ИНТЕРВЮ НА ДИМИТРИНА ПАНДУРОВА
- Иска ми се да започнем с една любопитна информация, за която ние си говорихме преди малко, че преброяването се прави тази година в определени държави и догодина в други държави. В момента се провежда в Китай, където любопитно е да го кажете като информация колко преброители ще има и какво се очаква .
- Има конвенция на ООН, съгласно която всички държави в света се броят в годините, завършващи на „0” и „1”, т.е. горе-долу половината държави се броят през 2010, останалата половина през 2011 г., между които и държавите членки на ЕС. През 2010 г. се броиха няколко големи държави – САЩ, Русия и Китай. Любопитният факт, който ви разказах, беше, че в Китай преброителите са 7 млн. души, т.е. целокупният български народ може да си намери препитание в Китай и да преброи китайците... Разбира се, това е едно голямо изпитание, защото тяхното преброяване траеше само 2 седмици. Представете си каква мащабна операция е такова статистическо изследване.
- А нашето колко ще трае?
- Нашето преброяване по традиция винаги е било 2 седмици. С промяната в Закона за преброяването, която в момента се извършва в НС, всъщност законопроектът е одобрен на първо четене, предстои неговото окончателно одобряване следващата седмица и се предвижда да се изтегли преброяването от 1 февруари и другата съществена промяна е, че се предвиждат първо 10 дни да има възможност всеки да попълни преброителната карта по интернет, след което ще има три седмици, тъй като все пак е февруари и при тези различни прогнози, които имаме, все пак зима е, за 3 седмици трябва да обходим всеки български дом и да преброим гражданите. Може би тук е момента да уточним, че тези хора, които са се преброили по интернет, когато преброителите позвънят на тяхната врата, трябва да покажат кода, който им е издала системата след попълване на преброителната им карта и с това ще приключи тяхното броене. А тези хора, които не желаят или нямат възможност да се преброят по интернет, на тях ще им бъдат зададени въпросите от преброителя по класическия начин с хартиена карта.
- Каква картина ще ви даде това преброяване?
- Самата дума преброяване, разбира се първото, което се досеща човек е, че основната задача е да преброим колко са българските граждани. Но по-важните две неща освен това, че ще можем да кажем колко са, преброяването е единствения начин, по който вие можете да разберете какво е населението по най-малки възможни териториални единици – по населени места, по квартали, по улици. Освен това, това е единственият начин да съберете информация на такова ниво за важни характеристики като етнически произход, като структура, като образователна структура, като професии, като възрастов състав, като състояние на безработица, заетост. Тъй като всички останали статистически изследвания, знаете, че те се правят извадково и осигуряват информация на територията за цялата страна са представителни, тъй като е твърде скъпо ние да ходим и непрекъснато да притесняваме гражданите и да им задаваме въпроси и да събираме статистически данни и затова веднъж на 10 години светът си позволява да направи такова мащабно статистическо изследване и да анкетира всеки един гражданин на планетата де факто.
- Етнически групи, споменахте. Понеже имаше известно напрежение и какви бяха упоменати в анкетната карта... този въпрос как се реши?
- Този въпрос, който беше планиран предварително, винаги позицията, която сме застъпвали от самото начало беше, че категорично преброяването и във преброяването има няколко въпроса, на които българските граждани могат и не отговорят, могат и да отговорят. Това е тяхно право, тяхно желание. Като е важен принципът на самоопределението, така че във въпроса за етническата група ние сме предвидили три възможни отговора, в които са изброени трите основни етнически групи: българска, турска и ромска и има четвърти отговор – друга, където има празен ред на хартиената карта и празно място на електронния въпросник, където всеки собственоръчно може да запише друго различно – каквото смята, че е, т.е. да се самоопредели сам.
- Доколко това проучване ще ви даде информация с какви пари всъщност живеят българите, каква категория са?
- В преброяването категорично няма въпроси за доходите, не е това неговата цел. Единствените въпроси, свързани с доходите – какъв е основният източник на доходи, с който преживява въпросното лице и са описани от рода на работна заплата, издръжка от член на семейството в чужбина, обезщетение за безработица, пенсия, доходи от собственост. Т.е. никъде няма въпрос, който да пита какви са вашите доходи.
- Много пъти се твърди, че нямаме средна класа, вие като човек, който управлява НСИ, може ли да кажем, че нямаме средна класа?
- Аз като точно човек от НСИ веднага ще ви кажа, че за да мога да отговоря на подобен въпрос, първият въпрос, който веднага бих ви върнала – какво значи „средна класа”, т.е. трябва да имаме дефиниция, т.е. как ще дефинираме хора, които получават да кажем доход на човек в рамките на годината между дадено число и вторият въпрос е как ще го установите. И благодаря за този въпрос, защото непрекъснато това, което аз се опитвам да обясня на всички, че когато някой коментира числа или ви залива с някакви числа, винаги трябва да си зададете въпроса как е получил тези числа. И когато някой ви казва, че статистиката или дадена агенция лъже, просто за себе си критично трябва да си зададете въпроса как са получени тези числа – например как ще установите доходи. Имате няколко начина – или да вземете документ от данъчна декларация или да попитате лицето – да го анкетирате. Така че за да можем да отговорим на въпроса за средната класа, официалната статистика, за да може да ви отговори на този въпрос, трябва да имаме дефиниция и да предприемем начин, по който да го измерим. Към момента ние не разполагаме с такава информация.
- Ще преброявате ли жилищни сгради, в които живеят хора, но сградите нямат Акт 15 и Акт 16?
- Да, категорично. Целта на преброяването... целта да бъде обходена всяка сграда, независимо какъв е нейния юридически статут. В момента се извършва една много сериозна подготовка, в която общините, общинските преброителни комисии, заедно с териториалните статистически бюра всъщност преброяват във всички преброителни участъци какви са адресите, описват сградите, за да можем да имаме една предварителна подготовка за маршрутите, по които трябва да минат преброителите. Освен това през 10-те дена, през които ще тече интернет преброяването, всъщност всеки преброител ще има задача да обходи още веднъж своя преброителен район и да опише всички сгради – обитаеми и необитаеми, използвани само за жилищни нужди или офис сгради, в които може да има жилища.
- Ако едно лице живее в чужбина, дори отдавна живее в чужбина, има двойно гражданство, той ще може ли в интернет преброяването също да се включи?
- Не, интернет преброяването ще бъде технически затворено за хора, намиращи се извън територията на България, тъй като основен принцип на преброяването в ЕС... неслучайно ЕС се брои едновременно и всяка статистика да преброи населението, което се намира на територията на нейната държава, като е добре да поясним, че има няколко съвкупности от население... първата съвкупност, за която ние знаем – това е съвкупност на българските граждани - хората, които имат български паспорти, имат ЕГН-та. Така че ние знаем, че в момента 7 и половина милиона са български граждани. Това, което ние обаче по време на преброяването ще установим – наличното население, постоянно живеещото на територията на България, това са хората, които живеят повече от 1 година на територията на България. Съответно българите, които живеят повече от 1 година в чужбина, ще бъдат преброени на територията на тези държави, на която са намерени. По-важното е, че след преброяването всички статистики в Европа ще си разменят данни за това, какви чужди граждани са намерени на територията на съответните държави – така ние ще получим информация за българите в ЕС.
- Ако да кажем едно лице в момента се намира в Англия на специализация за 3 месеца, то ще попадне в преброяването на Англия, а не при нас, така ли да разбирам?
- То ще се брои за временно присъстващо лице, тъй като ще бъде за по-малко от 1 година на територията на Англия и ще бъде преброено към българското население в този случай.
- Доколко обаче е достоверна информацията? Ще засичате ли информация да кажем за хора, които я подават в интернет? Примерно, той казва, че живее в 300 квадрата апартамент или обратно, казва по-малко, за да не го потърсят за неплатени данъци, или да кажем, че някой има една диплома за висше, а казва, че има три..?
- Основния принцип, на който се провежда всяко преброяване по света, и винаги е било така, е преброяването на декларативен принцип – като анкета е. Категорично преброителите няма да искат вашата диплома за висше образование, за да я види или пък да иска някакъв документ за собственост за вашият апартамент или да дойде и да пипне телевизора или да си строите всички уреди, които имате, на масата. Затова е много важно да се обясни и в тази връзка аз много разчитам на медиите като партньори и непрекъснато използвам възможността да го обяснявам, че е важно всеки да разбере, че преброяването е национална задача, защото всеки един от нас би следвало да отдели 20 минути на 10 години, за да попълни този кратък въпросник от 20 въпроса, в които се питат основни неща – какъв е вашият пол, образование, които след това, като се обобщят, ще се върнат като ползи обратно при хората, особено на територия - отделно населено място. Защото какъв е смисълът вие да излъжете, че работите по вашата професия, когато всъщност имате високо образование, а се налага да вършите някаква нископлатена работа, защото казвайки истината, обобщавайки данните, само по този начин може да дадем информация, която да послужи за изработване на политики.
- Колко ще бъдат преброителите в България?
- Имаме разчети за 40 000 преброители и 10 хил. контрольори, които ще контролират преброителите – това е разчетът, които за тези 3 седмици трябва да обиколят цялата страна.
- Срокът за кандидатстване е 10 декември, почти изтича...
-Да, в момента набираме документите им. Информация за това, къде могат да подадат документи, се намира на сайта на НСИ. Към 3 декември имахме повече от 50 хил. подадени заявления. Но ние продължаваме да набираме документи, тъй като тези 50 хил. души са неравномерно разпределени, т.е. имаме общини, в които имаме повече от необходимото кандидати и ще се извърши селекция от общинските преброителни комисии, а има места, като София и Варна, то е разбираемо, защото те са огромни и там ни трябва така по-сериозна армия от преброители.
- Всеки ли може да бъде преброител и колко ще получава като заплащане?
Вие ще видите условията, които са на нашата интернет страница. Препоръчително е лицата да бъдат поне със средно образование. Разбира се да бъдат комуникативни. Един работещ принцип – преброителят да бъде от същото населено место, квартал, в който живее от гледна точка първо на сигурността на гражданите, защото те ще се чувстват по-спокойни, ако познават човека, който ги брои, а и по-икономически е ефективно и е по-удобно за самия преброител да работи в същия квартал, в същото населено място. Заплащането е според броя на проведените интервюта или броя на преброителните карти. Има разценка, която също се намира на сайта на НСИ – подробно колко е за попълнена анкетна карта за сграда, за жилище, за лице, но средно се получават около 340 лева на преброител, ако има един нормален преброителен участък и изпълни своята работа.
- Ще отчете ли това преброяване българите да кажем от Украйна и Молдова, с които Божидар Димитров много често се хвали колко паспорта е дал?
- Тези хора като български граждани с български паспорти в момента присъстват в броя на населението. Това, което ще даде различно преброяването, е да каже колко от тях с български паспорти живеят на територията на страната постоянно, т.е. се намират повече от 1 година на територията на България, къде точно живеят, какво правят, а също се разбере за тези, които имат български паспорти, но не живеят постоянно на територията на България и колко са.
- Миналата седмица имаше много спекулации по повод демографската криза. Доколко това преброяване може да даде някаква информация на вас специалистите за това, накъде вървим – дали наистина ни чака след 10-50 години тежка демографска криза и мнозинството ще бъдат етнически групи или не?
- Благодаря за този въпрос. Когато някой ви казва такива стряскащи числа, трябва да си задавате въпроса как е разбрал, от къде е получил съответното лице тези числа. Например в тези точно коментари имаше изречения от рода, че от около 80 хил. родени български деца, половината са от ромски произход. Няма как това да бъде разбрано, тъй като ние получаваме информация за броя на родените деца от актовете за раждане, т.е. в акта за раждане трябва да има изрично записано какъв е етническият произход на майката, за да можем да кажем от какъв произход са децата. Такава информация категорично няма в актовете за раждане. Единственият източник на официална информация за етническата структура е преброяването, защото етническата група се дефинира на принципа на самоопределение. И от тази гледна точка преброяването е изключително важно, за да ни даде картина за етническата структура в страната не само за страната, но и отделно по райони и населени места. И на тази основа може да се направят точни прогнози за етническата структура. А иначе националната статистика има демографски прогнози, които се намират на нашия сайт. Можете да видите, че населението на България през 2050 г. съвсем няма да изчезне и има оптимистични и песимистичен вариант на прогнозата и е по-скоро 6 млн.
- Много пъти правителството казва край, кризата свърши? Свърши ли кризата наистина според НСИ?
- Кризата, както и икономиката, е многолика явление. Аз винаги отговарям на този въпрос така - тя свършва в различно време и по различен начин за отделните хора и сектори. Категорично има сектори в българската икономика, които са експортно ориентирани, които бележат едно увеличение рекордно на износа, за които кризата е свършила. Но има други сектори, които определено продължават да работят, но да имат по-ниско натоварване на производствените мощности – това са сектори, които зависят от вътрешното потребление – като хранително вкусовата, текстилна промишленост, която е ориентирана за вътрешния пазар. Другото важно нещо е, че за хората също е съвсем различно. Защото когато икономиката започне да излиза от криза, това автоматично не води до положителни ефекти на пазара на труда – виждате, че НСИ отчита един растеж на увеличаване на броя на безработните в сравнение с една година по-рано, а да не говорим за доходите. Така че ще можем да кажем, че кризата е свършила, когато всеки човек го почувства по джоба си.
- Колко време ще ви трябва, за да обобщите всички данни от преброяването и да имаме ясна картина каква е ситуацията?
- Ние като екип вече сме си поели кръста на най-бързата статистика в Европа и май ще се окаже, че България ще се преброи първа. Преброяването ще приключи в края на февруари и след това в рамките на един месец ще въведем т.нар. бързи резултати. В началото на април ще можем да ви кажем колко е населението по населените места и основно възрастова структура и полова структура. Имаме амбиция след това в рамките на 2 месеца да въведем абсолютно всички данни от преброяването. През юни ще имаме един процес на валидиране на данните, на обобщаване и в началото на юли се надявам, че ще можем да ви кажем всички.
- А когато набирате данните ще ви трябват ли също хора?
- Да, ще ни трябват, общо взето ще ни трябват 2 хил. човека, за да въведем данните за 2 месеца на 3 смени с около 1000 компютъра налични. Така че си представете какъв труд кипи в НСИ освен всичко друго, което си върви.