„Евакуираха ни без предварително известие. Бяхме на работа и научихме от съседите, че се предприемат такива действия. Къщата ни не е с нарушена конструкция. Искаме да останем в нея на собствена отговорност, но не ни позволяват“, заяви Цанко Стефанов. Той и неговият съсед Иван Ангелов са изготвили собствени експертизи за състоянието на къщите си и обжалват общинската заповед в съда.
„Против съм основанието на заповедите за евакуация и самия метод за прилагането им. В заповедта пишеше, че трябва да напуснем дома си за два часа. Сега се редуваме да си пазим имотите“, добави Ангелов. Повечето протестиращи се оплакаха, че жилищата им не се охраняват от полицията.
„Изкараха ни насила от къщите, по които няма никакви поражения и дефекти. Не искаме варианти за настаняване. Не искаме и пари, защото те може да са нужни на други хора, чиито къщи са съборени. Нашите къщи са си здрави“, коментира Стоян Стоянов от ул. „Борис Киряков“. Повечето от принудително изведените са се настанили при роднини или са наели квартири, за които са получили финансова помощ от общината.
За да се срещне с протестиращите, пристигна кметът на район "Аспарухово" Йордан Николов. Той призна, че сроковете за извеждане на хората от домовете им са били много кратки.
„Има определени зони за евакуация, където има свлачища и са възможни наводнения и срутища. Хората са евакуирани, за да могат тези зони да бъдат обследвани от специалисти. Ако дадат мнение, че няма опасност за живота и здравето на хората, те ще се върнат обратно в домовете си. В зоните за евакуация попадат и здрави къщи“, заяви Николов. Той не се ангажира със срокове, в които експертите ще излязат със становище. Ангажиментът по охрана на евакуираните къщи е на полицията, добави още районният кмет.
Досега в „Аспарухово“ са съборени 70 къщи и 30 търговски обекта, като 90 % от тях са били незаконно построени. Евакуираните жители са над 1000 от повече от 120 къщи.