Носител на редица престижни награди, включително Награда за живопис „Владимир Димитров – Майстора“ през 2023 г., проф. Чолаков е значима личност в съвременното българско изкуство, не само заради личните си изяви и постижения, но и чрез дългогодишната преподавателска дейност и стремеж да мотивира следващите поколения, водени от философията „да бъдат каквито искат, не да повтарят. Да бъдеш индивидуалист, това е важното“.
Творчеството на Димитър Чолаков се отличава със своята сетивност. То е разнолико и обширно, както по отношение на техника и материали, така и като въздействие и внушение, а едновременно с това е открояващо се и силно разпознаваемо. Картините му са в сферата на абстракцията, но повлияна, видяна и емоционално, и материално реализирана на база на обективно съществуваща действителност. В настоящата експозиция са селектирани част от най-новите му живописни платна, акварели и „импровизации“, обединени в темата „Вода и земя“. Два елемента в основата на зараждането на живота, които в едно със свободния от предразсъдъци маниер и експресивния почерк на художника, активизират възприятията, провокират индивидуалната реакция, въображението на зрителя към усещането за сътворяване на нови структури и форми.
Водата е преносителят на емоция при Димитър Чолаков и е извън времето и пространството. Тя е безкръвната плазма на творбите му. Земята е онова усещане за твърдост, солидност, непреходност и вечност, което предизвикват живописните му платна. Водата е съставката, която събужда живота на пигмента не само в акварелите му, но и в платната му. Тя носи символиката на неконтролируемото и вечно движение, а земята - за устойчивост, сигурност, баланс. Водата прозира в мекото преливане на тонове и багри, като чувство в чист вид. Земята се надига в релефа на цветни многопластови фактури, положени смело и дръзко с осмислено и целенасочено въздействие.
Този непрекъснат ритъм ВОДА – ЗЕМЯ, в живописта на Чолаков изгражда убедително усещане за единен и цялостен образ в пластични комбинации, даващи неограничена свобода на въображението. Пейзажът и споменът чрез широк спектър от технически прийоми Чолаков довежда до условни визуални решения близки до чистата абстракция.
„Опитвам се да рисувам с емоция, а не да повтарям действителността. Да повтаряш това, което е направил Създателят, е много по-лесно, а и има вече технологии, които го правят съвършено“, споделя Чолаков. „Дали ще се хареса творбата или не, няма значение, щом на мен ми е интересно, значи ще я направя. В моите картини аз се стремя по-скоро да представя чувства, състояния на света, на природата. Те не са толкова материално изразени, колкото емоционално преживени.“
Георги Божилов – Слонът казва: “Не може да се сложи етикет на творчеството на Димитър Чолаков, ще звучи банално, то не е подчинено на никакъв „-изъм“.
Откриването на изложбата "Вода и земя" ще на 30 април, сряда, от 19.00 ч. в изложбените пространства на Le Papillon Art Gallery на ул. "Драгоман" 12, а също и онлайн на сайта artpapillon.com или на fb: Le Papillon Art Gallery.