С напълно нов облик е съоръжението на ул. „Акад. Методи Попов“ 12. Освежената визия следва основната обща тема на тазгодишния проект „Флора и фауна“. В изрисуването на трафопоста с птици са се включили 9 творци, които са работили върху общо 80 кв. м.
„Градообитатели“ стартира през 2023 година. Проектът е свързан с облагородяването на градските пространства. Идеята е това да става чрез красиви арт графити върху електроразпределителни трафопостове във Варна.
В изрисуването им сдружението е привлякло както опитни артисти, така и начинаещи, които имат желание да се научат да боравят със съвременни техники на рисуване.
Каузата е дългосрочна. Целта е чрез добрия пример да се установят легални места за рисуване. Паралелно с това ще се подобри визията на сивите и надраскани стени като се превърнат в градски платна за изкуство.
Зад Българско графити училище стои младият и талантлив артист Дамян Николов. Той е един от изявените графити майстори, известен повече като Kemsa. Негови произведения могат да бъдат видени на много места във Варна.
След реализирането на един от поредните си проекти в града преди време Дамян сподели пред Moreto.net, че птици започва да рисува през 2019 година и оттогава дори не може да преброи колко е изобразил по варненските фасади.
„Историята около мен и творчеството ми е доста нестабилна през годините, защото доста късно започнах да се приемам като художник, артист, творец. Аз съм самоук артист и когато работя с други артисти, се опитвам да запазя само най-ценните качества от всеки, а грешките се опитвам да са ми урок и да не ги повтарям, ако смятам, че може да са в ущърб на мен или субкултурата, която се опитвам всячески да развия чрез моите проекти и школа – „Българско графити училище“, което всъщност все още съществува, все още е безплатно и все още е достъпно за всеки, от самото си начало през 2019 година. Работата ми е хоби и хобито ми е работа, развивам проекти, свързани с тази субкултура, работилници, фестивали и рисувам по поръчка сгради, стени, заведения, офиси въобще всичко, което може да бъде променено визуално с цвят без значение от размерите или сложността. Опитвам се с всяка следваща творба да надградя себе си и да добавя нещо по-добро към своето портфолио. Това, което споделям редовно е, че ние имаме нужда от качество, а не количество в рисунките. А за качество имаме нужда от условия за развитие, точно такива каквито към този момент липсват. Ако създадем условия за младите, един ден ще се разхождаме не в сиви градове, а в галерийни пространства, където хората живеят. Графитите са част от градската среда, нека ги направим по-добри, по-ценни и разбираеми за обществото“, казва Kemsa.