Преброяването на населението и жилищния фонд в България ще бъде от 1 до 28 февруари. От 1 до 9 февруари преброяването ще е по интернет. През този период всеки желаещ може да попълни данните за домакинството си в електронен въпросник на сайта на Националния статистически институт. След успешно попълване на въпросника ще се получава специален код, който трябва да се пази и покаже впоследствие на потърсилия ви преброител, обясни Славов.
От 10 до 28 февруари ще се проведе и същинското преброяване, което ще се прави от анкетьори чрез посещение на домакинствата, сградите и жилищата. Преброителите ще бъдат с работно време от 8.00 до 20.00 ч., включително събота и неделя. Те ще разполагат със специални карти, с които ще се легитимират.
При предстоящото преброяване във Варненска област ще бъдат наети 3680 преброители и контрольори. В понеделник, 10 януари, ще бъдат обявени имената на одобрените, като се избира между 4657 кандидати, посочи шефът на местното статистическо бюро. Желаещите да станат преброители и контрольори са на възраст от 19 до 67 години, като сред тях има доста студенти и държавни служители. Имената на одобрените ще бъдат публикувани в районните преброителни комисии, както и в сайтовете на общинските администрации и районните кметства.
Всеки преброител ще трябва да преброи около 200-250 души и 80 жилища. Заплащането ще бъде индивидуално и ще зависи от броя на преброените лица, жилища и сгради, като няма да надхвърля 400 лева. Заплащането на контрольорите ще бъде подобно, като един контрольор ще координира работата и ще отговаря за няколко преброители.
От 1 до 9 февруари във Варна ще бъде сформиран център, който ще подпомага гражданите от цялата страна при проблем с онлайн преброяването. За целта в момента тече набирането на кандидати за 18-те места. Работното време на подпомагащия център ще е от 8.00 до 22.00 ч.