно нарушение
Преди дни строителната фирма „Комар инвестмънтс“ унищожи една от най-емблематичните сгради във Варна, позната като Картофената къща. Защо изчезна този паметник на архитектурата и как ще бъдат предотвратени подобни похищения в бъдеще, пред „Народно дело“ обясни шефът на Националния институт на паметниците на културата (НИПК).
- Арх. Георги Угринов, как ще коментирате факта, че една от най-емблематичните сгради на Варна буквално бе изравнена със земята?
- Не е от най-емблематичните, но е хубава и е паметник на архитектурата и не бива да се допускат такива неща без наше разрешение. Имало е искане 2 пъти за отписване. Два пъти е отказвано. Правили сме актуализация по „Княз Борис І“, това е една от сградите, които остават като паметник, но въпреки това преди два дни научих, че е съборена. Сега трябва да се вземат мерки, ще говоря с главния архитект и с кмета, за да решим как да действаме. Трябва обаче да предупредя, че със събарянето на сградата тя не се отписва. Особено по този начин. Ние имаме чертежи и снимки, така че ще искаме възстановяване на сградата.
- Възможно ли е това?
- Абсолютно. Не само е възможно, но и това ще стане.
- Не е ли прецедент това?
- Не, има и други случаи, но този път стана много очебийно, меко казано.
- Вие изненадахте ли се, когато разбрахте, че тази сграда е унищожена?
- Е, как. Обадиха ме се преди 2 дни да ми кажат, че е изчистено мястото. Как да не се изненадам.
- Инвеститорите твърдят, че ако 2 месеца няма отговор от вас, значи се приема мълчаливо съгласие?
- Това са глупости. Ние неведнъж сме отказвали да я отпишем. Така че тази сграда не може да се пипа. Така че всичко е направено в нарушение. Абсолютно.
- И все пак те твърдят, че всичко е законно?
- Няма такова нещо. Без наше разрешение те не могат да го направят.
- Не е ли много опасен този прецедент. Това би означавало, че всеки може да събори каквото си поиска?
- Това е направено така, че едва ли не събарянето да се узакони, но това е абсолютно нарушение. Ако някой си въобразява, че след като събори сграда, там няма да има паметник на културата, много се лъже. Там е паметник на културата и той ще бъде възстановен, както каже институтът по паметници на културата.
- Смятате ли, че трябва да бъде сезирана и прокуратурата?
- Ами сега ще говоря и с кмета, и с други лица. Имам опит с прокуратурата и евентуално може да стигнем и там, но досега не е имало ефект. Според мен с кмета и общината тези неща могат да се решат.
- Предвиждате ли санкция за инвеститора?
- Да, но не са високи. Не мога точно да ви кажа. Но могат да се дадат на прокуратурата за разследване.
- Има ли много искания от Варна за премахване на паметници на културата?
- Има различни случаи и сгради. Едни си заслужава да се пазят, други нямат качества, така че ги отписваме. Просто искам да кажа, че в конкретния случай по този начин не бива да стават нещата.
Ламбрин Сотиров*
Нужна ни е всяка стара тухла
„Не бих коментирал действията на собствениците, без да съм се запознал предварително с всички факти. Ако инвеститорът възнамерява да я възстанови както преди, това е добре“. Това заяви Ламбрин Сотиров, създател на проекта „Стара Варна“, който съхранява фотопаметта на морската столица от края на XIX до средата на XX в. с реставрирани снимки и пощенски картички.
„Тази сграда е безценна, защото е част от очарователното лице на Варна. Нароиха се много безлични блокове. Нужни ни са всяка стара тухла и орнамент, за да съхраним очарованието и неповторимостта на града“.
*Ръководител на проекта „Стара Варна“