До 2000 г. параходството е разполагало с около 120 кораба, голяма част от които са били продадени, но броят на моряците е останал по-голям от нормалния за експлоатация на останалите плавателни съдове. Разходите за тяхното заплащане са довели до утежняване на финансовото състояние на компанията, която неотдавна намали екипажите на корабите.
Новите собственици на БМФ са наследили ангажимента за бракуване на старите кораби над 25 г., които в международен план се смятат за непригодни за експлоатация. Според тях той е бил на държавата. Изпълнението му сега с извеждане на старите корита от експлоатация налага допълнително съкращаване на моряците. В противен случай непропорционално големият брой на екипажите се отразява негативно на постоянните разходи на корабите, а оттам и на паричния поток и цялостната финансова картина на компанията, твърдят от ръководството й.
В приетата нова структура на „Параходство БМФ” АД са създадени нови длъжности и отдели, които да оптимизират дейността на всички останали отдели. Определени са нови отговорности и задължения на оставащите служители, което гарантира максимална гъвкавост и бързина при вземането на решения. Численият състав на брега е максимално оптимизиран, същите мерки се налага да бъдат предприети и спрямо плавателния състав.
Социалният ангажимент, поет от новия корабособственик с приватизационния договор, ни задължава да предложим алтернатива за съкратения персонал. Предвидили сме такава чрез съживяване на нашата менингова дейност. Прието бе да се активира дъщерната компания „Нептун менинг”, която ще излезе на международния пазар и ще предлага българска работна ръка там. Така съкратените моряци ще имат реалната възможност да се реализират на кораби под чужд флаг, посочи кап. Донев, цитиран от агенция "Фокус". За "Черно море" той уточни, че персоналът на параходството след съкращенията ще наброява над 2000 души.