- Министър Папазов, как оценявате като варненец и дългогодишен директор на пристанище Варна организацията и значението на приключилия етап от регатата "Тол шипс" за морската ни столица?
- По принцип регатата "Тол шипс" си е голямо събитие за всеки град, още повече, че сега тя стартира от Варна. Пристанище Варна си свърши великолепно работата. Своевременно изчисти цялата площадка, на която се проведе събитието. Изключително много усилия костваше на неговия колектив само за няколко дни да измести цялото огромно количество контейнери в тила на пристанище "Варна Изток", над 10 хил. тона скрап и много други товари, да почисти и поднови сградите. Така че направихме всичко възможно да организираме добре такова голямо международно събитие и да посрещнем както подобава над 300 хил. посетители.
- Отзивите са чудесни, но провеждането на регатата на едно товарно пристанище не постави ли за сетен път ребром въпроса за преместването на порт "Варна Изток" в канала и за отварянето на града към морето? Все пак Варна не се чувства комфортно на фона на градове като Генуа и Амстердам, посрещали ветроходите, нали?
- Знаете, че проведохме регатата "Тол шипс" за втори път и оценките за гостоприемството на Варна и преди, и сега бяха много високи. Но, разбира се, тези оценки не могат да ни успокояват и вие сте съвършено прав, че домакин на такова голямо събитие като "Тол шипс" не трябва да е едно товарно пристанище. Знаете и че лично аз от дълги години работя за преместването на "Варна Изток". Отдавна вече на всички е ясно, че едно товарно пристанище не може да просъществува вечно в сърцето на Варна. То пречи на живота на града, а той от своя страна блокира неговото развитие, а именно от разширение пристанището изпитва въпиюща нужда, тъй като през последните години товарооборотът му непрекъснато нараства. Надяваме се тази тенденция да продължи със същите и дори с по-високи темпове, особено при реализацията на мегапроекта "Южен поток", една основна част от оборудването за който ще премине именно през пристанище Варна.
Искам да обърна внимание и на факта, че от изключителна важност за състоянието на града е и броят на заетите в пристанището. Към настоящия момент в него се трудят над 1600 души, които обаче са само една малка част от онези 10 хиляди, които на практика си изкарват прехраната на територията му. Знаете, че там работят и митница, и ГКПП, и спедиторски и агентийски фирми, пилоти, осигурителен флот и пр. служби, в които са заети хиляди служители. Така че за мене като професионалист е от изключителна важност "Варна Изток" да бъде изместено на нова, по-голяма територия, където да се разширява, без да пречи на града, и където да работят тези над 10 хил. души. В тази връзка на 30 април беше обявен конкурсът за избор на изпълнител, който да изготви работен проект за нов модерен интермодален терминал - до издаването на строително разрешение.
- Който ще бъде в местността Максуда в канала?
- Да, като тук искам да отбележа, че когато говорим за Максуда, трябва да е ясно, че тази територия не включва никакви жилищни квартали. Всичко ще се строи на юг от жп линията Варна - София и не засяга урбанизираната територия.
- Чия собственост е земята?
- Изключителна държавна собственост. Това е територия, която дълги години се засипваше с инертни материали, като по този начин се отвоюваше от акваторията. През годините и Община Варна също е придобила документ за собственост върху част от тази територия, но това е въпрос, който се изяснява. Там се намира и старата Товарна гара заедно с цялото си коловозно развитие, така че има всички условия за изграждането на един модерен интермодален терминал за трите вида транспорт - воден, жп и автомобилен. Поставили сме задача пред бъдещия проектант на терминала всички пътни връзки да изведат товарния трафик извън центъра на Варна. Това означава, че ще бъде изграден успореден път на ул. "Девня", който ще бъде само за връзка с новия интермодален терминал. Така всичките тези над 300 хиляди тежкотоварни автомобила, които посещават пристанище "Варна Изток" годишно, особено през активния туристически сезон, ще бъдат извадени завинаги от трафика на града. От автомагистрала "Хемус" ще се слиза на пътя Варна - Девня, след което по надлез над жп линията ще се влиза директно в новия терминал. В посока изток трафикът ще се изнася по ново шосе, което ще бъде построено на мястото на съществуващия "черен" път и чрез Аспаруховия мост ще отвежда товарния трафик към Бургас.
- Какви съоръжения и инфраструктура ще бъдат изградени на бъдещия интермодален терминал?
- Предвижда се изграждането на кейова стена с дължина около 1100 метра, на която ще могат едновременно да се обработват 5 или 6 кораба. Корабните места ще са специализирани за обработка на контейнери и зърно по най-модерните технологии.
- Значи зърното вече няма да се товари с грайфери, да се замърсява и да вдига прах?
- Не, няма да има никакви грайфери, зърното ще преминава през модерно силозно стопанство.
- Убедихте ли еколозите в полза на проекта?
- Там има действаща ОВОС, валидна до края на юли тази година, но срокът й може да бъде продължен при сключването на договор за изграждането на интермодалния терминал. Знаете, че оценката беше издадена за японския проект за контейнерния терминал, който пропадна.
- Има ли вече по-ясна визия какво ще се прави на освободената от пристанището територия?
- Като част от международния конкурс за избор на проектант е включено и изискването за изработване на два идейни проекта за изграждането на една съвременна рекреационна зона на мястото на сегашното пристанище "Варна Изток", която да се превърне в атракцията на Варна. Целта е тези идейни предложения да станат основа на един бъдещ проект, който, разбира се, ще бъде съгласуван с община Варна, тъй като самият град трябва да каже какво иска да има в тази зона. От страна на нашето министерство само сме поставили изискване да се включат необходимите за такава зона морски елементи, като пасажерски терминал, който ще бъде изместен на 7-10-о корабно място. Така би се затворила най-малка част между града и морето и биха се изпълнили стриктно изискванията на Международния кодекс за сигурност на корабите и пристанищата (ISPS).
- Говорите за нов пътнически терминал?
- Да.
- А сегашната Морска гара?
- Тя ще остане в центъра на бъдещата яхтена марина, която ще се развива именно около нея. Цялата останала зона ще бъде за свободен достъп на жителите и гостите. Така ще се осъществи най-сетне връзката на града с морето, за която Варна от десетилетия само мечтае.
- Лично аз вече много години пиша за преместването на пристанище "Варна Изток" в канала, но то все си остава само идея. Ще станем ли най-сетне свидетели на нещо реално?
- Категорично! Девет месеца след избора на изпълнител трябва да имаме готов работен проект на новия интермодален терминал с всички разрешителни за строителство, както и два идейни проекта за рекреационната зона. Самото строителство на кейовата стена ще отнеме не повече от 18 месеца, като през това време ще тече и изграждането на контейнерния терминал и силозното стопанство. Мисля, че в рамките на три години след издаването на строителните разрешения целият интермодален терминал може да бъде напълно завършен.
- Имате ли оценки за неговата стойност?
- Имаме доста реалистична оценка за изграждането на кейовата стена, която е около 90 млн. лева. Самото оборудване на терминала може да бъде закупено от товародатели, които ще използват специализирани съоръжения, каквито са силозите, или от самото пристанище Варна. То е едно от най-добре работещите държавни предприятия в България, така че най-вероятно то ще бъде оператор. При проявен интерес от частни инвеститори е възможно да се мисли и за публично-частно партньорство. Според мене един от най-добрите варианти е да бъдат предложени за публична продан част от акциите на пристанище Варна. Възможно е и отдаването на концесия на части или на цялото пристанище. Всичко това обаче е въпрос на бъдещи решения, като водеща трябва да бъде идеята да не се разбива добре работещият държавен пристанищен оператор.
- Има ли интерес към конкурса?
- Доколкото знам, вече са закупени 5 или 6 пакета документи, като има интерес и от международни компании, което е логично. Това е предизвикателен проект, който ще реши доста от най-тежките проблеми на голям град като Варна.