Снимка: Moreto.net |
Вълноломът
Вълноломът във Варна се състои от две части, източен или Приморски (този до Морска гара) и южен - заедно оформят входа на пристанището. Изграждането му започва от септември 1896 до август 1901 година. Няколко дни по-късно той потъва с около 4 метра. Последвало възстановяване при което разширили основата, добавили фар и построили перпендикулярния на него южен вълнолом.
По-познат и известен е източния вълнолом. В края му е разположен фара,под който с лице към морето се вижда мозайка от цветни камъчета с лика на Свети Николай Чудотворец, осветен на 19 декември 1994 година. Преди образа на закрилника на моряците и рибарите, там са били цар Фердинанд, Сталин, Георги Димитров. Фарът е заменен с нов преди години, а стария може да се види в единия от ъглите на двора на Военноморски музей.
Приятно за разходка и риболов, това ветровито място привлича с гледката си и варненци и гости на града. А ако все още се, чудиш какво са тези натрупани бетонни фигури в странна форма, това са тетраподите, които укрепват вълноломната стена. Обзет от романтика или риболовна страст със сигурност трябва да видиш от там залеза на слънцето над Аспарухов мост.
|