Разрушаването на 95–годишната сграда, която се намираше на ъгъла на ул. „Братя Миладинови“ и бул. „Княз Борис І“ и беше в списъка с архитектурните паметници на културата, предизвика остро негодувание. Красивата двуетажна къща, където навремето са живели наследниците на съратника на Васил Левски - Иван Драсов, бе „изсмукана“ от тежки машини буквално за един ден, а на мястото вероятно ще лъсне кооперация. Инициативата е на фирма „Комар инвестмънт“.
От 1982 г. къщата е декларирана като архитектурен паметник под номер 628. От съюза на архитектите във Варна изразиха възмущение по повод събарянето на уникалната сграда. Според тях на ход е прокуратурата. „Всички документи са законни, но ако се процедира по този начин, всеки може да събори каквото си поиска. Това е недопустимо и тази практика трябва да се пресече“ - заявиха от съюза. Инвеститорите от „Комар инвестмънтс“ са подали молба до Института за паметници на културата, но не са получили отговор. Използвали са член от закона, според който, ако няма отговор в рамките на 2 месеца, се приема за мълчаливо съгласие, обясниха архитекти.
Борислав Гуцанов
Върховно безобразие, искам наказания
Това е върховно безобразие. Тази сграда е един от най–ценните архитектурни паметници във Варна. Има ли европейски град, в който подобни сгради да се унищожават?! Никой от общината не е издавал разрешение за това, поне засега няма такива данни. Затова възнамерявам да сезирам прокуратурата и ще настоявам за възможно най–строги наказания. Ще искам тази сграда да се възстанови в предишния си вид, защото е от обществено значение. Събарянето й показва едно безотговорно отношение към историята и европейските ценности. Ако открием, че има намесени общински служители в събарянето, ще настоявам да бъдат наказани по всички възможни начини.
Иван Трендафилов, гл. архитект
Може да бъде възстановена
Има вероятност сградата да бъде възстановена, ако Националният институт за паметниците на културата поиска това от собствениците. Всеки архитектурен паметник има подробно досие, което се пази в института, и ако оттам дойде решение сградата да бъде построена наново, предполагам, че това ще стане. Решението обаче не зависи от община Варна. Ние сме информирали НИПК за случая, но не можехме да го предотвратим, тъй като централната администрация не беше уведомена за намерението на собствениците. Доколкото знам, те са информирали само район „Одесос“ за събарянето, при това в последния момент, в петък по обяд. Просто не знам как се е стигнало до събарянето на къщата без разрешение и откъде се е появила тази смелост у собствениците. Те се позовават на член от Закона за устройство на територията, което им дава право да съборят постройката, която е тяхна собственост. В случая говорим обаче за паметник на културата, а за тях има отделен закон.
Даниел Фучиджиев, инвеститор
Спазихме закона до последната буква
„Аз съм спазил закона до последната буква. Само това мога да коментирам и няма да навлизам в подробности“ - заяви пред „Народно дело“ инвеститорът и собственик на парцела Даниел Фучиджиев. На въпрос дали би възстановил къщата, ако НИПК наложи това, бизнесменът отговори:„Обичам да спазвам закона и ще я възстановя, ако има такова решение.“
Фучиджиев е възпитаник на Морското училище, бивш футболист и президент на Олимпийски клуб по плувни спортове – Варна. Името му се среща като собственик или съдружник в няколко фирми, сред които „Данифер“ и „Алкор инвестмънт“. В „Комар инвестмънт“ е управител заедно с Милен Петров, сочи информационният регистър АПИС. Предмет на дейност е архитектурни и инженерни дейности и технически консултации.
От 1982 г. сградата е архитектурен монумент
Сградата е строена за жилищни нужди през 1914 г. от богатия търговец Димо Хаджидечев. През социализма там е базиран Домът на активните борци против фашизма и капитализма. Плановата схема е от вестибюлен тип. Разпределението е симетрично спрямо централната ос, подчертана отвън с представителна стълба пред входа, а в интериора със стълба за втория етаж, описва архитект през 1985 г. От двете страни са били разположени стаите, по две от всяка страна. Характерът на къщата е запазен след адаптация. Конструкцията на сградата е масивна с носещи тухлени стени и гредоред между етажите. Покривът е бил дървен, с покритие от масивни керемиди. Фасадата е била симетрична и богата на орнаменти, а по средата се откроявал балкон. Волутите под него били облечени в растителна плетеница. От 1982 г. сградата е декларирана като архитектурен паметник под номер 628.