След като минаха и последните бележки в Комитета по наблюдение на програмата, графикът с мерките, които ще бъдат отворени до края на тази година, вече е качен на страницата на МЗХ. Това заяви за в. „Черно море” Стилиян Петров, младши експерт в дирекцията по морско дело и рибарство, който участва в провелия се наскоро форум за насърчаване на рибарството във Варна. Крайният срок за подаване на проектните предложения е 60 дни от датата на обявяване на процедурата.
Над 18 872 000 лв. са заделени за финансиране на инвестициите в производството на аквакултури. Залага се на проектите за нови и модернизация на съществуващите стопанства, включително за купуването на оборудване за предпазването им от диви хищници, за преминаването към възобновяеми енергийни източници и др. По тази мярка е предвидено 50% от вложените инвестиции да бъдат безвъзмездно финансирани.
В началото на август ще стартира и приемът на проектите по мярка 5.4 - преработване на продуктите от риболов и аквакултури и тяхното предлагане на пазара. Субсидирането ще бъде също върху половината от направените разходи, като общият размер на финансовото подпомагане по мярката е 10 млн. лв. Инвестициите са насочени към подпомагане преработването на улова на риба, и то така, че да се намали енергоемкостта му и в същото време да се ограничи въздействието върху околната среда, особено при третиране на отпадъците. Акцентува се и върху условията на труд, подобряването на безопасността, хигиената и здравето на работещите в рибопреработвателните предприятия.
Важно е да се отбележи, че за разлика от изминалия програмен период, когато документите на кандидатите за финансиране по ОП ”Рибарство” се подаваха в Изпълнителната дирекция по рибарство и аквакултури (ИАРА), сега цялата процедура се поема от дирекцията „Морско дело и рибарство” към Министерството на земеделието и храните (МЗХ), обясни за в. „Черно море” Катя Антонова, главен експерт в ИАРА. Занапред експертите от агенцията само ще оказват методическа помощ на кандидатите. И още нещо много важно - въвежда се изцяло електронно подаване и оценка на проектните предложения, което ще се извършва чрез информационната система за управление и наблюдение. В тази връзка всеки кандидат ще трябва да използва квалифициран електронен подпис, подчерта Катя Антонова. Предложенията и коментарите ще бъдат представени като свободен текст в рамките на електронното писмо (e-mail), без да се сканират в отделните документи, обясни експертът. Всички уточнения, корекции и въпроси, свързани с процедурата по кандидатстването до одобряването на проекта за финансиране, ще стават само по електронен път. Това се прави за първи път у нас и се въвежда по настояване от Европейската комисия, за да се намали бюрокрацията при кандидатстването и да отпаднат всички възможности за корупция. Другото предимство на електронното кандидатстване е, че значително се намалява времето за одобряване на проектите в сравнение с предходния програмен период, уточни Катя Антонова. Всеки кандидат ще може да получава консултантска помощ пак от страницата на МЗХ- раздела за въпроси и отговори.
Повече от 14,5 млн. лв. ще бъдат насочени за инвестиции, които ще помогнат за повишаване ефективността на контролните функции на ИАРА върху риболова в Черно море.
През третото тримесечие предстои да стартират мерките, насочени към насърчаване на устойчиво в екологично отношение „иновативно, конкурентоспособно и основано на знания рибарство, характеризиращо се с ефективно използване на ресурсите“. За иновации по едната от тях, свързани с опазване на морските биологични ресурси, са заделени общо 1 млн. лв. , като съфинансирането е 100%.
По другата мярка 1.3 - окончателно преустановяване на риболовните дейности, са предвидени 1 681 035 лв. Както и през миналия програмен период от нея могат да се възползват най-вече кандидатите за скрапиране (бракуване) на своите риболовни кораби или пък за модифицирането им да извършват други дейности, различни от търговския риболов. И тук съфинансирането е 100%.
До края на годината трябва да бъде отворена и мярката за диверсификация и нови форми на доход в бранша. От нея наред с предприятията, които искат да подобрят своята конкурентоспособност, може да се възползва и често пренебрегваният дребномащабен крайбрежен риболов. По нея има 1,5 млн. лв., които ще бъдат насочени за преминаване към такива нови форми за допълнителен доход, като риболовния туризъм, ресторантите, екологичните услуги и др.
Значително повече средства (10 млн. лв.) има по другата мярка - 1.8, която също стартира през четвъртото тримесечие. Тя е за инвестиции в съществуващите рибарски пристанища, кейове за разтоварване, рибни борси и покрити лодкостоянки.
Най-големият финансов ресурс, който надхвърля 31 753 000 лв., се заделя за местните инициативни рибарски групи (МИРГ). Той е по мярка 4.2 - повишаване на заетостта и териториалното сближаване, която ще бъде отворена до края на годината.
В. „Черно море” припомня, че наскоро по време на бизнесфорум министърът на земеделието и храните Десислава Танева обяви за създаването на нови 8 рибарски групи, които ще бъдат финансирани от новата оперативна програма за морско дело и рибарство. В момента по Северното Черноморие има две МИРГ: Шабла – Каварна - Балчик и Бяла - Долни чифрик - Аврен. Идеята за създаването на местните рибарски групи е да се насърчава икономическият растеж, да се създават нови работни места и трудова мобилност в регионите, които зависят от риболова, аквакултурите и други сектори на морската икономика.
Според обявения график от МЗХ предстои да бъдат отворени и други 5 мерки от новата оперативна програма. Едната е за инвестиции за засилване на технологичното развитие, иновациите и трансфера на знания в бранша. Тя е в размер на 1 млн. лв., като съфинансирането е 100%. Предстои да стартира и приемът на проекти по мярка 5.1. - подобряване на пазарната организация, търсене на нови ниши за продуктите от риболов и аквакултури, като общо са заделени 1 897 155 лв.
Сериозна сума в размер на 14 542 923 лв. е отделена специално за ИАРА като бенефициент. Тя е за 100-процентово финансово подпомагане при реализацията на проекти, насочени към мониторинга, контрола и изпълнението му чрез повишаване на институционалния капацитет и ефективността на публичната администрация, като изрично се подчертава: „без да се увеличава административната тежест”. Става дума за инвестиции в ИАРА на нови компютърни технологии, системи за откриване на кораби (VDS), за видеонаблюдение и компютърни мрежи,свързани с обмяната на данни, и т.н. Тоест, на всичко онова, което ще направи по-ефективни контролните функции на агенцията.
И през новия програмен период продължава да се насърчава скрапирането (бракуване) на стари риболовни кораби или пък модифицирането им да извършват други дейности.