- Как ще определите новата инвестиционна програма на ДППИ?
- Като размер на инвестициите тя е съизмерима с миналогодишната. В нея сме включили както преходни обекти от миналата година, така и редица нови, чието изпълнение е неотложно. Що се отнася до изпълнението на миналогодишната програма, то беше успешно както за клон - териториално поделение „Пристанище Варна”, така и за останалите ни поделения в страната.
- Кои са преходните обекти за изпълнение в района на териториално поделение „Пристанище Варна”?
- На първо място са проектирането на Интермодален терминал - Варна, инженерингът за възстановяване на пристанищното съоръжение при нос Шабла. Приключва и първият етап от инженеринга за ремонтни дейности на вълнолома във Варна, инженеринга за изграждане на комуникации и настилки на пристанищен терминал „Варна-запад”, възстановяването на проектните параметри на утаителя на река Провадийска.
- А кои са новите, които предстои да започнат тази година?
- Новите обекти са: вторият етап на ремонтно-възстановителните работи на вълнолома във Варна, проектирането и изграждането на нов захранващ водопровод на Фериботен комплекс - Варна. Там ще започне и ремонт на подемно-преходен мост № 2, на жп подходите и прелеза. Стартира и вторият етап от изграждането и ремонта на настилки на пристанищен терминал „Варна-запад”. И не на последно място в този ред ще отбележа предстоящата реконструкция на сградата на бившия Дом на транспортните работници на бул. „Приморски” № 5. В инвестиционната програма са заложени и други ремонтни и рехабилитационни работи, свързани с възстановяването на пристанищната инфраструктура на терминалите за обществен транспорт с национално значение във Варна.
- По кои европейски проекти ще работите?
- Проектите, заложени за изпълнение през новата Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ (ОПТТИ), засягат внедряването на интелигентни системи за управление на трафика, както и подобряване на безопасността и сигурността на транспорта. Такива проекти са VTMIS - фаза 4, и Port Community System. Ще продължим работата и в приоритетна ос „Техническа помощ“ по проекти за оценка на риска на българските пристанища и за внедряване на информационна система за планиране и управление на ресурсите в ДППИ (система, която всички големи фирми и корпорации отдавна имат).
- Ще приключи ли скоро проектирането на Интермодален терминал – Варна, и колко време ще е необходимо, за да се избере инвеститор?
- Да, тази година приключва проектирането на Интермодален терминал - Варна, но отговорът на въпроса за инвеститора все още не е еднозначен. Според българското законодателство финансирането на строителните работи може да се осъществи по няколко начина. Единият е предоставяне на концесия чрез публично-частно партньорство, другият - изграждане със средства от държавния бюджет, и третият - комбинация от първите два. Също така е възможно части от този мащабен проект да бъдат обект на финансиране по някои от оперативните програми, като например ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура” или ОП „Регионално развитие”.
- Има ли сериозен интерес от страна на инвеститори и варненци можем ли да очакваме, че наистина морският ни град, който е най-голямото пристанище у нас, ще има модерен интермодален терминал?
- Изграждането на Интермодален терминал – Варна, е един от най-значителните проекти на ДП „Пристанищна инфраструктура”. Както вече споменах , до края на 2016 г. се предвижда да бъде изготвен инвестиционният проект. След неговото одобряване става възможно реализирането на инвестиционната инициатива.
- С какви нормативни пречки продължавате да се борите? Да очакваме ли нови реформи в дейността на ДППИ?
- Честите изменения в законовата уредба и по-специално в общите нормативни актове, като например Закона за обществените поръчки, Закона за устройство на територията, Закона за устройството на черноморското крайбрежие, създават някои пречки в организацията на работа на предприятието. Проблемът е, че при приемане на промените в посочените закони невинаги се държи сметка за отражението им в Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България и съответно в специфичната сфера на дейност на ДП „Пристанищна инфраструктура”. Част от проблемите в тази посока са свързани и с динамично развиващото се европейско и международно законодателство по отношение на планирането и изграждането на пристанищата, осигуряването на необходимите нива на сигурност в тях, развиването на пристанищната инфраструктура и предоставянето на пристанищни услуги.
Понастоящем е изготвен законопроект за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България с оглед уеднаквяване режима на определяне и събиране на пристанищни такси в различните видове пристанища. А също и съответен проект на постановление на МС за изменения в тарифата за пристанищните такси, събирани от ДП „Пристанищна инфраструктура”.