- Г-н Домусчиев, верни ли са слуховете за нова вълна масови уволнения, която щяла да помете БМФ в близките дни? Че се готви ново щатно разписание, че за да бъдат по-лесно уволнени, бреговият състав и администрацията щели да бъдат прехвърлени във фирмата "Нептун менинг", която била размразена точно с тази цел?
- Това са абсолютно неверни твърдения. "Нептун менинг" беше съживена с други цели. Първата е, че БМФ планира да развива менинговата дейност като печеливш бизнес. Освен това БМФ ще продаде старите кораби - на възраст над 25 години, които носят загуби и които през следващите години няма да имат работа. Това е втората причина за размразяването на "Нептун менинг" - че тя трябва да осигури работа на освободените екипажи в компании, с които имаме партньорски отношения. Така че ние имаме грижа за освободените моряци и считаме това за наш морален ангажимент в тези кризисни времена.
- И все пак има ли нови щатно разписание и съкращения, както твърди моряшкият профсъюз?
- Не предвиждаме нови съкращения в бреговия състав. Те приключиха миналата година, когато бяха освободени 400 души. Немалко от тях напуснаха по собствено желание предвид новата структура, по-високите изисквания за квалификация, дисциплина и повечето работа, която им се отвори. За март е насрочено заседание на съвета на директорите, на което ще се обсъди окончателно новата структура на БМФ с новите наименования, процедури и пр., но със сигурност не предвиждаме нови съкращения.
- Колко кораба експлоатира БМФ?
- Около 50.
- Колко продадохте?
- Пет. Още около 17 са бракувани преди нашето влизане тук или им предстои да бъдат бракувани, тъй като са над 30-годишни. Никой не иска да наема кораби с възраст над 20 години.
- В тях влизат ли корабите от "Булкон"?
- Не. Шестте кораба от "Булкон" или са отдадени на таймчартър, или ще бъдат трансформирани в кораби за генерални товари, каквито някои са били преди това. Всички те ще плават в БМФ. "Булкон" беше закрит, тъй като контейнерният бизнес е в криза и загубите са огромни по целия свят. През последните години "Булкон" винаги е бил на 10-20 млн. долара загуба и преди нашето влизане е било обсъждано закриването му.
- Вярно ли е, че тече процес на рефлагиране на част от корабите от български под чужд флаг?
- Влизайки в БМФ, заварихме около 15 кораба под чужд флаг, включително и три под монголски! Ние ще рефлагираме 10 кораба под малтийски флаг, който има определени преимущества. Нашата държава все още е мащеха за морския транспорт и въпреки многото обещания на всички правителства не бе сторено нищо, което да направи българския флаг предпочитан. Не беше решен и проблемът със социалните осигуровки и данъците на моряците.
- Как ви се отразява кризата? Имате ли товари?
- Всички кораби на възраст под 25 г. работят. Имаше сериозна криза на фрахтовия пазар през декември и януари, но от седмица се чувства съживяване. Започнаха да се появяват товари и най-важното - навлата се повишават. Естествено най-печеливши са по-новите кораби и затова обновяването на флота е първостепенна грижа.
- Колко нови кораба ще купите или построите?
- Първият нов кораб ще излезе от "Булярд" през пролетта на 2010 г. Затова най-важното за нас е до лятото да закупим кораби за насипни товари с капацитет между 21 хил. и 35 хил. тона на възраст до 2 години или такива, които излизат през 2009-а и някой ги е отказал. Вече имаме договорености с големи брокерски компании, които наблюдават пазара и ще предложат оферти. Осигурили сме средства за покупката на нови два кораба до лятото. Правим разчети за още няколко, но всичко зависи от финансирането - знаете колко трудно банките отпускат кредити. Зависи и от цените, на които ще ги намерим. В най-добрия случай ще купим 10 тази година. Сега е най-подходящият момент да се купуват кораби, тъй като цените им се сринаха. Това е печалбата ни от кризата, която подпомага инвестиционната ни програма. Ще можем да вземем съдове за 40-50% от цените, които планирахме през 2008 г.
БМФ, независимо от кризата, е в много добро финансово състояние. С продажбата на старите кораби намаляваме загубите, а с останалите 50 БМФ ще излезе на добра печалба. Покачването на фрахта наистина ни прави големи оптимисти.
- През годините преди приватизацията публично се коментираха множеството пробойни, през които от БМФ бяха източвани милиони долари, като например чрез задгранични дружества като това в Хъл, Англия. Успяхте ли да ги запълните?
- О, това е дълга тема. Не сме правили задълбочени анализи какво е било години преди да влезем, нямаме време да анализираме стари неща. Например задграничното дружество в Хъл е било закрито доста преди приватизацията. Концентрирахме се върху това, което заварихме. Опитахме се да запушим всички пробойни. Големите успяхме, част от малките - също. Картинката беше отчайваща. И ние, и германските ни партньори се хванахме за главите. По счетоводни данни заварихме среднодневен разход на кораб 11 хил. долара - за снабдяване, за екипажи, за масло, други консумативи и пр. При нас той беше свален на под 5 хил. долара - колкото е международната практика. Сметнете: 50 кораба по 6000 долара - са 300 хил. долара на ден, 9 млн. на месец или над 100 млн. за година. 100 млн. долара, които са изчезвали в различни посоки и които биха били печалба на БМФ, ако ние го бяхме мениджирали. Плюс малката печалба, която беше отчитана за последните години. Тази сума ясно показва колко дупки е имало в БМФ. А съкращаването на 100 млн. долара разходи не става само с освобождаване на 400 души със заплата 1000 лв. - капка в морето.
- Може би затова беше забавена приватизацията на БМФ 10 години след първоначалното обявяване?
- Вие го казвате, но не е далече от логиката. Имайте предвид, че свалихме разходите на корабите, но не намалихме разходите за екипажи. Напротив. През ноември увеличихме средно с 15% командировъчните, а от Нова година - между 15 и 20% заплатите. Така че с чиста съвест мога да заявя, че ако ние не бяхме влезли през август 2008 г., БМФ вече щеше да фалира. Със запушването на пробойните си създадохме много врагове, тъй като засегнахме много интереси. Затова и каква ли не помия се изля и продължава да се излива върху нас. Работата, която свършихме, е огромна, но ни създава невероятна опозиция. Говоря и за медийните изяви на един малък синдикат, който без никакви правни аргументи бълва змии и гущери срещу нас. Ако са прави, нека заведат дела срещу някое решение. Но досега няма и едно дело, защото аргументите им няма да издържат в съда и затова те предпочитат да си общуваме чрез медиите.
- Откъде изтичаха най-много средства?
- От доставката на всичко за корабите - бои, масла и пр. неща, които сега купуване на цени до 50% по-ниски отпреди година. Сключихме застраховката чрез най-големия брокер в света - "Уилис", Лондон. При положение, че тенденцията е към увеличаване на застрахователните премии, ние платихме 2,4 млн. премия, с 5 млн. по-малко от платената за 2008 г., и то за една и съща застрахователна сума от 550 млн. долара.
- Прекратихте ли неизгодни таймчартърни договори?
- Хванахме няколко човека, сключвали такива. А един, сключил договор с руска компания през офшорка, го даваме на прокуратурата. Изобщо доста хора са си имали някаква схемичка за източване, но не искам да коментирам, преди прокуратурата да си свърши работата. Е, има и хора, които работят честно и милеят компанията да си върне старата слава. На тях разчитаме.