„Смятам, че свлачището Трифон Зарезан трябва да бъде направено, неза висимо от коя сметка дали тя е свързана с извънредни ситуации, дали по специален режим, тъй като това касае не просто един път, това касае развитието на туризма. В крайна сметка двете най-важни направления за развитието на града ни са морската индустрия и туризма”, заяви народният представител.
Борислав Гуцанов допълни, че във вторник в 15:00 часа е насрочена среща с японския посланик в парламента, за да се уточни има ли вероятност дали биха могли да бъдат усвоени 327 млн. евро заем от Японската банка за развитие и инвестиции за проекта за разширяване на Пристанище-Варна. Гуцанов допълни, че ако се окаже, че каузата е загубена, съвместно с министъра на транспорта Данаил Папазов ще се търсят средства по други пътища.
Депутатът каза още, че правителството ще работи и за създаване на Гаранционен фонд за корабостроене, като до края на годината трябва да се намери законовата форма за създаването му. Гуцанов прогнозира, че фондът би следвало да разполога с между 25-30 с до 50 млн. лв.
Борислав Гуцанов допълни, че ще се работи още за създаването на нискотарифни линии за самолетни полети от и към Летище Варна за чужбина. Гуцанов заяви, че ще постави въпроса пред министъра на транспорта и на концесионерите на Летище Варна защо австрийските авиолинии возят на пъти по-скъпа цена на Летище Варна спрямо Летище София.
„Не може потози начин Летище Варна да бъде затворено летище. Затваря целият бизнес на града ни, ако нямаме входно-изходна врата”.
Депутатът от КБ изказа и намериение да покани всички, които са били народни предствители в 39-тото, 40, 41 и разбира се в 42-ото НС от Варненския многомандатен район, за да бъдат обсъдени най-важните приоритети за развитието на град Варна с цел успокояване институциите в държавата. По повод изборите Гуцанов заяви, че тази страница е затворена както за местното, така и за национално управление.