Магистратите са удовлетворили частично поставените искания на само двама от общо 19-те ищци, които твърдят, че са живели в къщата и са пряко засегнати от премахването на постройката. Сумите, определени за обезщетение са по 5 хил. лева при първоначално предявени 40 хил. лева. Останалите 17 ищци също са пожелали да бъдат компенсирани за преживяното със суми в размер на десетки хиляди левове. За никои от тях обаче по време на делото не е доказано, че са живеели в имота, както и, че същият е имал за тях емоционалната стойност на жилище.
Двуетажната сграда, която се намирала на ул. „Найчо Цанов“ 81, била бутната след наводнението с мотив, че има риск от срутването й и е една от сградите, определени за рискови в резултат на бедствието. След оглед от експерт е установено, че не отговаря на никакви строителни правила и е с отрицателен коефициент на осигуреност.
Ищците посочват, че не са зачетени законовите процедури за събаряне на сградата. Освен това не били уведомени като заинтерисована страна. Къщата е бутната на 1 юли 2014 година и заради преживения стрес след случилото се майката на част от обитателите й починала пет месеца по-късно, твърди още страната по делото. Според свидетелски показания жената страдала от напреднало онкологично заболяване. Загубата на роднината е още една от причините за предявени искове от 19-те потърпевши.
Ищците представят нотариален акт за имота. Твърдят, че сделката за покупка не е била изповядана пред нотариус , нито е било извършено вписване , но за имота са били заплащани дължимите държавни вземания, както и, че са регистрирани . През 1997 година постройката с обща площ на първия етаж от 75-80 кв.м. е допълнена с втори етаж, който е от 85 кв. м. Според експертиза цената на къщата е била 26 хил. лева.
Решението подлежи на обжалване пред Върховен административен съд в 14-дневен срок.