- Г-н Славов, колко са преброителите във Варненска област и завърши ли обучението им?
- В началото беше голям напливът за преброители и контрольори. В областта бяха подадени 4657 молби за кандидатстване. От тях бяха одобрени общо 3864 преброители, контрольори и резерви. 529 от тях са контрольори, 2676 преброители и 659 резерви. По време на обучението част от хората се отказаха, тъй като не могат да се справят с поставените задачи. Други, които са на обезщетения в момента, предпочитат да не сключват договори и също се отказват. Ние сме подготвени за тези случаи и заменяме с резерви.
- С какво най-често не могат да се справят преброителите?
- Те не дават информация защо се отказват. Причините са различни. Някои не харесват преброителния участък, за други материята е сложна и мислят, че няма да могат да се справят за времето от 10 до 28 февруари. Трети се притесняват дали хората ще ги допуснат в жилищата си, въпреки че има организация за съдействие от домоуправителите. Има и ветерани, които са участвали в преброяването през 2001 г. и успокояват останалите.
Националното преброяване ще се извърши от 1 до 28 февруари т.г. От 1 до 9 февруари е възможно по електронен път. Тогава преброителите имат право само да обикалят, за да проверят броят на сградите и жилищата в техния участък дали съответстват на списъка.
- По какъв начин са защитени данните в интернет?
- Данните в интернет са защитени. Сайтът за преброяването представлява специализирана информационна системa с издаден сертификат. Той е с 128-битово криптиране на връзката. Досега този стандарт на криптиране не е бил нарушаван, а сигурността му е до 40 години. Всяка една връзка е защитена.
- Колко процента от варненци очаквате да се преброят по интернет?
- По направени изследвания е посочено, че 37% от българите биха се преброили по интернет. На пробното преброяване варненци показаха добра активност. Около 2000 души се включиха само за да тестват системата. Мисля, че и сега голяма част от тях биха предпочели електронния път.
- Колко пари се спестяват чрез електронното преброяване?
- Като бюджет средно около 4 лв. на човек за преброяване. Това включва възнаграждения, разходи за материали и всички останали дейности. Естествено, в тези възнаграждения са включени и ставките на преброителите и контрольорите. За пример може да дадем едно домакинство от 5 души. Ако направим равносметка, колко би получил един преброител за тези 5 лица и колко би получил за това, че са се преброили чрез интернет. Разликата е в полза на електронното преброяване. 0,80 лв. получава преброителят, който е взел уникалния номер от домакинството и е попълнил карта - сграда. Ако ги е преброявал с хартиени карти, той получава 0,30 лв. за сграда, 0,30 лв. за жилище и по 1,40 лв. за всяко преброено лице. Така се получават около 7 - 8 лв. срещу 0,80 лв., ако са се преброили по интернет. В момента картата и инструкцията за преброяването са качени на страницата на НСИ. Там може да се разгледа и целият инструментариум от преброителни материали.
- Как ще се извършва преброяването в ромските махали. Ще се осигуряват ли придружители?
- По принцип не е необходимо присъствието на полиция. Има предвидени придружители, които са от малцинствените групи. Разговаряно е с тях. Голяма част от тези райони са силно заселени. Ще се заплаща на придружаван преброител. При необходимост - трудности с адресите и комуникацията с лицата, районният кмет е определил съответните придружители. На тях се заплаща по 30 лв., за да придружават преброител. Ако придружава друг - също ще взема толкова пари. Накрая той може да е придружавал 5 или 10 преброители.
- Каква в глобата за отказ?
- Глобата е 120 лв. на лице. Ако тричленно семейство откаже да бъде преброено, се налага глоба от 360 лв.
- Ще се извършва ли преброяване в болници, къмпинги и хотели?
- Да, навсякъде. В хотелите е предвидено до 31 януари вечерта или най-късно до 12 часа на 1 февруари да бъдат посетени от преброител и информацията да се получи от администрацията на хотела. Има вече уговорки с една част от хотелите, които работят. В болниците преброяването ще се извършва по същия начин - информацията ще се взема от главната сестра. Такава ще бъде и ситуацията в затворите и арестите. На всички преброители и контрольори ще бъдат раздадени служебни SIM карти, които ще се използват за предоставянето на информация. Всеки преброител, след като приключи работния си ден, трябва да се обади на контрольора за броя на преброените лица. Друга важна особеност е знакът на преброителя. Този знак ще се поставя на вратите на жилищата, в които е нямало никой. На него ще се съдържа информация с името и телефона на преброителя, както и кога ще бъдат отново посетени.