Дори полицията да поиска информация за конкретна личност, тя няма да бъде предоставена, защото това противоречи на Закона за статистиката. „Можем да дадем данни само в агрегиран вид, например да им кажем колко хора живеят в „Максуда“. 100 жени, 100 мъже и т.н. Но без ЕГН-та и имена“, заяви Славов.
От информацията, която предоставите за себе си на преброителите, не произтичат никакви санкции по други закони, например за адресната регистрация или за данъците на физическите лица.
„Глоби по този повод не налагаме. Няма и кой да ги наложи. Не могат да произтичат никакви съдебни действия“, увери шефът на статистиката. Той посочи, че ежедневно подписва откази на адвокати, съдии и прокурори, които искат данни за фирми, подадени в ТСБ. „Подчертавам, тези данни са само за статистически цели. Индивидуалните данни не излизат по никакъв повод. Статистиката си е статистика. Всички, които работят тук, вкл. преброителите, вече са подписали клетвени декларации, ако някой умишлено разпространи информация - глобата му е от 2000 до 6000 лева. Наказанията са сериозни и едва ли някой ще си позволи да злоупотреби с данни на гражданите“, каза Славов.
Пазят архив 3 години
Данните от изследването ще се пазят по най-строг начин. Съхраняват се 3 години и се унищожават. Всички хартиени карти се въвеждат в информационна система със сървър в София. Нищо не остава във Варна, посочи Славов.
Това е 17-ото поред преброяване в България. Първото е било точно на 31 декември 1880 г. Методологията се променя с годините. Любопитно е, че на 31 декември 1900 г. освен жилището, населението и хората, са се преброявали и крави, овце, кози и всички домашни животни. Последно са ни броили през 2001 г. Разликата с 2011 г. е, че тогава са се наложили няколко предварителни обхода. Първият е бил, за да се уточнят дворните места. Вторият е бил за жилищните и нежилищните сгради и едва на третия етап е било преброено населението. В ГРАО има информация за населението по настоящ адрес и за съборени и построени сгради. На базата на тези данни избегнахме обходите, обясни Славов. Затова се пристъпва направо към преброяване.
Деян Славов: Ще разберем какъв е битът на българина
- Г-н Славов, как може да се преброим електронно и кога да очакваме позвъняването на преброителите вкъщи?
- Започваме от 1 февруари и приключваме на 28 февруари. От 1 до 9 февруари от 0 часа може да се преброите с електронен формуляр на сайта nsi.bg. Дори да се преброите по интернет, е възможно да попаднете в извадка за раждаемост или миграция. Например в цяла област Варна ще попаднат около 300 домакинства. Така че дори да сте се преброили, е възможно да позвъни преброител и да поиска кода, който сте получили от електронната карта. От 1 до 9 февруари преброителите правят обходи, за да видят дали сградите отговарят на данните, които сме им дали. Няма да звънят по звънците. Най-много да направят контакт с домоуправителите, за да установят дали няма хора по таваните и мазетата. Правят си груба сметка колко лица да търсят при преброяването. В 8 часа на 10 февруари започва същинското преброяване и могат да звънят по домовете.
- Как да разпознаем преброителите?
- При позвъняване трябва да се легитимират със служебна карта. Тя е с подпис на директора на ТСБ – Варна, и печат. Имат и уникален номер. Всеки гражданин може да ни позвъни на телефон 070016310, за да провери легитимацията им. 9 от въпросите са за „сграда“, а 20 за „жилище“ и 34 за „население“. Преброителите минават от 8 до 20 часа. Тогава имат право да посетят домакинствата и през почивните дни. Ако не открият никого, преброителите оставят бележки като тези в хотелските стаи. Там е записан мобилен телефон на преброителя. Може да се уговорите с тях за контакт в удобно време.
- И все пак, ако не направим контакт. Налагате ли глоби?
- Глобите са за лица, които откажат да бъдат преброени.
- Т.е. които категорично казват на преброителя, че не искат да бъдат преброени?
- Точно така. Ако преброителят направи няколко опита или установи, че жилището не се обитава, може да поиска съдействие от домоуправителя, за да направи контакт.
- Каква е крайната цел?
- Като приключи преброяването, ще знаем колко точно хора живеят във Варна.
- Хората се притесняват за това колко лични са въпросите...
- Има въпроси за битова осигуреност на домакинствата. Карта „жилище“ въпрос 20 е дали ползвате хладилник, кабелна телевизия, интернет, печка, телефон, телевизор и т.н.- съвсем стандартни неща. Няма въпрос за собствеността и дали сте си купили нещо. Може да ползвате кола, но да не е ваша собственост. Идеята е да се види какъв е битът на българина. Няма друг начин да се разбере как живее българинът. Неслучайно навсякъде по света се прави преброяване на 10 години.
- Има ли контрол върху отговорите – дали някой не лъже?
- Не. Това, което декларират лицата, се записва в картата. Естествено, ако някой си прави майтап, подлежи на глоба, която е 120 лева. Надявам се да не се стига дотам, а след забележка от страна на преброителя да се коригира.
- Кой налага глобите?
- Председателят на НСИ. Той е наказателен орган. Актосъставителят е директорът на ТСБ, а лицата, установяващи отказа, са контрольори и преброители. Съставя се констативен протокол, връчва се на лицето. Ако не желае да го получи, то се връчва при отказ и процедурата се задейства по Закона за административните наказания, по който работи и НАП.
Какво става с преброяването на хората, които учат и работят във Варна?
Да. Студентите се преброяват в града, където учат. Учениците по принцип се преброяват там, където са семействата им. Пример - семейство в Шумен с ученик в Първа ЕГ във Варна. В Шумен ще го запишат като временно отсъстващо лице, а тук като временно присъстващо. Така е и с моряците, които са на плаване. Жена му казва: „Мъжът ми е на плаване“. Записваме, че е временно отсъстващ.
- Прогноза за населението на Варна?
- Прогнозата ми е, че ще бъде със 70 хиляди повече от предното преброяване. Но мразя да правя прогнози, ние работим с точни данни. Сега има повече райони. Очакваме да има и повече хора.
Как става електронно
1. Влезте на адрес http://www.nsi.bg. Вдясно на екрана ще видите логото на “Преброяване 2011”. Там е входът към електронното преброяване.
2. Регистрирайте се с ЕГН и валиден е-mail адрес.
3. Попълнете преброителната карта, като въведете коректна информация за себе си, своето домакинство и за жилищните ви условия.
4. След успешно попълване на преброителната карта ще получите уникален код на своя е-mail.
5. Запишете си този код и го предайте на преброителя, който евентуално ще посети дома ви след 10 февруари.